'Kom eens langs op Goed Genoeg' AFCZO'N 50 JAAR GELEDEN De Amsterdamse P.C. Hooftstraat was in 1944 louter een straat van enkel hardwer kende middenstanders. De tramlijnen 2 en 3 denderden de hele dag langs de winkel tjes en zorgden voor de meeste opschud ding. De jeugd behielp zich in de zijstraat jes, waar voetbal gespeeld werd met een tennisbal. Het jongetje van de smid uit de straat, was de uitblinker onder ons. Zijn rode self-made shirtje met zwarte bandjes verraadde dat hij al lid moest zijn van AFC. Dat shirtje intrigeerde me vreselijk, dat wilde ik ook. Hij wees me de weg naar Mr. A. Eijsvogel in de Valeriusstraat, waar een aanmeldingsformulier gehaald werd. De ballotage-commissie kon aan de slag. Thuis was alles, zoals natuurlijk altijd, piekfijn in orde en voor de somma van acht gulden en vijftig cent werd ik adspirant-lid van AFC (even onthouden!). Het was juni 1944. De Geallieerden waren juist geland in Normandië en enige dagen later was het mijn 11e verjaardag, waarop ik het lidmaatschap van AFC cadeau kreeg van mijn ouders. Mijn mooiste witte over- hempje ging in een ketel met rode verf. Cruijff Sports en Umbro bestonden nog niet (zie de outfit in oude fotoboeken). Twee zwarte lintjes dicht naast elkaar ge stikt vervingen de brede zwarte band die niet meer voorradig was, ook niet bij Agri- hama, het was echt oorlogstijd. Mijn eerste competitie in of voor AFC be gon met een valse start; na drie wedstrij den gespeeld te hebben werd de boel stil gelegd, de beruchte hongerwinter zou aanbreken. Na de bevrijding niets anders dan feest en nog eens feest. AFC werd 50 jaar en kam pioen in het seizoen 1946. Daar heb ik aan meegewerkt. Het KFC gebeuren, ieder wel bekend, had zijn climax in 'het Olym pisch' en als twaalfjarige mocht ik de bal, voor een 43.000 koppig publiek, als ballen- jongen éénmaal geven aan een grootheid van ons eerste. Vaders bleef de contributie betalen en via het bruinkleurig Schakel bulletin werd je iedere week op je fietsje naar alle uithoeken van Amsterdam ge stuurd. Eenmaal bij de senioren, ouder en wijzer geworden, begon het verenigingsleven vat op mij te krijgen. De contributie maakte ik inmiddels zelf over en dat ging zó perfect dat ik al gauw werd uitverkoren aanvoer der te zijn van één van onze recreatie elf tallen. Een sportief hoogtepunt werd daar bereikt met ons negende in de jaren 1966 en 1967. Met onder andere Hans Geuse- Johan de Bie, de nieuwe eerste secretaris als opvolger van Fred van Soomeren, die de pen van de vereniging twaalf lange jaren uitstekend hanteerde, meldt in zijn eerste jaarverslag dat AFC geschiedenis schrijft door als oudste voetbal club van Amsterdam haar 90-jarig bestaan te vieren. Het 90-jarig bestaan werd omlijst met een radio-uitzending van Karei Prior in het kader van de serie 'Kom eens langs....', deze keer uit het clubhuis en een officiële receptie, waarbij Jan van Dijk en Otto van Rijn bondsonder- scheidingen ontvingen vanwege hun langdurige verdiensten. Het jaar kenmerkte zich door de opheffing van de enquêtecommissie, een instituut, dat niet meer past in de gewijzigde omstandigheden van de hedendaagse maatschappij. Er worden geen huisbezoeken meer gebracht aan kandidaatleden, zoals in het grijze verleden. Door het behalen van een periodetitel mogen we weer meedoen aan het grote KNVB- bekertoernooi, maar het wordt weer geen eclatant succes.

Jubileumboeken | 1995 | | pagina 204