werd kampioen van Nederland in 1898 en 1899 en Volharding (Kruislaan, Watergraafsmeer) kwam in het kampioenschap van Nederland uit in 1903. Zij verdwenen van het voetbalterrein in 1916, maar kwamen als cricketers tot nieuwe glorie in V.R.A. (Volharding-R.A.P.-Amstel's), In dat jaar 1895 werd tevens opgericht de Amsterdamsche Voetbalbond, de huidige Afdeling Amsterdam van de K.N.V.B. Maar het voetbal stond toch nog echt in de kinderschoenen de Nederlandse Voetbalbond telde toen helemaal 27 verenigingen met 27 elftallen. „Voetbal was nog echt in de Sturm und Drang periode" zegt Jacques van Ooy, de nestor van onze Club. „Ik heb net niet de oprichting meegemaakt, maar werd in 1897 lid. Lid worden is eigenlijk een groot woord. Er was geen enquête-commissie of zo iets: je kon zo meedoen en je werd met open armen ontvangen. Twee jaar voor mijn entree was A.F.C. opgericht door Schaf Scheepens, Hein Brass, de gebroeders Bernhard, Vorkink en Hylkema. Later kwamen de jongere broers van Schaf: Peet en Nico Scheepens en verder waren al spoedig van de partij Frits Timpery, Ter Veer, Cornelissen en Heineken. De tegenwoordige generatie kan er zich geen voorstelling van maken, hoe de voetballende jeugd werd tegengewerkt. Wij werden door de ouderen zo n beetje beschouwd als wat men nu provo's noemt. Ouders waren tegen voetbal elkaar de benen kapot trappen en kou vatten met dat half naakte gehol was de opinie, die onze ouders over het algemeen over voetbal koesterden. De scholen waren tegen voetbal het leidde de aandacht af van de studie en daarbij kwam, dat de gymnastiekleraren in voetbal een geduchte concurrent zagen. De kerken waren tegen voetbal zij vreesden ontheiliging van de zondag en verminderd kerkbezoek. Voetbal moet toch een fascinerend spel zijn, dat het dwars tegen alle tegen werking een dergelijke triomftocht kon maken. Nu waren er natuurlijk in die tijd al factoren, die het voetbal bij de jeugd geweldig populair maakten. Voetbal is bijzondere omstandigheden buiten beschouwing gelaten tamelijk onafhankelijk van het weer. In een tijd, waarin de belangrijkste buitensporten roeien en schaatsenrijden waren, die wèl zeer sterk afhanke lijk zijn van het weer was dat natuurlijk voor de buitensport voetbal een enorm pluspunt. 9

Jubileumboeken | 1970 | | pagina 17