1986/1987 Straatvoetbal in de zaal Toen steeds meer AFC-ers besloten om zaalvoetbal te spelen was de tijd rijp voor een eigen afdeling binnen de vereniging om te voorkomen, dat de spelers zich bij andere clubs zouden melden en voor AFC verloren dreigden te gaan. Waarom is het animo voor voetbal in de zaal met name voor de jeugd zo groot? Naar mijn mening omdat in de zaal de meest elementaire vormen van voet bal nog kunnen. Ik noem een paar voorbeelden: 1. lichamelijk contact is niet toegestaan; 2. men komt in een kleine ruimte heel veel aan de bal; 3. er wordt lekker veel gepingeld en 4. er vallen veel doelpunten, dus vaak scoren. Fysiek sterkere jongens hebben geen voordeel, dus de voetbalvreugde staat alles bijeen genomen centraal. Is er een vergelijking te maken met het vroegere straatvoetbal? Mijns inziens wel en niet. Qua spelvreugde namelijk wel en ook wat betreft de kameraadschap. Maar de omstan digheden zijn anders. Vroeger op straat werden de natuurwetten (weersomstandigheden e.d.) geaccepteerd. De meest technische speler begon met 'poten' en daarna vormden zich twee partijen, die elkaar respecteerden en elkaar ook lieten voetballen. De grote overeenkomst tussen de straat van vroeger en de zaal van nu is dat de voetbalvreugde centraal stond en staat. Want daar gaat het nu ook nog altijd om. Clubblad moet variatie bieden f W mm In de jaren 1920 - 1925 verkeerde AFC in kritieke omstandighe den. De sportieve prestaties lieten door allerlei oorzaken veel te wensen en daardoor was een financieel debacle bijna onafwend baar. Maar ziet, het bestuur werd drastisch verjongd. Deze jonge mannen meenden met een drietal maatregelen het onheil te kun nen afwenden. Instelling van het AROL-toernooi, oprichting van de cricketclub en uitgave van een maandelijks clubblad 'De Scha kel'. Toegegeven: het AROL-toernooi werd de kurk waarop AFC dreef, maar toch, ook 'De Schakel' zal zijn steentje hebben bijge dragen. De huidige Schakel opent nog steeds met een foto van het terrein aan de Zuidelijke Wan delweg en het boven vermeld gedichtje van Nico Holtzappel. Geen van beide zaken dek ken de huidige werkelijkheid meer geheel. Toch handhaven we deze traditie. En waarom? Omdat we, zij het met enige fantasie, deze nostalgische begrippen op de huidi ge toestand kunnen projecteren. Hoe graag zien we weer volle banken. En die bindende band? Die bestaat ook nog ten dele. We dienen daartoe de inhoud zeer genuanceerd te gemoet te treden en een redactie dient een zeer gevarieerd corps van medewerkers te recruteren, zodat met recht elke lezer wat wils kan worden geboden. De huidige jeugdige lezer/speler zal het weinig interesseren of de verjaardag van een 80- jarige Zilveren Ploeger wordt vermeld (tenzij het over zijn eigen grootvader gaat), maar zal wel koortsachtig naar zijn eigen naam zoeken in de elftalopstellingen. Met andere woorden: een clubblad als 'De Schakel' kan niet gemist worden, maar moet (toegegeven; niet op elke pagina) voor elk lid, van de F-jes tot de alleroudsten, het nodige te bieden hebben. 11 t-amm HANS COORENGEL "Dit is de Schakel die komt binden De oude club aan d'oude vrinden. JAN STEENSMA redacteur 'De Schakel'

Persmappen | 1986 | | pagina 13