DE ZILVEREN PLOEG lil 'Wat gebeurt er allemaal?' J1 Ijl De Zilveren Ploeg. Een ongekend feno meen in AFC. Leden, die 25 jaar of langer lid van de club zijn. Maar dat is het niet alleen. Het destijds door Max de Bruin Sr. genomen initiatief heeft meer doelstellin gen dan alleen maar eens per jaar een hapje en een drankje nuttigen. Er zit ook een sterk sociale kant aan de Zilveren Ploeg van AFC. Eerst iets over hoe het allemaal zo geko men is. In de naoorlogse jaren placht een aantal AFC-ers (vooral beursmannen) maandags na de dagtaak bijeen te komen. Soms bij de Pilsener Club van Teun van Veen, soms bij Schiller. In de bar van Schil ler ontstond het idee om een clubje op te richten van AFC-ers, die 25 jaar of langer lid zijn. Max de Bruin Sr. was de grote instiga tor achter het idee. Een familielid ontwierp het Ploegspeldje en zo werd in 1950 begon nen. Eerst met een handje vol. Toen was het nog te doen om het etentje aan te bie den bij een verjaardag of iets van dien aard. Willy Neseker heeft eens een pilav-ge- recht gekookt voor het hele stel. Dat was al zeer spoedig niet meer mogelijk. Want in de zestiger jaren bereikte de geboorte golf de voetbalgerechtigde leeftijd. En wie uit die generatie lid was en bleef, voegde zich meestal ook bij de Zilveren Ploeg. Nu (in november 1994) telt de club ruim 190 leden. Traditiegetrouw wordt op elke eer- JR s ste vrijdag van november een etentje geor ganiseerd. En dat nog steeds in ons eigen clubhuis. Ik heb als voorzitter gekend Arie Waaijer en Dio Hermens, van wie ik de hamer een aantal jaren geleden mocht overnemen. Sindsdien ontvangen alle leden een ver jaardagskaart. Een andere sociale kant is het bezoeken van clubleden, die ziek zijn of te oud om zich nog goed te kunnen be wegen. Of leden, die een kroonleeftijd be reikt hebben, op hun verjaardag te bezoe ken. Dat kost natuurlijk geld en om die reden hoort u, als u lekker van de Ploeg- maaltijd zit te smullen, in de loop van de avond een schuivende stoel achter u. Met daarop de bedelknaap van de Zilveren Ploeg, die u om een royale aalmoes vraagt om de 'sociale kas' van de ploeg te vullen. Ik herinner mij van de laatste jaren bedel- knapen als Rein Akkerman, Johan de Bie en nu Hans Honsdrecht. Aandacht voor de medemens staat dus, naast de jaarlijks te rugkerende gezellige samenkomst, cen traal voor de Zilveren Ploeg. Als ik de boeken nakijk, denk ik dat de Ploeg niet spectaculair zal groeien. Maar tweehonderd mannen, die een kwart eeuw of langer lid zijn van AFC, waar vindt men dat? Jan Steensma I lijf HHBBHSHHHHH 1981 - 1982 Opwinding alom in de gelederen van het amateurvoetbal. Wat is de overheid van plan? Welke fiscale maatregelen zijn er te verwachten en in hoeverre bedreigt dat het voortbestaan van de sport, met name de voetbalclubs? Waar ging het allemaal om? De fiscus wilde wel eens onderzoeken hoe het allemaal toegaat in de kantines van de sportverenigingen en met name de amateur voetbalverenigingen. Bij AFC was geen enkele sprake van enige paniek. Het werd een uitzonderlijk jaar van 'er op of er onder' en dan hebben we het natuurlijk over AFC's D- day: 6 juni 1982 op het terrein van EDO in Haarlem, waar nog één enkel punt nodig was voor het behoud van het hoofdklasseschap. Dat punt kwam er ondanks een 0-1 achterstand bij rust, ondanks een gemiste strafschop een kwartier voor tijd, maar wel dankzij dat ongelooflijke moment, honderd seconden voor het einde van de officiële speeltijd door het gouden doelpunt van Henny Kottmann. MW9 Kil lip 1 Wisseling van de wacht bij de zilveren ploeg. Voorzitter Dio Hermens en 'Bedelknaap' Rein Akkerman dragen hun taken over aan Jan Steensma (voorzitter) en Johan de Bie de nieuwe 'Bedelknaap'. 160

Jubileumboeken | 1995 | | pagina 184