gewonnen, die in 1929 door Ge Bosch werd uitgeloofd. Deze prijs wordt jaarlijks op den clubverjaardag uitgereikt aan het lid, dat naar het oordeel van het Bestuur in het afgeloopen jaar een uitzonderlijke prestatie heeft verricht. Charles Lungen was in die jaren de meest besproken speler in Nederland. In breede kringen werd zijn spel geniaal genoemd, waarmede niets te veel gezegd is. A.F.C. heeft in den loop van een halve eeuw heel wat goede, soms zeer goede spelers opgeleverd, Charles Lungen was, met Togneri, van de super-klasse, die men niet door oefening, doch slechts door aanleg kan bereiken. Jarenlang bleef Charles „frontpage news" voor de sportbladen, want niet alleen, dat hij mateloos bewierookt werd, hij werd ook fel becritiseerd. Men begreep zijn spel niet ik vraag mij af aan wien dat lag, aan Charles of aan „men". Eerst op 4 April 1937 speelde hij in een officieelen landenwedstrijd mede, en wel in den wedstrijd BelgiëNederland te Antwerpen, welken onze landgenooten, die drie kwart van den wedstrijd met 10 man stonden met 2—1 verloren. Bij dezen eenen internationalen wedstrijd is het gebleven, hetgeen naar mijn vaste overtuiging een bitter kleine erkenning geweest is van de uitzonderlijke capaciteiten van dezen speler. In 1933 ondernam A.F.C. voor het eerst sinds den beroemden toer naar Straatsburg in 1920 weer eens een buitenlandsche toer,- Homberg en Mayer in West Duitsch- land waren het doel van den tocht, die sportief en qua gezelligheid een groot succes werd en voor de deelnemers onvergetelijke herinneringen opleverde. In hetzelfde jaar werd overgegaan tot uitbreiding van de accomodatie, waardoor wij 2500 toe schouwers meer konden bergen. De uitbreiding van de avondverlichting, in 1934 uitgevoerd in verband met den op ons veld te spelen wedstrijd AmsterdamAdmira, leverde onverwacht een groot financieel nadeel op, daar door den nationalen rouw wegens het overlijden van H.M. Koningin Emma, de wedstrijd afgelast werd. De meeste A.F.C.-ers hadden H.M. Koningin Emma het laatst gezien op 9 September 1933 in het Olympisch Stadion ter gelegenheid van het imposante défilé dat daar gehouden werd voor H.M. Koningin Wilhelmina, die toen 35 jaar aan de regeering was. A.F.C. als oudste Amsterdamsche voetbalvereeniging nam deel aan dit défilé. Onder leiding van Galavazi, Dick Bessem en Esser marcheerden de A.F.C.-ers en de A.C.C.-ers in sporttenue het Stadion binnen. Galavazi (die in hetzelfde jaar tot adviseerend lid van de Bondsvergadering gekozen werd) heeft dezen onvergete- lijken middag in de A.F.C.-Schakel als volgt beschreven: In meer dan één opzicht is onze deelname aan het Huldigingsdefilé t.g.v. het 35-jarig Regeeringsjubileum van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina een voor iederen deelnemer en iedere deelneemster onvergetelijke gebeurtenis geworden. In de eerste plaats wel, omdat ook wij thans als ranglooze menschjes gelegenheid hadden persoonlijk uiting te geven aan ons respect voor Haar, die als gave, voor name, inderdaad Koninklijke, Persoonlijkheid 35 lange en zoo vaak moeilijke jaren, op voorbeeldige, vlekkelooze wijze Haar hooge taak als Draagster van het hoogste Gezag in ons vrije Nederland, als Symbool onzer nationale Eenheid vervuld heeft. Wij als sportmenschen hebben altijd sportieve waardeering voor verdienstelijke pres taties. Wij huldigen spelers bij hun zooveel honderdsten wedstrijd voor hun club, wij eeren hen, die tien, twintig jaren functies in clubs of Bonden verdienstelijk ver vuld hebben. Hoeveel te meer aanleiding hadden wij thans om gaarne de ge- 62

Jubileumboeken | 1945 | | pagina 74