BE FRIENDS Een ander bewijs dat het met de voetbal kwaliteiten van de jongens uit Zuid wel mee valt is de aanwezigheid van veel jonge AFC-ers in de Amsterdamse selectie. Het zijn er eigenlijk te veel om op te noemen. Daarom één uitzondering: in 1983 wordt Rob Groenteman als Al-speler wederom geselecteerd voor het Amsterdams. Spre kend over de Al, het vlaggeschip van de jeugd: goede en minder goede prestaties wisselen elkaar in de tijd af. In 1972 weet de voor AFC zo succesvolle trainer/coach Gé van Dijk het kampioenschap met spe lers als Theo Groeneveld, Willem Vos, Hans van Dijk, Jos Huigen, Dick Huisman, Pieter Sandberg en Dirk Jan Verhaal te be halen, een prestatie die hij in 1975 her haalt. Pas in het seizoen 1984/85 is er weer sprake van een groot succes als de Al de interregionale jeugdcompetitie weet te be reiken. Dit na een superspannende wed strijd tegen Zeeburgia op het karakteristie ke veld van Schellingwoude, waarin door doelpunten van Jacco Ypma en Sep van Zweden met 2-1 wordt gewonnen. De be ginnende trainer René Stefels had zich geen beter start kunnen wensen. Een deel van de trainerslof zwaait jeugdvoorzitter Dick van der Klaauw in zijn verslag ook toe aan collega jeugdtrainer Henny Kott- mann in verband met zijn 'spionage activi teiten'! Vier jaar later weet de Al zich we derom te plaatsen voor 'de interregionale', nu onder de bekwame technische leiding van Piet Ouderland. In feite is er sprake van een definitieve doorbraak naar de ho gere regionen, hetgeen op 3 april 1993 re sulteert in promotie naar de eerste klasse van de landelijke jeugd, de zogeheten Coca Cola-competitie onder leiding van René Stefels, die na een uitstapje van enkele ja ren weer op het AFC-nest is geland. In het seizoen 1993-1994 weet de Al zich temidden van een groot aantal betaalde verenigingen met een flinke krachtsin spanning te handhaven en behoort AFC tot één van de zes amateurverenigingen (zaterdag én zondag) die op dit hoge niveau acteren. Houden zo! Prestaties: afgemeten aan de vele kampi oenen en bekerwinnaars is er over de hele linie, van hoog tot laag in de afgelopen 25 jaar, behoorlijk wat inhoud aan gegeven. Hoewel de keuze niet eenvoudig is wil ik één team noemen en wel de El van leider Henk Bijlsma en trainer Ton Ojers die op 24 april 1982 als kampioen van Amster dam de beker van ene Johan Cruyff kregen uitgereikt. In de navolgende jaren zal dit team met o.a. Niels Adriaans, Arjan Coorengel, Ronald van de Meent en Erwin Smit (zo slecht is die doorstroming naar het eerste ook weer niet!) nog heel wat successen behalen. Van Johan Cruyff is de uitspraak dat de training belangrijker is dan de wedstrijd. Wijze woorden, die het belang van een goede trainer (én een goede opkomst!) on derstrepen. In de afgelopen jaren heeft AFC over een keur van goede jeugdtrainers kunnen beschikken. Te beginnen met de eminente Gé van Dijk die aan het begin van de jaren zeventig actief was met de A- junioren. Zijn uitgangspunt, dat je de krachten in een team niet moet gelijkscha kelen maar samenbundelen heeft de AFC- jeugd (en vooral ook het eerste) grote suc cessen gebracht. Gé werd opgevolgd door Koen Weerman die jaren de oudste jeugd onder z'n hoede had. Bep Thomas, en de hierboven al even genoemde Piet Ouder- 'Be friends'. Jong en minder jong poseert graag voor de ingang tot AFC's hoofdveld. Mogelijk dat zij er ooit op het hoofdveld zullen aantreden. friends \&95^ \995 Trainen met een grote T. 104

Jubileumboeken | 1995 | | pagina 106