genaam als voor de vereeniging fnuikend was. Maar gedragen door den voortref- felijken geest der A.F.C.-ers, gestuwd door de krachtige leiding van bestuur en Elftal- Commissie wisten de eerste elftaIIers hun spelpeil weer zoodanig op te voeren, dat „A.F.C. weer een woordje mee ging spreken". Zoo ontstond ruim 10 jaar geleden de tweede hausse-periode, die zich regelmatig voortzette,- ter illustratie daarvan moge een paar cijfers worden genoemd: in het seizoen 1933/34 behandelde de com missie 91 gevallen, in het recordjaar 1943/44 237 Beseft ge, lezer, hoe ontzaglijk veel werk hieraan verbonden is Nadat de secretaris de candidaten heeft aange kondigd, dat deze vanwege de commissie zullen worden bezocht trekken twee enquêteurs erop uit, weer of geen weer, tram of geen tram, fiets of geen fiets, ver lichting of verduistering, niets kan deze (veelal niet meer zóó jonge) enthousiastelin gen afhouden van hun A.F.C.-plicht: het is voorgekomen, dat met het oog op de over schrijvingsbepalingen van den N.V.B. dezelfde leden 3 avonden op bezoek moesten tusschen Kerstmis en Oudejaar, alle gemopper hunner echtvriendinnen ten spijt. De wakkere clubgenooten, die speciaal in de rampzalige oorlogsjaren trouw op de bres hebben gestaan ter handhaving van den waren A.F.C-geest dragen de woorden uit ons clublied: „Wij zullen niet versagen" wel heel hoog in hun vaandel. Te hun ner eere moge aan deze bijdrage in ons gouden A.F.C.-boek een plaats worden in geruimd I Volledigheidshalve nog enkele woorden over het verloop van een enquête-bezoek: nadat de enquêteurs zich gemakkelijk hebben geïnstalleerd (meestal omringd door den candidaat en de overige leden van het gezin) stellen zij de gebruikelijke vragen als: waarom de candidaat juist van A.F.C. lid wil worden, of hij lid is of was eener andere vereeniging, vrienden heeft in A.F.C., bekend is met de ligging der terreinen en het tenue, enz. en nadat dit alles bevredigend is beantwoord stellen zij den can didaat in de gelegenheid zijnerzijds inlichtingen te vragen (bij adspiranten eveneens de ouders). Middelerwijl nemen de enquêteurs de omgeving en de familie grondig op en zoo dit alles te hunnen genoegen uitvalt en daartoe termen aanwezig zijn probeeren ze eventueel papa de voordeelen van het donateurschap aan het verstand te brengen. Wie uit deze opsom ming de conclusie mocht trekken, dat de enquête-bezoeken steeds een strikt formeel karakter dragen zou zich schromelijk vergissen: de note gaie ontbreekt ook hier niet. Wat b.v. te zeggen van de vreemde situatie waarvoor de bezoekers kwamen te staan toen zij een heer des huizes, die zich als donateur had aangemeld, aantroffen kennelijk juist van een overdadig café-bezoek teruggekeerd en in heftig dispuut met mevrouw, zoodat de vertegenwoordigers zich meer vredestichters dan enquêteurs ge voelden En wat van de sporadisch voorkomen de gevallen waarin een [natuurlijk: ongehuwd) lid der commissie beduidend meer belangstelling 181

Jubileumboeken | 1945 | | pagina 221