jaardslaan. Inmiddels speelt de Koninklij ke HFC op dat eerste terrein onafgebroken 116 jaar. Vandaar uit veroverde het eerst Haarlem, waarna het via de westelijke ste den als een laaiende vlam door heel Neder land sloeg. Ook in Amsterdam werd het voetballen door veel jongeren opgepikt. Al vóór 1895 vormden ze clubjes, die lang ge leden al ter ziele gegaan zijn. Maar ze heb ben wèl geleid tot de oprichting van de Nederlandsche Voetbal Bond in 1889. Zes jaar later werd AFC opgericht. Zoals we nu weten: een blijvertje! In het toenmalige Willemspark, nabij de Koninginneweg, werden al in 1894 stevige potjes voetbal gespeeld door jongeren, die zich in clubs verenigden. Daar waren ook knapen bij uit de nieuwe woonbuurt. Ze be sloten een eigen voetbalclub op te richten. Op 18 januari 1895 was het zover. In de kelder van het woonhuis, waarin de fami lie Bernard woonde - het adres is niet be kend gebleven - kwamen zes enthousiaste jongens bijeen rond een wasmand, die als vergadertafel diende. Het waren G(erard) N. Scheepens (die al gauw als Schaf Scheepens door het leven zou gaan), Hein Brass, de broertjes Frits en G.J. (geen roep naam bekend) Bernard, Jan Hylkema en Vorkink (van wie zelfs geen voorletter be kend bleef). In die oprichtingsvergadering moet vooral zwaar geboomd zijn over een clubnaam. Geopperd werden de namen 'De Trappers', 'Minerva' en 'Cleopatra'. Maar Gerard Scheepens hakte de knoop door en kwam met de naam 'Amsterdam- sche Football Club', die algemeen werd aanvaard. Als terrein kwam in aanmerking een lapje grond tussen de huidige Oranje Nassau- laan en de Vondelpark-vijver. Dat was dan wel verre van rechthoekig, maar een cor ner werd dan maar heel praktisch gewoon vanaf de straat genomen. Van huur was nog geen sprake,- men nam het gewoon in bezit en het liefst zo vroeg mogelijk, want de concurrentie was groot. Het eerste bestuur werd als volgt samen gesteld: Jan Hylkema voorzitter, Frits Ber nard secretaris, Vorkink penningmeester, G.J. Bernard commissaris van materiaal en Gerard Scheepens commissaris. Hein Brass viel blijkbaar nog niet in de prijzen. Besloten werd voorlopig iedere zaterdag middag op dezelfde plaats te vergaderen. Al gauw traden tot de nieuwe club toe Peet en Nico Scheepens (broers van Gerard), Frits Timperley, J.Th. ter Veer, A. Come- lissen en A.G. Heineken. Op de algemene vergadering van 8 oktober 1896 werd pas besloten tot de Amsterdamse rood/zwarte kleuren, die gedragen zouden worden als 'insigne' om de linker bovenarm. In 1897 werd J.C.A. van Ooy (beter bekend als Jacques van Ooy) lid van AFC. Zij wa ren het, die met het elan van de jeugd aan de wieg van AFC hebben gestaan. Zij wis ten waaraan ze waren begonnen, maar hadden nog geen idee van wat ervan zou komen. In het geboortejaar van AFC werd - zes jaar na de oprichting van de Nederlandsche Voetbal Bond - apart opgericht een afde ling Amsterdam, toen nog gewoon de Am- sterdamsche Voetbal Bond geheten. Domi nerende voetbalclubs in de hoofdstad waren toen al Volharding en RAP (sinds 1916 slechts voortlevend als de eerste De kraamkamer van AFC Prille jaren Het Vondelpark: de plaats waar de AFC-ers, na de oprichting van hun club voor het eerst voetbalden.

Jubileumboeken | 1995 | | pagina 23