Het verschil tussen ons complex en het ver blijf van Oranje in Orlando is te groot om onbesproken te blijven. Op één van 's we relds mooiste golfcourses had het Neder lands Elftal zijn intrek genomen.Tijdens de persconferenties aldaar zochten wij elkaar altijd even op. 'De AFC-clan is compleet', riep assistent-bondscoach Rinus Israel ge regeld. Tijdens één van die bijeenkomsten werd door Jan Stappenbeld, fotograaf van de Telegraaf, bijgaande foto gemaakt. Dat moment was eigenlijk heel vreemd. Met zijn vieren op het terras van Lake Nona waren wij even in gedachten bij onze club, die ons ook hier tot elkaar bracht. Het is moeilijk dat gevoel onder woorden te brengen. Thomas Rongen: 'Ik ben op jeugdige leef tijd bij AFC weggegaan. Rinus Michels zocht voor zijn nieuwe werkgever, de Los Angeles Aztecs, een jonge goedkope spe ler, die in dienst wilde spelen van vedetten als Suurbier, Leo van Veen en Johan CruijffDoor bemiddeling van Rolf Leeser, vader van Benno met wie ik in de jeugd en het eerste samenspeelde, kwam ik in aan merking voor een contract bij de Aztecs. Later verhuisde ik met Cruijff mee naar de Washington Diplomats en weer later ver kaste ik naar de Fort Lauderdale Strikers, waar ik onder meer met de Duitser Gerd Müller en de Peruaan Cubillas speelde. Ik ben er trots op te kunnen zeggen dat ik met èn tegen wereldvedetten heb gevoet- bald.Tegen spelers als Pele en George Best hebben weinig andere AFC-ers gespeeld!'. Ik heb door de jaren heen contact gehou den met Thomas. Wij spraken elkaar in Los Angeles, Fort Lauderdale, Amstelveen en Las Vegas. Bij de W.K. loting in decem ber 1993 stond hij ineens voor mijn neus. Hij was daar om zijn gezicht te laten zien. Met de komst van een nieuwe professione le voetbalbond in de V.S. was het voor Thomas belangrijk om bij deze grote hap pening aanwezig te zijn. Als coach van de Fort Lauderdale Strikers hoopte hij op een coachjob bij een van de nieuwe profclubs. Hij kon op dat moment absoluut niet ver moeden, dat hij een paar weken later door de FIFA zou worden benoemd tot gedele geerde bij het Nederlands Elftal. Bonds coach Dick Advocaat was niet accoord ge gaan met een wildvreemde die door de wereldvoetbalbond naar voren was ge schoven en had op eigen initiatief Rongen benaderd. Advocaat wilde iemand hebben, die alles wist van de omstandigheden in de Verenigde Staten èn van voetbal. 'Thomas is voor mij een belangrijke scha kel tussen de KNVB en de F.I.F.A.. Hij moet ervoor zorgen dat alles goed ver loopt. Ik ben ervan overtuigd dat hij dat heel goed kan'. In eerste instantie had Thomas het niet makkelijk. De F.I.F.A. en het organisatie comité zagen hem als een ongewenste in dringer, die door de KNVB en niet door één van hen was voorgedragen, maar naarmate de tijd verstreek moesten ook zij constate ren, dat Thomas geen zeur, maar een per fectionist was. Thomas was in zijn ele- AFC-ers aktief bij het WK. Fysio-therapeut Rob Ouderland en verzorger Ko Grosze Nipper ontmoeten in de Verenigde Staten oud- eerste elftalspeler Thomas Ronge. Deze was gastheer van het Nederlands elftal.

Jubileumboeken | 1995 | | pagina 264