steld. Maar er kwamen ook brieven onbe stelbaar terug. Door de zware bombarde menten op de Duitse steden was het moei lijk om de verbindingslijnen open te houden. Telkens moest het adressenbe stand worden aangepast. Soms hoefde dat niet meer. In het voorjaar van 1944 kwam Jan Hatzmann tijdens een bombardement om het leven. Dat overkwam ook oud-be stuurslid Ernst van Ooy bij een geallieerd bombardement op Den Helder. Zo goed en zo kwaad als het ging, werd het clubleven in stand gehouden. In de Scha kels moest weieens tussen de regels door worden gelezen. Op 26 augustus 1943 schreef Dick Bessem een woord van hulde aan ACC dat cricketkampioen van Neder land was geworden 'niettegenstaande het gemis van captain Charles Lungen'. Wat er niet bij stond, was dat Lungen naar Enge land was ontsnapt. En zo langzamerhand begonnen de AFC- ers aan het 50-jarig bestaan te denken dat op 18 januari 1945 gevierd zou worden. Er waren grote plannen. Er zouden een jubile umrevue en een jubileumboek komen. Alle voorbereidingen werden getroffen, maar de oorlogsomstandigheden stelden hun eigen dictaat. Op 6 juni 1944 klonk het op mijn krakende radio: 'Allied forces have landed on the Cherbourg Peninsula'. De AROL-beker werd nog net gehouden en toen kwam die onvergetelijke Dolle Dins dag op 5 september. En de grote teleurstel ling dat het geallieerde offensief was vast gelopen aan de Rijn. Geen voetbal, de voorbereidingen voor het 50-jarig bestaan werden stopgezet, de hon gerwinter kwam. Voor veel AFC-ers werd het een strijd om het naakte bestaan, maar de club liet hen niet in de steek. Er werd een voedselcommissie in het leven geroe pen, bestaande uit Cor Emeis, Ben Bon kink en Muut Meyling. Ben Bonkink ver telde mij (in november 1993) hoe hoog de nood in tal van AFC-gezinnen was geste gen. Ben herinnerde zich dat het om meer dan veertig gezinnen ging. Die werden door de commissie regelmatig bezocht en van brood voorzien. Er is geen enkel docu ment te vinden waaruit blijkt hoe die actie is gefinancierd. Doe wel en zie niet om. Er waren ook grote problemen over het be houd van de opstallen. Alles was van hout en met het grote tekort aan brandhout was ons complex een aantrekkelijk doelwit. Er werden vrijwilligers op pad gestuurd die ervoor gezorgd hebben dat er na de oorlog nog een complex was. Het 50-jarig bestaan werd ondanks alle mi sère toch herdacht. Op 18 januari kwamen de leden 's morgens bijeen bij het graf van Schaf Scheepens op Zorgvlied en 's mid dags bij 'Eggers'. Het werd geen feest, daar stond niemands hoofd naar, maar AFC was jarig en dan kwam je bij elkaar. Steen voor steen viel het Derde Rijk uit een. Op 8 mei stond ik met mijn AFC- vrienden André van der Pijl en Wally van Weelde bij de Berlagebrug te kijken naar de intocht van de Canadezen. Het licht ging weer aan, AFC kon aan haar tweede jeugd beginnen. Winter '44-'45 Nostalgisch beeld voor de oudere, de oude en de zeer oude AFC-ers. Het toegangshek naar de velden aan de Zuidelijke Wandelweg.

Jubileumboeken | 1995 | | pagina 69