gen op het terrein van de maatschappij en de wijze waarop mensen hun vrije tijd be steedden. Aan het eind van de vorige eeuw kreeg het voetbalspel steeds meer concur rentie van andere sporten en wijzen om de vrije tijd door te brengen. Dat had o.a. tot gevolg dat er in Amsterdam steeds minder elftallen kwamen. Terwijl in Amsterdam in 1965 nog 250 A-junioren teams speel den daalde dat aantal tot 75 in 1995! Het aantal verenigingen nam steeds meer af en grote gerenommeerde clubs van zo'n 100 jaar geleden bestonden 50 jaar geleden niet meer, waren gefuseerd of leden een kwij nend bestaan. Slechts een beperkt aantal verenigingen, waaronder AFC, hadden een grote jeugdafdeling. Zoals jullie weten zetten deze ontwikke lingen zich aan het begin van deze eeuw fors door en werd het zelf in het weekend voetballen voor volwassen mannen veel minder populair dan in de vorige eeuw. Dat hing sterk samen met de ontwikkelin gen van de maatschappij zelf. De individu alisering nam toe, het aantal mogelijkhe den om je vrije tijd door te brengen (zowel buitenshuis als binnenshuis) met name door de opkomst van de ontspanningsmo gelijkheden die met behulp van elektroni sche technieken tot stand komen breiden sterk uit en de 'liefde' voor het voetbalspel die vorige generaties toen ze klein waren als het ware met de paplepel kregen inge voerd nam bij de jeugd sterk af. In het alge meen kan gesteld worden dat activiteiten die collectief plaats vonden op een vast mo ment per week in populariteit afnamen ten gunste van individuele activiteiten die je op ieder gewenst moment kon uitvoeren. De gevolgen hiervan waren duidelijk merk baar. Terwijl zo'n 75 jaar geleden alle voet balvelden in Amsterdam in het weekend van 's morgens vroeg tot laat in de middag bespeeld werden gebeurde het steeds meer dat die velden in de ochtenduren niet meer werden bespeeld en het aantal voetbalvel den in Amsterdam ging aan het eind van de vorige eeuw zelfs dalen. Dat betekende niet dat verenigingen, zoals AFC, geen recht meer hadden van bestaan, maar wel dat ze zich moesten aanpassen aan de behoefte-ontwikkelingen. Kort na het 100-jarig bestaan brak daarom een zeer belangrijk moment aan in de ge schiedenis van AFC. De RAI wilde weer verder uitbreiden (voor de jongeren: de RAI was een tentoonstellingscomplex dat in de vorige eeuw steeds meer uitbreidde zonder zich te realiseren dat tentoonstel lingen en beurzen hun langste tijd hadden gehad. Het werd steeds meer verliesge vend en inmiddels staat op de plek van de RAI in de gemeente Amsterdam-Zuid een groot luxe wooncomplex). Voor de uitbrei ding van de RAI moest AFC weg van de De Boelelaan, waar het terecht gekomen was na het verdwijnen van de velden aan de Zuidelijke Wandelweg. Het bestuur reali seerde zich toen dat het complex waar men naartoe zou gaan toch zeker weer tot het midden van de 21e eeuw een rol zou blijven spelen (hetgeen inderdaad nu het geval is) en dat er dus ingespeeld moest worden op de bestaande en toekomstige ontwikkelingen. Dus niet, zoals voorheen, een complex met een aantal voetbalvel den, een trainingsveld, een kantine en kleedkamers plus wat tennisvelden, dat zo'n 30 weekends per jaar wordt gebruikt. 'Voetbal is vriendschap'. Dit motto zal ook voor de peuters van nu, zoals Guido Soeteman (eerste kleinzoon van de Honderdjarenboek- eindredacteur) in de 21e eeuw de vrede moeten bewerkstelligen. 200

Jubileumboeken | 1995 | | pagina 242