BH prompt op met de oprichting van het Mo bilisatie Comité. De doelstelling was geld in te zamelen en daarvoor pakketten sa men te stellen voor onze militairen. De leden van dat comité waren Dick Bessem, Henk Esser (penningmeester), Jo Nestel- roy en George Zeegers sr. Het comité werd overstroomd met dankbare brieven van AFC-ers in de wapenrok. Inmiddels was er een noodcompetitie door de KNVB in elkaar gezet die grote kritiek opleverde. De Amsterdamse tweede klas- sers werden namelijk met derde klassers samengevoegd en dat werd beschouwd als 'massa-degradatie'. Het eerste deed het overigens uitstekend in die competitie maar het bestuur bleef strijden (vergeefs) voor een andere indeling. De Telegraaf schreef dat het wat ironisch aandeed dat AFC bleef winnen en dat het bestuur zijn uiterste best deed om die prestaties weer ongeldig te laten verklaren. Nou stonden ze eindelijk eens bovenaan. Het samenstellen van de elftallen werd steeds ingewikkelder omdat de elftalcom missie niet van tevoren kon weten welke militairen verlof zouden hebben voor het weekeinde. De ingebonden Schakels die uit de nalatenschap van Jaap van Nek zijn ge komen, tonen aan hoe er moest worden ge puzzeld om steeds weer elf man per elftal bij elkaar te krijgen. Van Nek, die de weinig benijdenswaardige taak had de afschrijvin gen in ontvangst te nemen en invallers te zoeken, heeft het allemaal met potlood krabbels in die vergeelde Schakels bijgehou den. Voor de wedstrijd tegen Bloemendaal uit had de E.C. 16 namen bij de opstelling vermeld. Er kwamen 7 afschrijvingen. Ver der vond ik een keer 27 namen voor het eerste en het tweede: 14 afzeggingen. Door de onvoorspelbaarheid had het be stuur de regeling gemaakt dat wanneer een militair plotseling tóch zou verschij nen er voor hem een plaatsje zou worden ingeruimd. De speler die er al stond, werd dan vriendelijk verzocht zich weer aan te kleden. Uit niets blijkt dat er ooit ruzie over is geweest. Inmiddels bleef AFC winnen, een reeks die onderbroken werd door één van de streng ste winters van de twintigste eeuw. De winter werd benut voor het organiseren van schaatswedstrijden en AFC had zelfs een nationale kampioen in huis. Dat was Jan Roos die kampioen van Nederland werd op de 500 meter. Contrast De Schakel van 8 mei 1940: aankondigin gen van Pinkstertoemooien en van het eer ste elftal dat Tweede Pinksterdag thuis te gen ZW zou spelen. De spelers werden opgewekt die wedstrijd toch vooral niet te onderschatten. Maar op Tweede Pinkster dag rommelde het afweergeschut boven Amsterdam en een later verschenen Scha kel bood het meest navrante contrast dat de geschiedenis van AFC ooit bood. Op pagina 1 een dikke rouwrand en een woord van herdenking voor Gerard Scheepens, Henri Lindner en Gerrit Struys, die ge sneuveld waren in de strijd tegen Nazi- Duitsland en op pagina 2 een juichverhaal omdat AFC kampioen was geworden van de noodcompetitie 1939-1940. Het leven ging verder en de voorbereidingen voor de AROL waren in volle gang. Het contrast was zo groot dat de geschiedschrijver die 't zich kan herinneren, zich afvraagt of we toen misschien een beetje gek waren of dat 't de enige manier was om je te wapenen tegen de krankzinnigheid van een oorlog. Op 12 juni 1940 werd het 25- jarig bestuursjubileum van I.Galavazi door bestuur en ereleden gevierd. Zittend: Schaf Scheepens en I.Galavazi. Achter hen op de eerste rij: Fons de Vilder, Jacques van Ooij.Jo Nestelroy, Jo Broeksmit Peet Scheepens en Ben Bonkink. Boven hen: Arnold Eysvogel en Arie Mets. Bovenste rij: Gé Bosch en Dick Bessem. 63

Jubileumboeken | 1995 | | pagina 65