en kwamen aan onze grenzen. Onder zeer moedgevende omstandigheden opende het 50ste vereenigingsseizoen. Bij de finale van den A.R.O.L.-beker kon men zijn gedachten bijna niet op het spel concentreeren de tribunes zoemden van berichten en geruchten. In het clubhuis bespraken we de affiches voor den eerstvolgenden thuis-wedstrijd: „A.F.C. tegen H.M. „Warspite"Entrée ƒ1.50 of 2/6 Dolle Dinsdag kwam en daarna de grootste en bitterste teleurstelling, die ons volk ooit beleefde. Op 8 September werden alle sportwedstrijden verboden. Nog trachtten wij, overtuigd van een spoedige bevrijding de voorbereidingen voor de viering van ons gouden jubileum voort te zetten. Maar op 11 September moest de Drukkerij ,,'t Koggeschip" stoppen wegens het uitvallen van het gas en op 24 September dreunden de explosies in de Amsterdamsche haven tijdens een repetitie van de revue, waar verschillende jongelui niet durfden te komen wegens de razzia's. Alle voorbereidingen werden toen stopgezet. De bittere strijd om het naakte bestaan begon. Naast hun eigen zorgen hadden de A.F.C.-bestuurderen nog de zorg over de eigendommen van de vereeniging. Eerst wilden de Duitschers, die mitrailleurnesten bouwden op den Ringdijk, de tribunes afbreken om schootsveld te krijgen. Na moeizame onderhandelingen werd dit snoode voornemen verijdeld en kwam een compromis tot stand, waarbij de open tribune „a jour" gemaakt werd. Toen begon de bevolking, op zoek naar brandhout, den Wandelweg af te stroopen en een vrijwillige bewakingsdienst werd in het leven ge roepen om onze accomodatie in tact te houden. Ondanks alle bezwaren en bekommernissen trachtten wij, het onderlinge contact te bewaren. Op 11 December werd Arie Mets gehuldigd bij zijn 12y2-jaar in functie zijn als le penningmeester en op 18 Januari 1945 herdachten wij het 50-jarig bestaan op sobere en indrukwekkende wijze. Op den ochtend van dien dag kwamen wij te zamen bij het graf van Schaf Scheepens, waar zijn broer Nic. Scheepens, die dien dag tot eerelid benoemd werd, een aangrijpende rede hield. Des middags werd een buitengewone vergadering gehouden in „Eggers" die een diepen indruk maakte op alle aanwezigen. De „Schakel" schreef hierover: „Het was de sfeer, die dezen middag in een zoo wonderlijk licht stelde. Van wee moed om hen die gingen, gesynchroniseerd in de minuut stilte, die wij in acht namen voor den zoo wreed om het leven gekomen Henny Immig. Van dankbaarheid om wie er nog waren en toch ook daarvoor zijn we tenslotte A.F.C.-ers van zoo waar nog jollige vreugde. De fam. v. d. Pyl had zich kranig geweerd en „er was nog wat." Rond de carbidlampjes bleven wij napraten en Goddank ook nalachen. Het beeld, dat ons oude clubcafé bood, was een penseel van Gerard Dou waardig. Ik moest denken aan een boek, dat ik eens las: „Heemskerck en Barendsz op Nova Zembla"; daarin stond een teekening van het „Behouden Huis" en daar zaten de mannen, die overwinterden, ook zoo rond een lampje, met het schijnsel op hun harde en verweerde gezichten. Ook de gezichten van de meesten onzer zijn harder geworden. Op de foto, ge nomen tijdens den Oudejaarsavond bij het 40-jarig bestaan zijn de gezichten ron der, gemoedelijker. Diepe voren zijn getrokken in de gezichten van de meesten die daar nu rond de carbidlampjes zaten. Maar zij merkten het zelf niet. Want al loeide buiten de storm van dezen genade- 72

Jubileumboeken | 1945 | | pagina 88