22 juni 2011 89"1 jaargang nr. 11 Een afvaardiging van dit bestuur voerde ook in het achter ons liggende seizoen diverse gesprekken met gemeentelijke instanties over de toekomst van ons Sportpark aan de Zuidas. Bovengenoemde AFC'ers vormen tevens het bestuur van de VSGG (Vereniging Sportpark Goed Genoeg), dat het contract met de pachter van het clubhuis opmaakt en de contacten hierover onderhoudt. Voor het seizoen 2011-2012 is het contract met pachter Frans Ris voor de tiende keer in successie verlengd. 19. AFCENDEZIIDAS Hieronder schetst onze voorzitter Machiel van der Woude de laatste ontwikkelingen ten aanzien van de Zuidas en de plannen voor een nieuw sportpark. In het afgelopen verenigingsjaar is er tussen de Gemeente en AFC, vertegenwoordigd door Ad Westerhof, Bob Neseker, Nicolaas van Ommeren en Machiel van der Woude, en ondersteund door Kees Gehring en Quintus Abeln, veel gesproken over het toekomstige sportpark van AFC. Al dit overleg heeft nog niet geleid tot nieuwe afspraken. De besprekingen staan goed beschouwd in het teken van de economische crisis die de geplande ontwikkelingen op de Zuidas in ernstige mate frustreert. Sinds 2008 ligt de ontwikkeling van het gebied stil en vindt er een heroriëntatie plaats om de vaart er weer in te krijgen. Het alles omvattende dokmodel, met spoor en auto's ondergronds heeft plaats gemaakt voor een meer gefaseerde aanpak, waarbij eerst de weg onder de grond wordt gelegd en wellicht (veel) later het spoor. Het wachten is thans op de voorkeursbeslissing van het Rijk die wordt vastgelegd in een structuurvisie, met de hoofdlijnen van de voorgenomen ontwikkeling voor zowel de infrastructuurbundel als de stedenbouwkundige ontwikkeling van het zogenoemde ZuidasDok. De Gemeente is ervan overtuigd dat de beslissing eind 2011 genomen wordt, maar dit optimisme is al eerder gebruuskeerd door het economisch tij. (Auto)tunnel of niet, de Gemeente heeft voor ons plangebied (Ravel) in het afgelopen seizoen het roer drastisch omgegooid. Het door de Gemeenteraad goedgekeurde plan voor Ravel dat voorzag in een uitgebreid bouwprogramma voor woningen, kantoren en voorzieningen op konze velden en een verplaatsing van AFC naar het Parkgebouw in het aanpalende plangebied Vivaldi en het dokgebied, is definitief van de Pbaan. Er zal door de Gemeenteraad een nieuw besluit genomen moeten worden, met, als het aan wethouder Van Poelgeest van ruimtelijke ordening ligt, een ander bouwprogramma en een complex voor AFC met 5 kunstgrasvelden op rij, haaks op en direct aan de A 10. Over dit nieuwe plan heeft het AFC-bestuur 2 maal bestuurlijk overleg gehad met de wethouders Van Poelgeest en Van der Burg van sport, is enkele malen gesproken met het bestuur van Stadsdeel Zuid en is ter voorbereiding regelmatig gesproken met de Dienst Zuidas. In al dit overleg heeft AFC laten weten dat onze club nu over 7 velden beschikt, de club in de loop der tijd sterk is gegroeid en dat het aanbod van 5 velden tegen deze achtergrond niet passend is. Zeker zo belangrijk is dat de voorgestelde configuratie van velden onaantrekkelijk is en niet de parkachtige uit straling heeft die Gemeente en AFC in 2006 hebben afgesproken voor het inmiddels door de Gemeente afgeblazen sportpark over de A 10 heen. Zijn er in al die gesprekken geen alternatieven ter sprake gekomen? Zeker wel. Van AFC-zijde zijn het Amsterdamse Bos en het zuidelijk deel van het Amstelpark genoemd als locatie van het toekomstige sportpark. De Gemeente kon zich hier om uiteenlopende redenen niet in vinden. Van gemeentezijde werd als alternatief Het Loopveld in Amstelveen voorgesteld als toekomstige locatie van ons sportpark. Het bestuur van AFC was en is van mening dat een dergelijk plan pas bespreekbaar is als er een representatieve toegangsweg voor auto's aan de Amsterdam- zijde wordt gecreëerd en als Het Loopveld beter te bereiken is via het openbaar vervoer. Een patstelling dus aan de onderhandelingstafel die AFC trachtte te doorbreken via een nieuw plan in het Zuidasgebied. In dit plan (het zgn. kantelmodel) zou AFC van ons huidige sportpark aan de westzijde (kant Beethovenstraaf) 3 velden inleveren en aan de aan andere kant (zuid-oostzijde) 2 nieuwe velden terug krijgen, alsmede een nieuw clubhuis. Om dit complex te realiseren zou het wel noodzakelijk zijn dat de sporthal wordt afgebroken en dat verder geen bebouwing plaats vindt in dit zuid-oostelijk deel van de Zuidas(Vivaldi). De Gemeente heeft ook dit voorstel van AFC van de hand gewezen. Het zou niet passen in de ambitie van de stad. De sporthal blijft tot ten minste 2014 staan en er is, om het gebied levendig te houden naast de sporthal studentenhuisvesting voorzien voor de periode 2013-2022. Het kantelmodel is aldus tot 2022 niet uitvoerbaar en derhalve van de baan. Het bestuur vindt deze aanpak van de Gemeente, tegen de achter grond van de grote sportieve en recreatieve functie van AFC, zeer teleurstellend. Maar ook onbegrijpelijk gelet op de grote leegstand in f Amsterdam. Waarom nu juist op deze plek grootschalige studentenhuisvesting? |De vraag is hoe we nu verder gaan. AFC zal zich constructief blijven opstellen en de gesprekken met de Gemeente voortzetten in hoop dat *16 jaar onderhandelen ten slotte zal leiden tot een nieuw sportpark dat past bij een Topklasse-club. Van veel belang hierbij is de eerder opgeworpen vraag of de voorkeursbeslissing van het Rijk eind 2011 genomen wordt en de milieuvriendelijke ondertunneling van de A 10 (voor het autoverkeer) ter hand wordt genomen. Wordt die beslissing wederom uitgesteld resp. naar de (verre) toekomst gefaseerd dan ontstaat er voor het Zuidasgebied een nieuwe situatie met ook repercussies voor de planontwikkeling inzake Ravel/Vivaldi en dus ook voor AFC. De stad Amsterdam heeft zich in de loop van de geschiedenis vele malen opnieuw uitgevonden (denk aan de gestrande plannen inzake cityvoming en de IJ-oever) onder invloed van de complexe werkelijkheid. Dat zou ook voor een deel voor het grootschalige Zuidas-project kunnen gelden. Een flexibele aanpak is (dan) noodzakelijk, inspelend op de mogelijkheden die het gebied zelf biedt. AFC is anno 2011 een financieel gezonde en sportief florerende voetbalvereniging, waar ca. 200.000 mensen per jaar genoegen aan beleven. Reden genoeg om AFC vertrekpunt (in plaats van restpost) te laten zijn in de planontwikkeling van dit zuidasgebied, waar onze club al sinds 1921 actiefis. 20. DE EVENEMENTEN Jaarlijks kent onze club weer een groot aantal evenementen, sommigen zijn eenmalig, maar vele kennen een lange historie. Er zijn evenementen voor de jeugd, voor de senioren, voor specifieke categorieën en evenementen voor de hele vereniging. Een groot aantal wordt hieronder kort beschreven. Op zaterdag 14 augustus 2010 vond, als uitvloeisel van het door AFC behaalde kampioenschap in de Hoofdklasse A, de kampioensreceptie in ons clubhuis plaats. Verschillende sprekers voerden het woord. De Amsterdamse wethouder van sport Eric van der Burg feliciteerde AFC met het behaalde kampioenschap en prees de club voor haar verdiensten voor de Amsterdamse sport Rob Stenacker, die namens de KNVB sprak, roemde naast de prestaties de gastvrijheid en noemde AFC een voorbeeld voor het Amsterdamse amateurvoetbal. Ed Degenkamp voerde namens de HET het woord en feliciteerde onze club namens alle Hoofdklasse-. Eerste klasse- en Tweede klasse verenigingen uit de regio. Argon-voorzitter Eric de Graaff prees AFC in zijn speech als de terechte kampioen, die in menig opzicht het voorbeeld is voor de concurrerende clubs. Na de receptie oefende ons eerste tegen een jong team van AJAX. de strijd tussen de 2 beste clubs van Amsterdam eindigde onbeslist: 3-3. 17

Jaarverslagen | 2011 | | pagina 11