die grote gevolgen hebben gehad op de ont wikkeling van het voetbal en op die van sportverenigingen. En gelukkig genoeg was het bestuur van AFC destijds visionair genoeg om te onderkennen dat op die ont wikkelingen ingespeeld moest worden omdat anders zelfs de toekomst van zo'n gerenommeerde club als AFC in gevaar zou komen. Voor de jongere lezers (zij die in deze 21e eeuw zijn geboren) is het misschien inte ressant om in dit boek iets van die ontwik kelingen te beschrijven en de keuzes die toen gemaakt konden worden. Allereerst iets over het voetbalspel zelf. Voor degenen die nu het spel spelen is het misschien raar om te beseffen dat destijds het spel werd gespeeld met 11 spelers en dat er gedurende de wedstrijd 2 spelers mochten vervangen worden (maar dan niet meer terug mochten komen). De wed strijd werd geleid door een scheidsrechter, die daarbij toen geen enkele hulp van elek tronische hulpmiddelen kreeg. Dus als de bal over de zijlijn of over de achterlijn ging dan ging er geen signaal zoals tegenwoor dig waardoor je meteen weet wie de bal het laatst heeft aangeraakt, maar dan stonden er twee mensen die een klein vlaggetje omhoog staken (en niet alleen het vlagge tje was gekleurd, maar ook meestal hun oordeel, omdat ze tot een van de twee clubs behoorden). Destijds werd ook nog aan buitenspel gedaan. Dat betekent niet dat men toen buiten het veld ging staan, maar dat men te dicht bij de keeper stond of zoiets. (Ja, het is al weer lang geleden en mijn geheugen wil ook niet meer zo goed). Als je won kreeg je twee punten, bij gelijk spel een punt en bij een nederlaag nul pun ten. Hoeveel doelpunten je gescoord had, maakte niets uit op de punten die je ver diende (tegenwoordig is dat gelukkig an ders, hetgeen de wedstrijden veel interes santer maakt). De wedstrijden duurden 2 x 45 minuten en er was geen sprake van zui vere speeltijd. Hoe anders - langzamer, slechter, saaier en veel minder hard - het voetbal toen was kan je nog wel eens zien als je opnamen bekijkt van het voetbal van die tijd. Bij de lagere teams van tegenwoor dig wordt er virtueel beter gespeeld dan in de top toen. Maar het waren niet zozeer de spelregels die de grote veranderingen van het voetbal toen inluidden, maar andere ontwikkelin- Twee voorspellers met enkele eeuwen verschil: Michel de Nostredame, later bekend als Nostradamus, die op 14 december 1503 in Frankrijk geboren werd, en Maurice de Hond, die voor het eerst het levenslicht aanschouwde op 8 oktober 1947 in Nederland. Nostradamus en De Hond richten hun profetieën op het jaar 2045. Het jaar dat AFC 150 jaar bestaat. Nostradamus voorziet in dat jaar een periode van duizend jaar vrede, waarin een galactische gemeenschap tot stand komt. De Hond ziet voor 2045 eigenlijk maar één belangrijke gebeurtenis: het 150-jarig bestaan van AFC. Vanuit die tijdsaanduiding blikt hij terug op het 100-jarig bestaan van zijn voetbalclub. 'Voetbal is vriendschap' is het motto waarmee de jonge AFC-ers de toekomst tegemoet gaan. Waarmee zal worden bereikt, dat de voorspellende vrede van Nostradamus en het 150- jarig bestaan van AFC in 2045 hand-in-hand zullen gaan. Links: Nostradamus Rechts: Maurice de Hond in 1995 199

Jubileumboeken | 1995 | | pagina 241