geteisterd in de Kristallnacht. Het seizoen 1938-1939 zou het laatste seizoen in 'vre destijd' worden. In dat seizoen ontbrak een naam die tien jaar lang de prestaties van het eerste elftal had gedomineerd: Charles Lungen. De ja ren waren voortgeschreden en hoewel het geen officieel afscheid werd - Lungen zou, afhankelijk van de 'internationale situatie', naar Zuid-Rhodesië (nu Zimbabwe) ver trekken - Galavazi schreef toch maar vast hoe zeer 'wij apprecieerden wat hij als AFC- er voor ons geweest is'. In 1940 werd hij tot erelid benoemd en dat was een terechte on derscheiding voor een unieke speler van wie Roel van Nek 53 jaar later nog zou zeg gen: 'zonder Charles zouden we zijn wegge zakt naar de derde of de vierde klasse'. Het AFC van toen schonk ook aandacht aan persoonlijke omstandigheden van de leden. De Schakel van 9 oktober opende met een feestelijk stuk van voorzitter Ga lavazi waarin hij Elias van Praag geluk wenste met zijn 30-jarig toneeljubileum. 'Dertig jaar', schreef hij, 'verpandde Elias zijn hart aan de Kunst, maar ongeveer de zelfde tijd, zoo niet even lang, aan AFC Wij wenschen hem daarom van harte nog vele jaren succes en voldoening in zijn Kunst, maar ook nog vele jaren in en met AFC'. Het werden niet vele jaren. Op Oudejaars dag 1942 werd Elias van Praag vermoord in het concentratiekamp Buchenwalde. De elftallen deden het redelijk maar er was toch het nodige gebrom over slecht be zochte trainingsavonden en als het guur weer was, bleek het verlangen naar de warme douche de strijdlust in het veld in de weg te staan. Wat 'nieuw' was in AFC, had betrekking op de samenstelling van het eerste elftal. Er moest weer een algemene vergadering aan te pas komen met de bekende voors en tegens, maar Theo van Nigtevegt kreeg een subtiel idee: 'de elftalcommissie zou hier moeten voorstellen dat de trainer het elftal samenstelt'. Instemming allerwe gen. Wat we nu gewoon vinden, was toen niet zo gewoon. Overigens maakte het niet veel uit want Hilversum was dat jaar op permachtig en AFC werd tweede met11 punten achterstand op nummer 1. En bij de doelpuntenmakers stonden Jannie Ha- zeweyer en Gerard Nieuwkamp bovenaan met resp. 15 en 6 doelpunten uit een totaal van 39. Waarom die namen genoemd wor den? Dat zal in de oorlog blijken, maar de AFC-ers hoopten, net als alle andere Euro peanen, dat het zo'n vaart niet zou lopen. En er waren zorgen in de club. De AROL was verregend en de financiën zaten in de knel. Oproep in de Schakel: wanneer ieder werkend lid 5 gulden, iedere junior 2 gul den 50 en iedere adspirant 1 gulden bij droeg 'beginnen wij het nieuwe seizoen practisch met een schoone lei'. Er stond wel een stok achter de deur; als het geld er niet kwam, zou het bestuur een hoofdelij ke omslag toepassen. En er was weer voor de zoveelste keer ge hannes over het vaststellen van wedstrij den in het Stadion en aan de Wandelweg. AFC had er veel belang bij dat Blauw Wit en AFC niet tegelijkertijd hun thuiswed strijden zouden spelen. Soms lukte dat, maar lang niet altijd. Hoe het zij, het feest op 29 april 1939 in het clubhuis slaagde en na afloop wenste men elkaar een succesvol cricket - of honkbalseizoen toe. AFC had een goed jaar achter de rug, de Engelse trainer Donnelly, die in 1938 was gekomen, kon met tevre denheid op zijn werk terugzien. De voorbereidingen van de AROL begonnen weer - 'jammer dat Blauw Wit niet mee doet', schreef de Schakel - maar de tweede dag zou niet gehouden worden. Op 28 au gustus werd de mobilisatie afgekondigd, Duitsland overrompelde Polen en op 3 sep tember brak de Tweede Wereldoorlog uit. Mobilisatie Meer dan 40 AFC-ers werden onder de wa penen geroepen en de club reageerde daar Afscheid

Jubileumboeken | 1995 | | pagina 64