Z3s/ BEVRIJDING EN VERHUIZING - /t, sL 212 tf'/' 'T -? Hennie Somers-Blekemolen De bevrijding van Nederland wordt uit bundig gevierd. In Amsterdam is geen buurt of er wordt een straatfeest gegeven. AFC doet daar niet voor onder en op 23 juni 1945 wordt een Bevrijdingsfeest gege ven in het Apollo-paviljoen. In de annalen staat: 'De dames werden op bescheiden wijze gefêteerd'. Gebeurt dit omdat alles nog schaars en op de bon is of is het omdat dames op AFC niet bij alle feesten uitge nodigd worden en je dan niet moet begin nen met uitbundig fêteren? We weten het niet; we weten wel, dat er nog een groot tekort aan alcoholische dranken is, maar dat beïnvloedt het slagen van deze feest avond niet. Deze avond luidt tevens een reeks van festiviteiten in die nog gaan vol gen. Amsterdamse Fuif Club is een bijnaam die niet zomaar is ontstaan, nietwaar? Op 6 juli 1945 is de Algemene Ledenverga dering. Dick Bessem, de voorzitter, ver welkomt de leden die terug gekomen zijn uit Duitse gevangenschap. Hij wijst erop, dat de jeugd gederailleerd is en dat AFC zich tot taak zal stellen de jongeren leiding te geven en daardoor niet alleen AFC, maar ook de maatschappij te helpen op bouwen. Bessem kondigt tevens aan, dat de zuivering van de club ingezet wordt. Een zuiveringscommissie zal worden be noemd. Er zullen bij de zuiveringen verras singen voorkomen, blijkt later. En de taak van de commissie lijkt soms meer op het uitvoeren van een Salomonsoordeel. Wie was echt fout in de oorlog en wie was wel lid van de gehate partij, maar is op tijd eruit gestapt? Op 21 juli worden er acht perso nen afgevoerd als lid vanwege hun politie ke gezindheid, maar zelfs bij het eeuwfeest zijn niet alle vragen daarover beantwoord, als men de ouderen beluistert. Vol enthousiasme stort AFC zich op het doel van hun oprichting in 1895: de voet balsport. Er zijn meer dan 900 leden en de velden liggen er klaar voor. Nou ja, klaar! Het terrein van AFC is goed verwaarloosd in de afgelopen jaren en niet die van AFC alleen. Maar de opstallen zijn in de 5 oor logsjaren behouden gebleven. Dat is door het inzetten van bewakers gelukkig moge lijk gebleken. Tijdens de hongerwinter moest je niet verbaasd zijn als een houten clubhuis en een houten tribune in één nacht in brandhoutjes gehakt waren. Nu alles weer veilig is, stelt Jo Nestelroy voor om de bewakers niet meer in brood, maar in geld uit te betalen. Alleen de terrein knecht krijgt nog iedere dag een half brood. Met het oog op de toestand van de terreinen, speelt AFC de eerste tijd voor namelijk uitwedstrijden. Het clubhuis krijgt een nieuwe pachter. Jan v.d.Pijl neemt de vergunning over van B. Dorlas. Deze is 2e secretaris, maar beschikt over de vergunning om te mogen schenken. Met Jan en Miep v.d. Pijl komen er geen I Zuivering van de club AFC-bestuur met ereleden op het moment van de bevrijding van Nederland in 1945. De laatste dagen van de oorlog vlakbij ons veld aan de Zuidelijke Wandelweg. Intocht van de Canadezen bij de Berlagebrug. Het licht in Nederland gaat weer aan!

Jubileumboeken | 1995 | | pagina 73