ID IE REDS-BA ND Het was in 't jaar 1923, dat E. Levenbach en W. Brusse op de gedachte kwamen om A.F.C. te verrijken met een band. Nu ging dat niet zoo eenvoudig als dat ik dit hier neergeschreven heb, want waar haal je werkelijke muzikanten vandaan, leder werd gevraagd: „Speel jij een instrument? Ja prachtig, dan zal je er eerst daags wel van hooren". Er moest een drum komen met aanverwante artikelen. Dus vanzelfsprekend geld. Men kwam weer bij dat kringetje A.F.C.-ers terecht, dat altijd klaar stond als er geld moest zijn. Dus de spullen kwamen er. Nu dat was in 't be gin maar bescheiden. De muzikanten werden opgetrommeld voor de eerste repetitie bij „Sjemau" thuis. (Wat dat „Sjemau" beteekent is niet eenvoudig gezegd, daar is weer een nieuw gedenkboek voor noodig). Op dien bewusten avond kwamen er een stuk of wat violisten, een fluit, een banjo en een echte drummer. De laatste zat al in een eerste-klas band. Hij zal zich dien avond wel eens achter 't oor ge krabd hebben. De familie van Sjemau was goed gezien maar uitgegaan. Maar de stemming was 100%. Alleen 't stemmen van de instru menten was al een gang naar de Sophialaan waard. 't Concertgebouw was er kinderspel bij. 't Is ook bij die eene keer bij Levenbach gebleven. Ik kan mij dezen bewusten avond nog goed herinneren. Wij had den op 't repertoire de „Wana". Daar hebben wij zoo'n beetje den geheelen avond over gedaan. Donateurs wer den opgebeld en moesten door de telefoon luisteren. Ik denk dat de juffrouw veel afgebroken zal hebben. Maar wij gaven den moed niet op en gingen de volgende repe tities houden bij de andere leden of donateurs die ons hartelijk ontvingen, maar nog hartelijker waren als de laat- sten de deur uit waren. Maar langzamerhand ging 't beter. Zoo zelfs dat we uitnoodigingen kregen van andere ver- eenigingen. Men was toentertijd niet zoo verwend als tien jaar later. Men vond 't al prettig als er muziek was, waar een schof- feltje op gemaakt kon worden. Later hielden wij onze repetities in een zaaltje. Deze waren meestal boven café's en ik heb nooit begrepen dat je van muziekmaken zoo'n dorst kon krijgen. Ons eerste feest hebben wij in „Former" gevierd en het is een daverend feest geweest. Trouwens ons jaarfeest in „l'Europe" bleef niet achter. Later kregen wij echte „Band"-allures en organiseerden toen een ver loting voor 't aanschaffen van nieuwe instrumenten. Wij kregen o.a. een saxophoon. De loting vond plaats ten huize van den Heer A. Sabelson. Dus alles volgens de regels. Over 't algemeen heb ben wij 't als amateurs niet slecht gedaan. Uitnoodigingen stroomden binnen o.a. 129

Jubileumboeken | 1945 | | pagina 157