standers in al die jaren gevreesd vanwege zijn snelheid en zijn scherp gesneden voorzetten, waarvan met name Henk Bijlsma men kan wel zeggen tientallen malen heeft geprofi teerd. Na afloop van het seizoen 1975 - 1976 werd hij door de vereniging uitgeroepen tot 'Voetballer van het jaar'. Pak slaag Als hij nog even terugdenkt aan zijn voetbaljaren bij Swift herinnert Kees Gehring zich dat een wedstrijd tegen de jeugd van AFC altijd eindigde in een geweldig pak slaag. De jongens van AFC stonden bij de andere clubs altijd bekend als bijzonder sterk. Is dat op de dag van vandaag nog zo? "Kijk, er is natuurlijk in de loop der jaren bij de club we zenlijk iets veranderd. Dat is eigenlijk met de hele maat schappij zo. Het voetballen en vooral het plezier in het spel staat niet meer op de voorgrond, zoals dat vroeger was. Op straat wordt niet meer gevoetbald zoals in mijn jeugd. Ik zie het aan mijn eigen kinderen Robert en Bob. Het schop pen tegen een bal was vroeger een onderdeel van het straat beeld. Dat is het al lang niet meer. De kinderen hebben ook veel meer andere mogelijkheden gekregen. Ze hebben de keuze uit andere, snel populair geworden sporten, zoals ten nis, hockey en de verschillende zaalsporten. In de zomer kunnen ze zeilen en surfen. En denk dan ook nog eens wat de jeugd betreft aan dingen als vakantiereizen en video. Als je dat allemaal bij elkaar optelt, mag je je best afvragen of de voetballerij nog wel toekomst heeft voor de jeugd. De clubs en dat geldt zeker ook voor AFC moeten zich dat alles goed realiseren. Zo'n twintig jaar geleden werd AFC gesitueerd in een nieuwbouwwijk met veel kinderen. Daarvan heeft de club met zijn grote kern van jeugdleden altijd kunnen profiteren. Die tijd is voorbij. Als je om je heen kijkt zie je steeds meer clubs kampen met een tekort aan jongens. Hoeveel meisjes zie je tegenwoordig niet in de lagere jeugdelftallen meespelen?" Acquisitie Kees Gehring is van mening dat AFC een duidelijk en ge richt jeugdbeleid zal moeten voeren. "De tijd is voorbij dat we selectief konden zijn. Er zal acquisitie moeten worden gevoerd om de jongens in de toekomst aan ons te binden. Maar wat vooral belangrijk is en ik zeg dat met grote na druk er zal voor moeten worden gezorgd dat de jongens plezier behouden in het voetbal. Training is noodzakelijk en belangrijk, maar zorg er wel voor dat de jeugd graag naar de training toegaat. Geef de jongelui in de eerste plaats spel vreugde en pin ze niet al te vast op systemen. Ze moeten het leuk blijven vinden." Kees Gehring, nu al weer tientallen jaren AFC-er in hart en nieren en zelf inmiddels vader van een paar voetballertjes in de op, hoopt dat zijn club haar unieke plaats zal behouden in het vaderlandse voetbal. "De Sociale funktie van een ver eniging als de onze is essentieel en van uitermate grote bete kenis. Ik heb persoonlijk veel aan de club te danken, alleen ai door alle kontakten met mensen uit andere vakgebieden. AFC vormt je, heb ik ervaren. Het is belangrijk en wezen lijk dat de club hoog speelt in het amateurvoetbal. Maar nog belangrijker is, dat de club haar identiteit behoudt. En dat is wat ik, nu we over tien jaar honderd zijn, AFC en vooral haar jeugd toewens." Gerard Trebert 22

Jubileumboeken | 1985 | | pagina 24