Met zeven dagen trainen in de week word je nog geen prof Over dat grote toernooi winnen moet we het voor lopig maar niet hebben DE AFC'ER 59 De eerste doelstelling van de KNVB in het huidige beleidsplan, de Zeister strategie van 2022-2026, is: een groot toernooi winnen. Niet de worsteling om voldoende vrijwilligers te krijgen, het budget rond te krijgen met de energiekosten of het veld vervangen dat al veel te oud is. Nee, dat is allemaal niet de prioriteit, we moeten van Zeist een groot toernooi winnen met die ene procent andere KNVB-leden. Geen wonder dat de ouders van Ewout denken dat profvoetbal belangrijk is. Ook de voetbalschool ziet het belang voor Ewout. En kan helpen om de doelstelling te bereiken door te werken aan Ewouts zwakke punten die we liever verbeterpunten noemen. Veel trainen en daarna gaan de contacten van de voetbalschool de deur openen naar een stage bij de BVO. De profclub dus. Of desnoods een stage bij een club als AFC. Kost even wat geld om dat te regelen, ,,maar voor 1.500 euro gaat het echt lukken”, zei die meneer. (dit laatste lijkt een grap, maar is afgelopen seizoen dus echt gebeurd. Zonde van het geld, AFC wist nergens van en doet hier uiteraard niet aan mee). Even voor de eerlijkheid, met de meeste voetbalscholen is niets aan de hand. Zijn prima vervanging geworden voor het voetballen op straat dat nauwelijks meer plaatsvindt. Maar zoals een jochie dat de hele dag in een kart rondtoert geen tweede Max wordt, je buurmeisje dat de ganse dag op haar viool oefent nooit in Het Concertgebouw terecht komt, zo word je door zeven dagen in de week te trainen geen profvoetballer. Het kan wel, maar dan is er ook talent, doorzettingsvermogen en vooral een flinke dosis geluk aanwezig geweest. Zoals wel bij meer dingen Je kunt je afvragen waar ik me mee bemoei. AFC staat al jarenlang te boek als de club met een van de beste jeugdopleidingen van Nederland op amateurniveau. Er vertrekken jaarlijks rond de vijftien tot twintig spelers van AFC naar een BVO, die we dat stuk voor stuk van harte gunnen. Dus als jeugdvoorzitter hoef ik me nergens druk om te maken. Doe ik toch een beetje. Voetbal is een fantastische sport voor groot en klein, meisjes en jongens, oud en jong, goed of matig, maakt allemaal niet uit. Je begint als zesjarige in een interne competitie op een kwart veld en eindigt al struikelend met Walking Football. Alweer op een klein veld. Behalve, ja behalve, als je onderweg teleurgesteld afhaakt omdat je geen prof bent geworden. Jij of je ouders. Beste KNVB, fijne voetbalschool, leuke BVO en lieve allemaal: zullen we het amateurvoetbal met zijn honderden verengingen gewoon omarmen? En alle andere onhaalbare doelen even op pauze zetten? Over dat grote toernooi moeten we het voorlopig maar niet hebben. Als je echt een talentje onder je dak hebt wonen, valt die heus een keer op. Dat ging vroeger zo en daaraan is niets veranderd. in het leven. En als Ewout dan toch bij een BVO terecht is gekomen, blijkt hij ineens een van de heel veel spelertjes te zijn in zijn leeftijds categorie. Want je zal als profclub eens een jongetje of meisje over het hoofd zien. Ewout speelt dus niet altijd op zaterdag. Ewout mag wel twee jaar blijven, daarna komt er een kans bij een club iets verder weg in Nederland met een gastgezin, maar dat zien de ouders van Ewout niet zo zitten. Terug naar de amateurclub wil Ewout niet meer. En zijn ouders zien dat helemaal als een afgang. Dus gaat Ewout kickboksen. Doelstelling zes van de KNVB in het eerder genoemde strategische beleidsplan: een zichtbaar maatschappelijke impact. Nou, dat zal wel lukken denk ik zo. Wiebe Westerhof isjeugdvoorzitter van AFC. oor de ouders van Ewout is het onderwerp van dit stukje de harde realiteit. Gelukkig delen zij dat gevoel met de meeste voetbalouders. 99 procent van de KNVB-leden wordt geen prof. Dus zo’n ramp kan dat niet zijn, anders zou de bond niet zoveel leden hebben. Zou je denken, maar voor de ouders van Ewout is dat het wel. Nog geen ramp nu, Ewout is zeven, maar de ramp kondigt zich al wel aan. De scouts zijn nog niet langs geweest en ook de eigen club miskent zijn talent en doorzettingsvermogen. En vooral de tijd die Ewout en zijn ouders erin steken. Want prof worden is wel belangrijk! Het was in een iets andere context, maar we kunnen nog wel leren van Johan Cruijff: “Het goeie doel is niet je eigen doel.”

De AFC’er | 2023 | | pagina 59