'Een van de zeven' VRIENDEN BILJART CLUB Om misverstanden te voorkomen: wij zijn geen AFC-biljartclub, al zijn onze leden wel allen AFC-ers. Net als de Club van Acht en de Stierenclub zijn wij een vrien denclub met een selectief toelatingsbeleid. De VBC werd opgericht op 13 november 1941 'in tijden van nood'. In die sombere oorlogswinter, toen de Duitsers nog de ene overwinning na de andere boekten, be sloot Gerard van Dijk (de vader van de hui dige AFC-voorzitter) met een groep goede vrienden ter ontspanning en wederzijdse steun wekelijks bijeen te komen om te bil jarten en daarna onder elkaar na te praten onder het genot van een glaasje (toen nog schaarse) alcohol. Deze opzet is tot op de dag van vandaag gehandhaafd, al zijn de Duitsers teruggekeerd naar daar, waar zij horen en al kan de alcohol nu rijkelijk vloeien. De club kent geen statuten en geen huis houdelijk reglement, maar tracht de tradi tie zoveel mogelijk in stand te houden. Er is een driefhoofdig bestuur, dat daarvoor moet zorgen en natuurlijk de gang van za ken regelt. Het blijft aan, zolang het er zin in heeft. Jaarlijks vindt medio november de ledenvergadering plaats, tijdens welke o.a. het bestuur wordt gekozen en eventu ele nieuw aangenomen leden hun intrede doen. Het bestuur kan wijzigingen van be staande regels voorstellen. Omdat er geen reglementen zijn waarnaar verwezen kan worden, ontstaan soms geestige situaties. Zo vroeg eens één van de leden waarop een gedaan voorstel gebaseerd was. Ton Glas antwoordde: 'Op de statuten'. Toen het lid vroeg om die dan te mogen inzien, luidde het antwoord: 'Dat kan niet, want die zijn geheim'. Onder groot rumoer werd het voorstel tenslotte aangenomen. Toen in de beginjaren de club nog klein was, kon geen nieuw lid worden aangeno men als er ook maar één stem tegen was. Nu er 21 leden zijn, kan deze regel natuur lijk niet gehandhaafd blijven,- er is nu een twee/derde meerderheid vereist. De proce dure is als volgt: ieder van ons kan een 1973- 1974 Het cruciale jaar, het jaar van 'een van de zeven'. In '74 moest het gebeuren: de reorganisatie aan de top van het amateurvoetbal. Anders en eenvoudiger gezegd: de invoering van de hoofdklasse. Voor AFC betekende dat een plaats in het nieuwe Walhalla als de club in haar afdeling eindigde bij de eerste zeven aan het eind van de competitie. Dat werd dus even zweten, maar uiteindelijk lukte het dankzij een enorme inzet. Hulde aan het adres van de spelers en aan elftalleider Rob Duis, trainer Piet Ouderland en verzorger Joop Huybens. Maar het werd ook voor de jeugd een glorieus seizoen: AI A2 en BI kampioen, het kon niet op voor de nieuwe praeses Dio Hermens. Nog twee memorabele feiten: besloten werd - niet zonder de nodige voetangels en klemmen - tot invoering van reclameborden langs het hoofdveld (want we willen toch échte amateurs blijven) en het allereerste damesjaardiner onder het motto: jullie lekker geld verbrassen, wij ook! 126

Jubileumboeken | 1995 | | pagina 134