A. F. C. Kerstvacantie 1894... Eenige vriendjes, waaronder Gerard Scheepens, spelen in het Vondelpark een spel, dat wonderbaarlijk veel leek op het Engelsche football". Er waren geen krijtlijnen, er waren geen goals, er waren geen toeschouwers, er was slechts enthousiasme voor het nieuwe, spannende openluchtspel, slechts enkele jaren tevoren uit Engeland geïmporteerd. En er was Egas, de in dien tijd bekende en beruchte Vondelpark-opzichter, die roet in het eten gooide, door onmiddellijk aan de spannende „match" een einde te maken met de woorden: „Huurt het veld en ge kunt er zooveel spelen als ge maar wenscht." „Huurt het veld!" Het was makkelijker ge zegd dan gedaan en zoo zaten de A. F. C.'ers, die toen nog niet eens wisten, dat ze A. F. C.'ers heetten, voor de eerste moeilijk heid, sinds ze met het voetballen begonnen waren. Over die moeilijkheden in het begin van ons bestaan, heeft „Schaf" een aardig boekje open gedaan bij zijn speech ter gelegenheid van ons 12/4-jarig bestaan. En niemand beter dan Schaf de alpha en de omega van onze good old kan er over oordeelen, want hij heeft het allemaal zoo van nabij meegemaakt. Hier volgt dan de geschiedenis van onze eerste vijf jaren, zooals Schaf die in 1907 verhaalde: ,,'s Zaterdagsmiddags vergaderden we bij Bernhard in den kelder. Een oude linnenkast deed dienst als vergadertafel. Een voetbal club zou opgericht worden. Eerst moest het kind een naam hebben en we hoorden prach tige namen als: de Trappers, Minerva, Cleo patra en nog vele andere, toen ik op het denkbeeld kwam, de club A. F. C. te noemen. Wel is waar, hadden reeds oudere Amster- damsche vereenigingen deze initialen en zat er iets pedants in, ons „A. F. C." zonder meer te noemen; heden is echter gebleken, dat de keuze van dezen naam een gelukkige geweest is en we ons langzamerhand met eenig recht wel d e A. F. C. mogen noemen. In dat bewuste oprichtingsjaar speelden we slechts „friedly-games" waarbij toertjes naar Bussum en Alkmaar ware feestgangen voor ons waren. In den zomer van 1896 dreigde het zaakje te verloopen en dit juist was voor mijn mede oudjes Brass, Bernhard, Ter Veer c.s.. eene aansporing te meer om niet op te geven doch moedig te volharden, hetgeen ons, zooals hierna blijkt, gelukte. In 1897 schreven we in voor de 2de klasse A. V. B. Succes bleef echter uit, daar het ons gelukte slechts één wedstrijd te winnen. De volgende jaren hadden we echter gunsti ger resultaten te boeken. In 1900 voegde zich de vereeniging S. I. O. D. bij ons, waardoor we met twee elftallen in de competitie konden uitkomen. Het eerste waagde het in de 2e kl. N. V. B., waarin we ook thans nog, zij het dan onder beduidend betere omstandigheden, spelen. Het 2e elftal had evenals het eerste, niet veel succes en verdween even spoedig, als het gekomen was. Dat de elftallen zoo weinig succes hadden, kwam hoofdzakelijk door een zich telkens herhalend verval van krachten. Steeds waren er onder de leden eerzuch- tigen, wier persoonlijk belang boven algemeen Clubbelang ging. Ook aan het Buitenland moesten we velen onzer getrouwen als De Beus, Gebr. van der Linde, Gebr. Klomp, Gebr. Odink, Van Ooy, Scl.reuder, Bandts enz., afstaan. Voorts was steeds een groot struikelblok het gebrek aan de zoo noodige moppen. Vraag maar eens aan onze expenning- meesters Kruseman, Ter Veer, Guy ken',, Jchan Scheepens en Van Amstel, hoe ze vaak hebben zitten rekenen en cijferen om aan de benoodigde dubbeltjes te komen. Gelukkig echter kwamen we mettertijd in het bezit van een flink aantal donateurs, waaronder in de allereerste plaats dient ge noemd te worden, de Heer De Waal, die ons gedurende een tijdvak van drie jaar, gratis het gebruik van een terrein afstond. Het be doelde terrein aan den Omval, voor oudjes beter bekend als „het moordhol". Zelfs tegen zeer sterke partijen, wisten we op dat veld de nederlaag te ontkomen, ja zelf te winnen. Na eenige gecombineerde vergaderingen van A. F. C. en de Cricket-club Olympia, waarin echter ten slotte de wensch geuit werd, niet te combineeren, doch elkaar zoo veel mogelijk te steunen, kwamen de Olym- - 5 - A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders!

Jubileumboeken | 1930 | | pagina 7