r AFC 90 NOG EEN ZUCHTJE Een tussenstation op weg naar de 100. Daarom geen geschiedschrij ving. Nog niet. Wie kent niet de ge weldige uitgaven t.g.v. het 50- en 75-jarig bestaan? Wel een goede gedachte om een ju bileumschakel te doen verschijnen en een nog betere gedachte om de ze in het teken van de jeugd te plaatsen. Van hen zullen wij het E toch in de toekomst moeten heb ben. Te meer daar het aantal jeugdigen, dat onze sport be oefent, drastisch dreigt terug te lopen. Dat dit jubileum een stimulans mag zijn om onze jeugdafdeling een nog hechtere basis te verschaffen, zodat wij ook over 10 jaar nog van een krachtig AFC kunnen spreken. Vooruit zien dus. Dat neemt niet weg dat wij uitermate dankbaar moeten zijn voor al die reeksen van bestuurders, commissieleden, leden en donateurs, die AFC gemaakt heb ben tot datgene wat zij nu is: een krachtige, vooraanstaan de amateurvereniging. Op naar de honderd in die specifieke AFC-sfeer, met be houd van het ware amateurisme, met goede prestaties en gezelligheid. Dat het 'goed genoeg' zal blijven is mijn op rechte wens voor ons aller AFC. Op naar de honderd! Jan van Dijk, voorzitter AFC Onze grote kracht is, dat puur amateurisme de basis is van onze vereniging en dat wij goede mensen aan het roer heb ben, die zich hebben weten te omringen met prima mede werkers, want een grote vereniging leiden is zeker tegen woordig geen sinecure. Zonder iemand tekort te willen doen, wil ik hier nog eens een pluim steken op de hoed van Otto van Rijn, want wat die man voor de club doet is met geen pen te beschrijven. Ik zou graag meer namen willen noemen, maar doet dit toch maar niet, omdat ik anders een aantal noeste werkers zou vergeten. Maar AFC is dan ook waard er iets voor te doen èn het goed te doen. Ik doe hierbij nog eens een beroep op de jongeren om 'ja' te zeggen, indien zij gevraagd worden voor een be paalde funktie en zich niet te verschuilen achter het beken de "ik heb het te druk". Mijn ervaring is, dat mensen die het werkelijk druk hebben, altijd nog wel tijd kunnen vin den voor hun hobby. Clubs werden opgericht. Het Amsterdamsche R.A.P. was snel naar voren gekomen en speelde een domineerende rol in de Nederlandsche voetbalwereld. Volharding deed weinig voor R.A.P. onder en dan waren er A.V.V., E.D.O. en Swift. Clubs verrezen als paddestoelen uit den grond en zoo beslo ten de jeugdige vriendjes Gerard Scheepens en Frits en G. Bern hard in Januari 1895 eveneens een voetbalclubje te gaan oprichten. Ze vonden al gauw kameraadjes, die met hen mee wilden doen: Jan Hylkema was van de partij, Hein Brass, Frits Timpery iets later Jacques van Ooy, Ter Veer de 'club' was opgericht. lederen Zaterdagmiddag werd vergaderd; thuis bij den ouden heer Bernhard in de kelder, waar een oude wasch- mand ais vergadertafel dienst deed. Ja, hoe richt je nu ei genlijk een voetbalclub op? Dan begin je toch met een naam en met een veld. Beide attributen voor een voetbalclub ble ken niet zoo bar eenvoudig te vinden te zijn. Over den naam werd door de jeugdige vriendjes danig gehaspeld. De één stelde den naam 'De Trappers' voor, de andere 'Minerva weer een ander 'Cleopatra', tot Schaf op het idee kwam, de dub de Amsterdamsche Football Club, de A.F.C. dus, te noemen. Een naam, die van evenveel zelfvertrouwenals kijk op de toekomst getuigde. Op 18 januari 1985 is het precies 50 jaar geleden dat Dick Bessem ons zijn prachtige clublied aanbood, gezongen door een kwartet bestaande uit Jan Snelleman, Arie Waayer,Jan van Koperen en wijlen Fons de Vilder. Dick werd 'staande de vergadering', zoals dat bij AFC meer gebeurt, tot erelid benoemd, natuurlijk mede op grond van andere grote ver diensten. Dick viert dus op 18 januari a.s. het zeldzame ju bileum, 50 jaar erelid van AFC te zijn. Proficiat Dick! Wij hopen allen van harte dat je gezondheid je zal toestaan per soonlijk aanwezig te zijn. De wil is er, dus het móet lukken. Het is nog maar een zuchtje tot het eeuwfeest. Ik hoop, dat het onze fijne club in die tien jaar even goed zal mogen gaan als nu het geval is en dat de jeugd van nu dan een belangrij ke rol zal spelen in het leiden van de vereniging. Tot slot wil ik nog eens uiting geven aan mijn grote dank baarheid, dat ik lid mag zijn van een club, die zo'n grote rol in mijn leven en in dat van vele, vele anderen speelt en temidden van vrienden, zoveel vreugdevolle uren schenkt. Proficiat AFC! Henk Kappelhoff, ere-voorzitter Allereerst mijn hartelijke gelukwen sen aan bestuur, funktionarissen en overige leden met het bereiken van deze eerbiedwaardige leeftijd van onze goede club èn met het feit, dat wij allen het voorrecht hebben lid te mogen zijn van deze unieke vereniging. Want zo durf ik AFC misschien niet vrij van enig chau vinisme toch wel te noemen. Eén onzer bestuursleden vertelde mij onlangs, dat bondsvoorzitter Jo van Marle AFC 'een parel van het Nederlands amateurvoetbal' heeft genoemd. Een uitspraak waarop wij trots mogen zijn. Een andere reden om trots te zijn is, dat het onze club bij zonder goed gaat. De hoogste elftallen spelen zo hoog mo gelijk en nemen op de ranglijst prachtige plaatsen in. Er is een gerede kans, dat AFC volgend jaar met vijf elftallen in de landelijke KNVB uitkomt en dat is in ons negentigjarig bestaan nog niet eerder voorgekomen. 5

Jubileumboeken | 1985 | | pagina 31