die beide wordt de band gevlochten, worden de Schakels gesmeed, welke ons met vasten greep binden en niet meer vrijgeven. Het is duidelijk, dat de beoefening van het voetbalspel, dus de inhoud, onder alle omstandigheden praevaleert. Wie dit niet voelt kan uiteraard evenveel voldoening voor zijn behoefte aan gezelligheid in b.v. een domino-club vinden, want voor hem speelt de sport zelf geen rol, doch trekt alleen de bittertafel. Waren er niet altijd menschen, die in slechte tijden, als nederlaag op nederlaag ons deel werd, steeds zichzelf en anderen ermede troostten, dat we toch o, zoo'n gezellige club hadden Zij begrepen niet, dat men den fraaisten vorm nooit kan handhaven als de waarde volle, primaire inhoud is verloren gegaan. Ik ben mij er levendig van bewust, dat mijn verzet tegen een dergelijke opvatting lang niet altijd in goede aarde is geval len, ja, menigeen van mij heeft vervreemd. Het instandhouden van dien inhoud van onze club eischte immers offers in velerlei beteekenis. Opofferingen van de spelers en leiders, offers van alle leden om de te nemen maatregelen mogelijk te maken. Gelukkig was er altijd wel een kern van leden, die, als de nood het hoogst was ge stegen, het gevaar inzagen en door trainings-commissies, trainers-fondsen en trai ners zelf het dreigende gevaar bijtijds wisten te bezweren en de verbetering onzer sportieve praestaties als eerste en noodzakelijkste vereischte voor de instandhouding dier gezellige club op het programma plaatsten. Waarlijk, wanneer men onze geschiedenis objectief bekijkt, dan is onze voortdurende strijd om het bestaan, die afwisseling tusschen ups en downs, in wezen steeds de strijd tusschen inhoud en vorm geweest. Is het te gewaagd om te veronderstellen, dat het opmerkelijke succes van vele oude clubs in de allerlaatste jaren in de eerste plaats daaraan te danken is, dat door de tijdsomstandigheden veel van wat een integreerend deel van den „vorm" dier clubs uitmaakte, deed verdwijnen, zoodat men misschien onbewust maar automatisch in die clubs het zwaartepunt weer naar den natuurlijken inhoud van een gezonde voet balclub ging verleggen Hoe dikwijls hebben wij zelf trouwens het onze spelers niet voorgehouden, dat zij niet slechter waren, niet minder capaciteiten hadden en zeker niet onder slechtere omstandigheden hun sport konden beoefenen, dan al die anderen, die ons voorbij streefden Zij waren toch ook immers vast niet minder Integendeel I Zij waren minstens zoo goed, zoo niet veel beter. Maar voor die anderen was de gezonde inhoud hoofd zaak en zij bouwden den vorm uit naarmate die inhoud erom vroeg en het mogelijk maakte Is het nog noodig, om als welsprekend voorbeeld op ons zooveel geprezen A.R.O.L.- tournooi te wijzen, waarvan de sportieve inhoud de grootste aantrekkelijkheid uit maakte en de heerlijke, gemoedelijke, primitieve vorm juist het primaat van den sportieven inhoud accentueerde Onze voetbalsport is een afspiegeling van den levenssttrijd. Als we de 50 passeeren weten we zoo langzamerhand wel althans we kunnen het weten wat aan het 134

Jubileumboeken | 1945 | | pagina 162