M\ 1986/1987 "Klaverjassen doen we ook nog wel, doch bridge scoort beter" De laatste jaren is een aantal sporten geweldig in opmars, zoals tennis, golf en bridge. Bridge is duidelijk het edelste kaartspel, het hogere ideaal van de kaartspeler! Het spel heeft oneindige moge lijkheden en mede van invloed is geweest de inbreng van de huidi ge topspelers, die in het begin van de jaren '70 zeer uitgebreide biedschema's ontwikkelden, waarna het uitspelen en tegenspelen van het spel zich wel moesten aanpassen. De resultaten zijn, ook internationaal gezien, in duidelijk opgaande lijn. De top is uiteraard slechts voor weinigen weggelegd, de grote 'massa' vormt ook hier de ruggegraat. De t.v.-cursus heeft weer vele 'verslingerden' voortgebracht. Toernooien met 500 deelnemers/sters zijn al jaren lang geen uitzondering meer. Het grote voordeel van bridge is ook de mogelijkheid tot op hoge leeftijd te blijven spelen. Het sociaal contact is mede een belangrijke factor. Ik heb in AFC-kring duidelijk mogen zien, hoeveel spelvreugde en gezelligheid bridge tijdens en na het spel geeft. Het is dus op vele fronten duidelijk zo, dat de titel van dit stukje meer dan juist is, want bridge scoort beter! Wellicht kom ik u eens aan de bridgetafel tegen. Al leen al door dat te doen scoort u al een groot slam! Het damesjaardiner: van loot tot tak Een jonge loot aan een oude boom. Een idee, dat veertien jaar geleden ontstond bij vier AFC-dames. Toen werd er zelfs gespeeld met de gedachte van een éénmalig gebeuren, maar het damesjaardiner werd méér dan dat: het werd een AFC-traditie. Hoewel vele heren destijds er schamper over spraken en ook meerdere dames met argwaan kwamen, kan nu geconstateerd worden, dat dit diner zijn eigen plaats gekregen heeft op een jaaragenda. Het is ook een uniek feit dat zich op 18 januari voordoet. Een feit, waar geen voetbalclub in Nederland op kan bogen. Een orthodoxe club met gescheiden dames- en herenwegen is AFC beslist niet te noemen, maar het is wel een club die tradities nog alle eer geeft. En op 18 januari vieren 130 heren in smoking en 100 dames in avondtoilet, ieder op eigen wijze, de oprichting van hun club, AFC. Gescheiden; niet, omdat plotseling geen dames het mogen meevieren op het clubhuis, maar omdat het herendiner ontstaan is uit een versierd ontbijt van vijf jongens bij Schaf Scheepens thuis in één van de laatste jaren van de 19e eeuw! Daar ligt de grondslag van een traditie, die is uitgegroeid tot een diner van 130 heren. In dat licht bezien is het da mesdiner een nog jonge traditie te noemen, ondanks de veertien jaren. Op sociaal gebied vervult het damesjaardiner zeker nog een functie. Dames leren elkaar die avond, in een ontspannen sfeer, kennen of beter kennen. Op het clubhuis werkt dat door gedurende de rest van het jaar. Dames, die door omstandigheden alleen komen te staan, blijven komen; wetend dat ze erbij blijven horen. Hopelijk groeit deze loot door tot een stevige tak aan die oude, vertrouwde boom. 12 MmM JAN PELSMA HENNY SOMERS-BLEKEMOLEN

Persmappen | 1986 | | pagina 14