Ik trachtte hem te kalmeren en zei, dat ik best respect kon opbrengen voor iemand die in het andere kamp zat, daaruit de uiterste consequentie getrok ken had en het met zijn leven betaalde, maar dat ik het ook voor de gesneu velde onwaardig zou vinden als een van ons onder druk een huichelachtig stuk in de Schakel zou schrijven waarvan wij niets meenden. Na een enorme herrie kwam er een soort compromis tot stand een paar regels. Heel moeilijk hadden wij als bestuurslid het in 1944. In september even voor de slag bij Arnhem begon wilden de Duitsers mitrailleurnesten op de Ringdijk bouwen en nu wilden zij onze tribunes afbreken om schootsveld te krijgen. Na moeizame onderhandelingen kwam ook hier een compromis tot stand en dat bestond dan hieruit dat de open tribune ,,a jour" moest worden gemaakt. En toen wij dat overleefd hadden begon de bevolking de Wandelweg af te stropen op zoek naar brandhout en toen hebben wij een vrijwillige bewakingsdienst ingesteld die er in slaagde onze accommodatie in tact te houden". Maar Dick Bessem telt dit alles, hoe zwaar het ook was licht in vergelijking met wat intern de prachtige clubgeest tot stand bracht. Hij noemt de com missies, die in en vlak na de oorlog prachtig werk deden. „Zij hebben grootse dingen tot stand gebracht" zegt onze oud-voorzitter. „Eerst kregen wij de zogenaamde Commissie N.N., bestaande uit Wim van Dijkhuizen en wijlen Piet Buren, die op jacht ging naar shirts, kousen, schoenen en broekjes op de vastgestelde prijzen werd niet erg gelet. Later kregen wij de Contact commissie bestaande uit Arie Waayer, Gerrie Stallmann en Karei Prior, die contact onderhield met onze jongens die naar Duitsland waren getranspor teerd om daar voor de Duitsers te werken. En dan de Voedselcommissie; in de ergste tijd zorgde deze commissie, dat althans de moeilijkste gevallen waarin het letterlijk een zaak van leven en dood was geholpen werden. Dat waren Cor Emeis, Ben Bonkink en Herman Meyling, die door Van der Hurk Sr. tot dit werk in staat gesteld werden. Er kwam brood man, ik heb zelf ook broden rondgebracht en het was aangrijpend, als moeders begonnen te snikken als er brood en wat voor brood, nu zou je het niet lusten op tafel kwam van A.F.C., omdat de jongens lid van A.F.C. waren. Teun Wigge- mansen sjouwde aardappelen rond, Jaap Suyver kleine gruiskooltjes die hij met stoffer en blik in zijn fabriek bij elkaar veegde om zijn clubgenoten aan een beetje huisbrand te helpen. Toen beseften de mensen letterlijk aan den lijve wat A.F.C. is heus wel iets meer dan zo maar een voetbalclub. Voor mij was de onvergetelijkste dag 77

Jubileumboeken | 1970 | | pagina 85