Hilariteit bij AFC-heren om het eigen l feestje van I hun dames j NA JAREN THUISBLIJVEN wordt melding gemaakt van deze oude jaarsavonden, alleen was het kienen toen vervangen door een bridgedrive. De cluba vondcommissie organiseerde regelmatig clubavonden met dames en uit de reacties in de Schakels destilleert men het succes daarvan. In de eerste wereldoorlog namen de vrou wen massaal de plaatsen van de mannen in die aan het front waren. Zij vervulden al lerlei niet-vrouwelijke beroepen. Na 1918 stonden zij die plaats in de maatschappij niet meer af. Ook in de sport streefden zij naar gelijkheid. Het was dan ook een voortvloeisel daaruit, dat in 1932 Nel Sa- belson het damescricket bij ACC van de grond bracht. Met 20 dames trainden ze hard onder leiding van Jaap Suyver. Puck Kappelhoff, de latere voorzittersvrouw, stond ook in dat eerste elftal en zij had al het Nederlands kampioenschap tafelten nis met Henk op haar naam. In dat zelfde jaar zong Ali Rood de hoofdrol in het AFC- cabaret waarin Willy Brusse conferencier was. Tevens meldde zich in 1932 een schrijfster in de Schakel onder het pseudo niem van 'De Aangetrouwde'. Haar eerste bijdrage maakt ze in dichtvorm. Direct bij de start was het al geestig en to the point. De 494 leden van AFC keken wel even hun ogen uit, maar waardeerden het der mate, dat de 'Aangetrouwde' 50 jaar lang zou schrijven en met aandacht gelezen werd. Deze sportieve Lotte Nesenberend speelde waterpolo, hockey en zeilde. Het aangetrouwd zijn in AFC sprak haar dan ook erg aan. Een vrouw die ook jaren haar eigen stem pel drukte was Miep van der Pijl. Met haar man was zij pachter van het clubhuis. Miep was niet alleen een pachter, zij was een factotum. Het clubhuis aan de Wan delweg beschikte over een ruime keuken van 1 bij 2 meter. Het eten, dat uit dat keukentje kwam, was voortreffelijk. Miep bereidde alles thuis en sleepte het met haar Jan naar AFC. In het clubhuis stond een grote ronde kachel en daarop stond immer een enorme pan soep te trekken. ker, maar hun aanwezigheid valt niet te ontkennen. Of het nu de moeders zijn die hun zoontjes supporten of dat het de part ners zijn die met hun mannen meeleven. Het zeer intense clubleven dat er altijd wasjen nog is), kon bestaan bij de gratie van meelevende en meewerkende vrou wen. Het werd ook immer onderkend door de heren en menig feest was van gemengde kunne. Menig, maar niet alle feesten. Het jaardiner, op 18 januari, is een traditionele uitzondering. Hoewel in de archieven vaak gesproken werd over de oudejaarsavond, dus 17 januari, die men gemengd vierde met kienen en dansen. Tot in de jaren '50 De dames van AFC besloten het dit Jaar niet langer te pikken, leder jaar namelijk weer organiseerden een aantal heren een feestje voor een honderdtal leden, waarop de dames echter niet toegelaten werden. Deze keer besloten AFC's dames werd overgegaan tot een tegenzet: men zette een identiek feest op touw voor alle dames, die geacht werden thuis te blijven. Fotograaf George Verberne zette eerst de dames op de plaat, waarna de op Goed Genoeg verblijvende heren het „bewijs" van de emancipatie uiterst vrolijk bleken te waarderen. De AFC-mannen hadden aanvankelijk veel plezier over het initiatief van hun vrouwen. Later veranderde dit gevoel in respect. Zelfbewust poseren de AFC- vrouwen voor de mannelijke fotograaf.

Jubileumboeken | 1995 | | pagina 191