TOEN Toen de Amsterdammers nog ingezonden stukken schreven in „Het Geeltje" over de waanzinnige snelheid der vigilantes, welke vooral bij de kruising van de Wetering schans tot het levensgevaarlijke was opgevoerd: toen de paardetram nog tjompe-tjompe-tjompe behoorlijk in de verkeersbehoefte der massa voorzag: toen de borrel in „De Drie Fleschjes" vijf centen kostte, ja, toen de heeren een klein glaasje jenever vanwege de reclame cadeau kregen als zij zich in een steegje bij de Nieuwendijk lieten scheren; toen de joelende menigte op Pinksterdag heerlijk in de openlucht ging Jan- pleizieren in de Watergraafsmeer, waar de olmen ruischten en de kikkers kwaakten,- toen de mannen op hun twintigste al snorren en tot hun tachtigste hooge vadermoorders, zwarte bottines en afgezakte slobberbroeken droegen; toen de influenza een moderne ziekte was en niet langer „verouderde kou" heette, Louis Bouwmeester triomphen vierde in „De Kroeg", na afloop waar van het publiek zijn ontroering ging weg-eten met een halve biefstuk en ge bakken aardappelen om zich dan naar de fonkelnieuwe Johannes Verhulst- straat te laten rijden, waarop vader, als hij zijn nachthemd aan had, tot zijn vrouw zeide: „Alles goed en wel Mina, maar ik heb al met al toch negen gulden en vijf en zeventig centen uitgegeven, het wordt werkelijk te duur in dien gezapigen tijd richtte een aantal jongens de voetbalvereeniging A.F.C. op. En de grijsaard, die nu naar zijn kleinzoon in het derde elftal zit te kijken, vertelt: „Mijn goede vader verbood mij uitdrukkelijk om „achter zoo'n stom stuk leer aan te hollen" en voorspelde mij, dat die gekkigheid geen jaar zou duren, daar het geen pas gaf, dat jongelieden, die de kinderschoenen ontwassen waren, zich als kwajongens aanstelden. En toen ik mijn einddiploma van het gymnasium haalde, mocht ik kiezen tusschen een gouden remontoir en een fiets en toen zei ik: „Pa mag ik lid worden van A.F.C. En na een ernstigen familieraad kreeg ik toestemming en de heele familie verklaarde mij voor niet ongevaarlijk krankzinnig En ziet: Die gekkigheid heeft iets langer geduurd dan een jaar. A.F.C. herdenkt haar gouden jubileum, is een vereeniging, die zich in toenemende levenskracht verheugt, trekt de jeugd nog steeds aan en is een mooi accent in het hoofdstedelijke sportleven, een bron van lichame lijke gezondheid, een gemeenschap van kameraden. En wij brengen op dit historische uur onze hulde aan de gestorven en nog levende pioniers, wier wijde blik op de toekomst, onschokbare energie en liefde voor die drie simpele initialen dit vijftigjarig feest mogelijk maakten 11

Jubileumboeken | 1945 | | pagina 15