als AFC niet meer aan haar verplichtingen zou kunnen voldoen, die leden dan hoofde lijk aansprakelijk waren. Maar zij die ble ven én de nieuwkomers hielden de moed erin. Ook met kleurrijke feesten, zoals bot- tertochten op de toen nog open Zuiderzee. Zoals men dat noemde: 'de kurken waarop AFC drijft, gaan zelf drijven.' En er kwam een onverwacht presentje van de Voetbalbond; de overgangsklasse werd opgeheven en de AFC-ers beschouwden dat als een stapje dichter bij de eerste klas se. Theoretisch wel te verstaan. Wat niet theoretisch was, speelde zich elders af: in München werd het eerste partijcongres van de NSDAP gehouden waar Adolf Hit ler 6.000 SA-ers toesprak. En in Amster dam demonstreerden 80.000 mensen te gen de Vlootwet. Voorzichtig aan begon er aan het eind van de tunnel iets van licht te dagen. De pres taties op het groene veld waren nog steeds niet best, maar stap voor stap kwam Am sterdam-Zuid dichterbij. Het beroemde plan van architect Berlage kwam van de tekentafels en in de jaren die volgden za gen de AFC-ers dat het ledental begon te stijgen. Vooral in de rijen van de jeugd was dat merkbaar. Het aantal elftallen was ver dubbeld, van twee naar vier. Voor de AFC- ers uit die benarde jaren twintig was dat het eerste teken dat de dreiging van de on dergang begon te wijken. Met het eerste elftal bleef het tobben en Nico Holtzappel bleef zijn vrienden aanvuren met gedich ten in de AFC Schakel. Dat mag in moder ne oren allemaal wat pathetisch klinken maar in die tijd ging 't erin als koek. Zoals: 'Bij God! wij laten niet verscheuren die rood en zwarte kleuren die elk van ons bemint. Vooruit, zet op elkaar je tanden, haar toekomst ligt in onze handen, dat AFC weer wint!' Winnen, dat gebeurde inderdaad niet zo vaak want aan het einde van dat seizoen Consolidatie Het jaardiner heette vóór de oorlog het reünistendiner. In 1929 zien we op de foto zittend van links naar rechts: Ernst van Ooij, Dick Bessem, Schaf Scheepens, Tony Klopper, I. Galavazi, Fons de Vilder, Eef Cornelissen en Arie Mets. Staande prominenten: I e van links: Jo Börnemann, boven Schaf Scheepens: Willy Brusse en rechts van hem: jaap van Nek. Boven Van Nek: Piet Bos. Tweede van rechts: Charles Lungen en links van hem, resp. Piet Lindner, Niek Scheepens en Jan Bosch, leider van de befaamde Reds Band, die de vele feesten muzikaal opluisterde. Boven Lindner: Nico Neseker.

Jubileumboeken | 1995 | | pagina 47