SEIZOEN 1896-1897 A.F.C. De vijf jongens, die het eerste bestuur van AFC na het oprichtingsjaar vormden zetten door. Zij toonden dat als jongens in hun AFC en zij wisten wat ze wilden. Het beste bewijs daarvoor was, dat zij niet alleen aan het spelen van wedstrijden dachten, maar dat zij ook de club organisatorisch op poten gingen zetten en de club ging steeds meer vorm aannemen.Wat het spelen van wedstrijden betreft, niemand dacht er nog aan, voor de competitie te gaan spelen. Voor "friendly games" waren er tegenstanders genoeg te vinden. Naast het voetballen werd de club organisatorisch steeds beter op poten gezet. Op 8 oktober 1896 werd er een algemene vergadering gehouden in café "de Karseboom"waar onder andere een eerste "reglement" werd opgesteld. Van deze eerste algemene vergadering zijn de notulen bewaard gebleven en nog in ons archief aanwezig. Uit dit verslag van de algemene vergadering op 8 oktober 1896, het volgende gedeelte over het vaststellen van het tenue, waarin men zou spelen. In het begin kleedde men zich in vaak nog in uiteenlopende kleding, maar voornamelijk in zwarte broek en zwart hemd. "Thans werd door den President in stemming gebracht of men zooais het Bestuur voorstelde een band aan den linker bovenarm als insigne zou gebruiken, of het voorstel van de heer Pleiter een sjerp, vervolgens werd er gestemd over de kleur van den band.. Het bestuur stelde voor: roodzwart te gebruiken als zijnde de Amsterdamsche kleuren en dus zeer geëigend voor de Amsterdamsche Football Club. De heer Pleiter stelde daarentegen voorblauw of wit, als minder algemeene kleuren. Hierover werd gestemd en besloten werd rood zwart. Hierop volgde een voorstel van de heer Cornelisse om den band drie banen te geven en wel twee rood en één zwarte. Bij de hierover gehouden stemming werd besloten het voorstel van de heer Cornelisse aan te houden". De kleuren rood/zwart zijn altijd gebleven. In 1905 kwam men voor het eerst uit in een rood shirt, pas omstreeks 1910 zou de bekende zwarte V op het rode shirt zijn intrede doen. Een grote zorg in die tijd, was het terrein waarop gespeeld kon worden. Van enige accommodatie was toen nog geen sprake en in die eerste jaren wisselde men net zo snel van terrein als van kleren. Het eerste terrein dat maar enigszins de naam van "terrein" verdiende was aan de Tolstraat (achter het toenmalige Gemeentehuis van Nieuwer Amstel). Daarna werd enige tijd gespeeld aan "de Langeweg" in de Watergraafsmeer, op het terrein van de toenmalige IJsclub Linnaeus. Vandaar verhuisde AFC naar een terrein aan "de Omval" (ongeveer waar nu het viaduct van de spoorlijn naar Utrecht de Weesperzijde kruist), er zouden nog vele verhuizingen volgen. Hieronder de oudste foto van een AFC-elftal, zoals aanwezig in ons eigen archief, deze foto is pas (her ontdekt in april 2010. Voorheen werd aangenomen dat de oudste foto dateerde van 30 april 1899, gemaakt tijdens een vriendschappelijke wedstrijd tegen Alcmaria Victrix in Alkmaar. Deze foto toont het eerste en toen waarschijnlijk het enigste elftal, op een terrein bij "Schollenbrug" waar gespeeld werd nadat men het eerste "speelveld" in het Willemspark al snel had moeten verlaten. Het eerste elftal van AFC in het seizoen 1896 -1897. (dit is, zoals tot nu toe bekend, de oudste foto van een AFC-elftal) staand v.l.n.r. G. van de Eist, H.Ankersmit, F.J. Bernard, Wilkens, J.P. Krüseman, G.N.Scheepens, knielend v.l.n.r. H.A.Brass en G.Bernard. zittend v.l.n.r. J.van Dam, Horsting, Te Kolsté en W. van Helsdingen. 185

Jubileumboeken | 2010 | | pagina 185