der leiding van Dr. S. Sarphati. Het Rijks museum werd afgebouwd in 1885, het Concertgebouw (dat nog in de periferie stond) in 1888 en - let wel - het Stedelijk Museum in 1895. Inmiddels was en werd ook de (oude) Pijp bebouwd, vanwaar de stadsgrens westwaarts liep naar de P.C. Hooftstraat/Van Baerlestraat en de noord kant van de Koninginneweg. Telefoon, ra dio, televisie, fax, trams en vliegtuigen wa ren nog volstrekt onbekend. Wel was elektriciteit vaag bekend, maar nog geen huiselijke verworvenheid. Openbaar ver voer werd verzorgd door de paardetram en - voor wie het kon betalen - de vigilante. In 'De Drie Fleschjes' kostte een borreltje nog maar 5 centen, hetgeen niettemin een respectabele uitgave was. Wat buiten Amsterdam lag was ver weg en wat Nederland te buiten ging was voor de massa onbereikbaar. In Duitsland regeerde de eigenzinnige kei zer Wilhelm II, die in 1918 als asielzoeker in Doom zou neerstrijken. Engeland be heerste nog de wereldzeeën onder de des tijds al bejaarde koningin Victoria en het verdeelde Frankrijk hield zich voorname lijk bezig met de 'Dreyfus-affaire', die Emile Zola in beweging bracht (J'accuse). Heel ver weg waren de Verenigde Staten van Amerika, die weer opkrabbelden na de burgeroorlog en de formele afschaffing van de slavernij in 1863. Om tenslotte Rusland te noemen, waar tsaar Nicolaas II regeerde; onwetend van het feit, dat hij in 1918 vermoord zou worden in Jekaterine- burg. Het was in die tijd, dat vanuit Engeland een balspel de wereld veroverde. Eén van de gevolgen daarvan was, dat op 18 januari 1895 AFC werd opgericht. Laat het duidelijk zijn, dat het nu voor u liggende boek 100 jaar later niet anders kan beogen dan de neerslag te zijn van één eeuw lang lief en leed in de Amsterdam- sche Football Club. In Nederland is voetbal ingevoerd en ver breid door de legendarische W.J.H. Mulier, die er kennis mee maakte op een kost school in Engeland. Of tijdens een vakan tie, want hier spreken kenbronnen elkaar tegen. Tenzij het een kostschoolvakantie- verblijf betrof, wat betwijfeld mag worden. Kostscholen en vakantieverblijven ver houden zich immers niet goed. Hoe het ook zij: W.J.H. Mulier (Pim voor zijn vrien den) was nog maar 14 jaar toen hij, temg in Haarlem, in 1879 het initiatief nam tot de oprichting van de Haarlemsche Football Club (HFC, sinds 1979 de Koninklijke HFC), dat ging spelen op de Koekamp; sinds lang bekend staande als de Span- U AFC alleen een mannenclub? Al heel lang geleden, kort na de jaarwisseling werd regelmatig het tegendeel bewezen. Voetbal leuk, maar na afloop samen met de vrouwen op de foto. Zij wasten thuis toch de voetbalkleding! Voetbal verovert Nederland 20

Jubileumboeken | 1995 | | pagina 22