groot verschil tussen 1895 en 1995. Om streeks 1900 had de wereldbevolking de 1,6 miljard bereikt. Rond 1950 telde zij 2,5 miljard en in de volgende veertig jaar verdubbelde zij tot 5 miljard. Als de huidi ge tendens zich voortzet, zal het aantal mensen zich in de nieuwe 21e eeuw waar schijnlijk ergens tussen de 10 en 12 miljard stabiliseren. Amsterdam was op diverse momenten in zijn geschiedenis achtergrond van agres sie, onrust en gevaar. In juni 1934 Jordaan- oproer over de verlaging van de werklozen steun, in juni 1966 bouwvakkersrellen over een geschil tussen georganiseerde en ongeorganiseerde bouwvakkers, in maart 1975 onlusten rond de Nieuwmarkt om dat daar de Metro moest komen. Begin ja ren zeventig tot half jaren tachtig opeen volgende vechtpartijen tussen krakers en politie. Lang voordat in AFC het besef doorbrak dat vrouwen meer rechten had den dan door hun mannen vaak voor mo gelijk werd gehouden, herbergde de hoofd stad al grote protestvergaderingen van vrouwen die hun beknotting niet langer meer pikten. Zo'n congres in februari 1938 ging over, zoals een pamflet dat aan gaf, 'ter verdediging van de vrijheid voor arbeid van de vrouw'. De beide wereldoorlogen. Het pistoolschot op 28 juni 1914 in Sarajevo, notabene nu weer in het middelpunt van de trieste be langstelling, dat WO-I uitlokte. In één van de spannendste tijden, die Europa ooit kende. Spanning, die zich later weer zou gaan herhalen en ook AFC en het leven van zijn leden beïnvloedde. Zoals in de ja ren dertig, toen in Duitsland het nationaal- socialisme opkwam met Adolf Hitler als aanvoerder. Vijf jaar lang, tot mei 1945, was ons land door de Duitsers bezet. Vele vrienden van AFC stierven voor hun vrij heid en de vrijheid van anderen. Het oor logsmonument op ons sportpark herinnert ons er nog aan, evenals aan de Nederlandse strijd, die vanaf 1947 in het voormalige Nederlands-Indië gevoerd werd. WO-I en WO-II en de strijd in Indië hadden onuitwis bare gevolgen voor AFC-ers en hun club. Ook lichtere gebeurtenissen, die na tot AFC stonden. Zoals het profvoetbal, dat velen van ons bijna niet meer van het tv- scherm weet af te houden. Toch was het in november 1994 pas veertig jaar geleden, dat 52 clubs met betaald voetbal begon nen. Toen nog los van de traditionele KNVB, die in leeftijd AFC maar zes jaar overtreft. AFC, dat zich in de afgelopen jaren tot een sportclub van allure heeft ontwikkeld, beleefde zijn eeuw onder vier koninginnen: Emma, als regentesse, Wil- helmina (werd ruim drie jaar na AFC's op richting ingehuldigd), Juliana en Beatrix. Hans de Bie Vliegpioniers als de broers Wright moesten 100 jaar geleden nog geschiedenis maken. De eerste stappen van Neil Armstrong op een stuk grond buiten onze eigen Aarde.

Jubileumboeken | 1995 | | pagina 15