115 jaar competitievoetbal van A.F.C.-1 A.F.C. Om de resultaten van het eerste elftal goed in beeld te brengen, was er behoefte aan één centraal dossier waarin alle uitslagen en eindstanden gearchiveerd werden. Tot nu toe waren deze gegevens verspreid te vinden, deels in de Schakels, deels in jaarverslagen, deels in oude bulletins, deels in jubileumboeken en deels bij onze clubstatisticus Chris Schroder. Bij het opzetten van een dergelijk dossier bleek dat het merendeel van de uitslagen verloren was geraakt. Wel waren de eindstanden van het competitievoetbal bewaard gebleven. Naspeuringen bij de KNVB brachten ons op het spoor van de "Encyclopaedia of Football in Holland, since 1888", een eigen uitgave van een paar voetbalfanaten waarin alle uitslagen en eindstanden van het voetbal in KNVB-verband vanaf 1888 zijn opgenomen. Onvoorstelbaar eigenlijk dat deze uitgave binnen ons voetbalwereldje nauwelijks bekend was. Als archiefcommissie hebben wij deze Encyclopaedia onmiddellijk aangeschaft en zo kwamen nagenoeg alle uitslagen en eindstanden in ons bezit. Bijna alle, want de uitslagen van de eerste drie jaren waarin A.F.C. in competitieverband uitkwam (van 1897 tot en met 1900 in de Amsterdamsche Voetbal Bond), ontbraken nog. Naspeuringen in het Nationale Archief in Den Haag en het Stadsarchief van Amsterdam, leverden ons bijna alle ontbrekende uitslagen op, zodat wij nu een vrijwel compleet dossier "Uitslagen en Standen" op kunnen zetten. Zo doende reeds een eind gevorderd; lijsten vol met uitslagen en standen, alles keurig op een rij, maar wel saai. Waarom er niet iets meer mee doen? Ons archief bevat een schat aan fotomateriaal, vooral veel foto's van het eerste elftal waarbij de oudste elftalfoto uit 1896 dateert. En zo ontstond de gedachte per voetbalseizoen een blad te maken met alle uitslagen en de eindstand en daar een foto -voor zover in ons archief aanwezig- van het eerste elftal aan toe te voegen. Bij hoogtepunten, zoals kampioenschappen, nacompetities of bijzondere wedstrijden, is een extra blad toegevoegd. Het dossier dat nu voor U ligt en waar aan twee jaar is gewerkt, bevat behalve de eerder genoemde gegevens bijna 90 elftalfoto's en zo'n 250 andere foto's. Foto's die reeds bekend waren uit de Jubileumboeken, maar soms ook foto's die nog nooit gepubliceerd zijn. Het gaat hier om foto's uit privéalbums en nu in ons archief aanwezig zijn. Dit dossier geeft een duidelijk overzicht van A.F.C. in competitieverband, waarin de loop van onze club door de verschillende klassen is te volgen: de eindklasseringen, het aantal behaalde kampioenschappen, maar ook de keren dat A.F.C. degradeerde. Daarbij moet wel opgemerkt worden, dat het eerste elftal pas in 1897 uitkwam in competitieverband. De eerste twee jaren werden er alleen maar vriendschappelijke wedstrijden gespeeld. De "115 jaar" zoals genoemd in de titel van dit dossier verwijst dan ook meer naar de leeftijd van de club, dan naar het aantal gespeelde seizoenen in competitieverband. Natuurlijk is A.F.C. veel meer dan alleen het eerste elftal. De bekende Jubileumboeken, waarvan de belangrijkste zijn uitgekomen ter gelegenheid van het 50-, het 75-, en het 100-jarige jubileum van A.F.C., zijn daar duidelijke voorbeelden van. In deze Jubileumboeken komt op perfecte wijze naar voren dat deze vereniging meer is dan alleen maar een voetbalclubje en dat juist veel dingen naast het voetbal, de pijlers van A.F.C. als vereniging zijn. Het feit dat velen na hun actieve loopbaan als voetballer, de club trouw blijven en op allerlei andere manieren bij het clubleven betrokken blijven, spreekt boekdelen. Dit dossier geeft op een andere manier dan de Jubileumboeken, een beeld van de historie van A.F.C. Want, ook al kent onze vereniging veel diversiteit, de resultaten en de positie van het eerste elftal bepalen in belangrijke mate die historie. Het dossier begint in het jaar 2010, het heden dus en verder bladerend, wordt een reis terug in de tijd gemaakt om tenslotte uit te komen op 18 januari 1895, toen alles begon. In omgekeerde zin kan deze opzet ook gezien worden als een brug van het verleden naar de toekomst. Wij zijn er immers van overtuigd dat "wie zijn verleden op gepaste wijze koestert en daar de lessen uit leert, de toekomst met vertrouwen tegemoet kan zien". Op onze AFC-geschiedenis kunnen we dan ook met trots terugkijken, maar het heden en de toekomst staan voorop en die verdienen onze eerste aandacht. Als archiefcommissie zullen wij dit dossier, zolang wij aanblijven bijhouden. Maar hierbij leggen wij de claim op onze opvolgers dit ook te doen en in 2045, bij het 150-jarig bestaan van de club, of uiterlijk in 2095, bij het 200-jarig bestaan van A.F.C. met deel II, van dit dossier te komen. Laten we hopen dat de resultaten van ons vlaggenschip zich positief zullen voortzetten. Om de uitgave van dit dossier in boekvorm -in beperkte oplage-, mogelijk te maken, zodat vele AFC-ers deze reis door de AFC-HISTORIE kunnen meebeleven, zijn wij veel dank verschuldigd aan de Zilveren Ploeg van A.F.C. en de Stichting Goed Genoeg, die dit financieel mede mogelijk maakten. Veel leesplezier toegewenst Rik de Boer voorzitter AFC-archiefcommissie 5

Jubileumboeken | 2010 | | pagina 5