m y y SEIZOEN 1895-1896 De oprichting van AFC In het toenmalige Willemspark in Amsterdam, nabij de Koninginneweg, werden in 1894 stevige potjes voetbal gespeeld door jongeren, die zich in clubs verenigden, daar waren ook die knapen bij uit de nieuwe woonbuurt. Ze besloten een eigen voetbalclub op te richten. i N<> m Een getekende impressie van de oprichting vergadering op 18 januari 1895. Rechts foto's van drie van de zes jongens die daar bij aanwezig waren, (deze foto's dateren van een paar jaar na de oprichting)) JËf" Schaf Scheepens Frits of G.J. Bernard Hein Brass Op 18 januari 1895 was het zover, in de kelder van het woonhuis, waarin de familie Bernard woonde, het adres is niet bekend gebleven, kwamen zes enthousiaste jongens bijeen rond een wasmand, die als vergadertafel diende. Het waren G.N. (Gerard) Scheepens (die al gauw als Schaf Scheepens door het leven zou gaan), Hein Brass, de gebroeders Frits en G.J (geen roepnaam bekend) Bernard, Jan Hylkema en Vorkink (van wiens naam zelfs geen voorletters bekend bleef). In die oprichtingsvergadering moet er vooral stevig geboomd zijn over de te voeren clubnaam. Geopperd werden de namen "De Trappers", "Minerva" en "Cleopatra". Maar Gerard Scheepens hakte de knoop door en kwam met de naam "Amsterdamsche Football Club", die algemeen werd aanvaard. Als terrein kwam in aanmerking een lapje grond tussen de huidige Oranje Nassaulaan en de Vondelpark vijver. Dat was dan wel verre van rechthoekig, maar een corner werd dan maar praktisch gewoon vanaf de straat genomen. Van huur was nog geen sprake; men nam het gewoon in bezit en het liefst zo vroeg mogelijk, want de concurrentie was groot. Het eerste bestuur werd als volgt samengesteld: Jan Hylkema voorzitter, Frits Bernard secretaris, Vorkink penningmeester, G.J.Bernard commissaris van materiaal en Gerard Scheepens commissaris. Wat het spelen van wedstrijden betreft, niemand dacht in die tijd nog om aan competitie voetbal mee te doen. Voor "friendly" games waren er tegenstanders genoeg, M.E.O (Muiderpoort en Omstreken) H.E.O. (Haarlemmerpoort en Omstreken) waren graag geziene tegenstanders en er werd zelfs een uitwedstrijd in Bussum gespeeld, wat in die tijd een hele bijzonderheid was. In die tijd werden er in Amsterdam, naast AFC tientallen clubjes opgericht, zoals Volharding, EDO, A.V.V. en Steeds Voorwaarts, waar AFC de eerste wedstrijden tegen speelde, bestaan al lang niet meer. Naar later zou blijken, dat van al die clubjes AFC zich als één van de weinigen wist te handhaven en dat AFC wist uit te groeien tot de oudste en tot één van de grootste en populairste voetbalverenigingen van Amsterdam, die het zelfs zou brengen tot de strijd om het (amateur) kampioenschap van Nederland. Als tijdsbeeld noemen wij nog even het feit, dat Amsterdam toen nog geen 300.000 inwoners telde en koningin Wilhelmina het staatshoofd was, maar omdat zij nog maar 14 jaren jong was, stond zij nog onder het regentschap van haar moeder koningin Emma. Uitvindingen zoals telefoon, radio, televisie fax en computers waren nog volstrekt onbekend. Van de stadswijken Amsterdam-noord en Buitenveldert en van de IJ-tunnel had nog niemand ooit gehoord en de Koninginneweg vormde de zuidelijke stadsgrens. 186

Jubileumboeken | 2010 | | pagina 186