Medische commissie Scheidsrechterscommissie Goud winnen of 'kop" zorgen J8B6 besteden aan de oudste Amsterdamse voetbalclub, die bovenaan staat in de Topklasse. Ook de Telegraaf vermeldt niets over de amateurs. Gelukkig worden wij wel in de Telegraaf op de hoogte gehouden over het seksleven van voetballer Rafael van der Vaart, dus toch nieuws over een sporter. Het dagblad de Volkskrant schrijft al jaren niet over de amateurs en de uitslagen zijn daar met moeite te vinden Zilveren Ploeger Bert de Rooy heeft in de afgelopen weken een aantal medische behandelingen ondergaan in het ziekenhuis en is inmiddels weer thuis waar hij liefdevol wordt verzorgd door zijn levenspartner Krysia. Namens de AFC wensen wij hem van harte een spoedig herstel. Op de website van amsterdamschevoetbal.nl worden wekelijks de topscorerslijsten bijgehouden. Bij de Topamateurs, Hoofdklassers, Eerste en Tweede Klassers. Op de meest recente lijst na het weekend staat 1° elftalspeler Tim Wulffraat met 14 goals op de eerste plaats, Murat Onal (Zaterdag 1) met 13 goals, Pepijn Kluin met 9 goals en Lucas Hofstra (Zaterdag 1) met 6 goals. En dan nu de verjaardagen van de leden van de Zilveren Ploeg. AFC-Ridder Rijer Oud (17/2) - AFC-Ridder Robert Domhof (22/2) -Michel van Ommeren (22/2) - Bert Witteveen (23/2 - 85 jaar jong) - Lid van Verdienste Frans Juch (1/3) - Jean Bollen (4/3) - Jan Otsen (6/3) - Lid van Verdienste Roy van Dijk (7/3) - Leo Hertz (8/3) - Dirk Jan Verhaal (9/3 - 60 jaar) - Michiel Roedema (14/3) - Piet Ouderland (17/3 - 81 jaar jong -Marcel de Wijs (17/3) - AFC- Ridder Kees Boyenk (19/3) - Rob Groenteman (19/3) - Willem Vos (20/3). Aan al deze jarigen onze welgemeende felicitaties. Johan de Bie. De naam Sochi of Sotsji 2014, het zal me een worst wezen, zolang het maar steeds ORANJE-GOUD is wat er blinkt. De ene sweep na de andere doet je zeker ter plaatse, maar ook aan de buis, beseffen hoe "Neerlands bloed door d'aderen vloed." Mazzel? Nee, natuurlijk niet. Het is bij schaatsen een door professionals uitgedacht trainingspro gramma, waar visie, ervaring en wetenschap elkaar versterken. Met als ultieme trots na elk GOUD even mijn Duitse herder Jade uitlaten en wijs ik haar naar de vlam boven de Marathontoren van het Olym pisch Stadion. Maar wij als A.F.C. familie weten als geen ander hoe veel trainingsarbeid daar aan vooraf gaat. Met vallen en opstaan leiden onze trainersstaf ook op van pupil tot veteraan. Iedere namid dag worden alle velden overspoeld met getalenteerde jeugd en zijn talrijke oefenmeesters bezig jeugd te brengen waar het hoort, ONS EERSTE. Als dat geen GOUD waard is? De gehele technische en medische staf ondersteund geheel de visie van coach Willem Leushuis met de hertsel- en krachttraining. Het inloopspreekuur thuis bij AFC in het Bas Rachman Sportmedisch Centrum, alles genereert Top- begeleiding. Is A.F.C. daarom lijstaanvoerder in de Topklasse? Je zegt het maar! Maar nu terug naar Sochi of Sotsji, zoals u wilt. Er wordt ook zwaar gevallen, en dan bedoel ik niet van het podium, maar in de baan. Onder zeer zware belasting bezwijken enkel en kniege wrichten, maar ook nek en rug aandoeningen zijn orde van de dag en ook veiligheidshelmen verbrijzelen. Niet alleen bij snowboarden, maar ook bij boxers en voetbal hebben blessures aan het hoofd soms akelige gevolgen, zoals hersenletsel. De grootste oorzaak hiervan is niet zozeer het koppen van de bal, als wel de heftige kop/kop duellen binnen de zestien. Maar ook hoofd-knie contact en zéér zeker de elleboogstoot baart ons kopzorgen, en wordt terecht zwaar bestraft. De K.N.V.B. is al een jaar geleden begonnen met de campagne: "Stop de elleboogstoot." De medische commissie van A.F.C. sluit zich hier graag bij aan. Een grootschalig onderzoek op dit gebied heeft neuropsycholoog Erik Matser vorig jaar afgerond en de uitslag geeft aan dat hersenlet- 19 februari 2014 92e jaargang nr. 7 sel in de sport in het algemeen, maar bij voetbal in het bijzonder, zwaar wordt onderschat. Een hersenschudding in het voetbal is doorgaans van lichte aard. Een goede inschatting van de verzorger of jeugdleider maar ook die van een ervaren scheidsrechter is zeker gewenst. Signalen welke je na een kopstoot(hersencontusie) kan waarnemen zijn: de speler is duizelig en maakt een versufte indruk, ook is hij soms verward, of is de gebeurtenis rondom het trauma geheel verge ten. Verschijnselen als hoofdpijn, misselijkheid, duizeligheid of dubbel zien geeft de speler al snel zelf aan. Bij vragen ter oriëntatie op de omgeving zoals: hoe is de stand, wie is de tegenstander en welke dag is het vandaag, zal bij afwijkende antwoorden de speler het verder spelen verboden moeten worden. Gedoceerde rust: in tegenstelling met vroeger waar enkele dagen platliggen en rust werd voorgeschre ven, is bedrust echter tegenwoordig niet meer relevant. Wij raden aan om 's nachts een periodiek wekbeleid per 3 uur in te stellen en bij afwijking de huisarts te waarschuwen. Wanneer mag de speler de wei weer in? Als hij zich ten minste vijf tot zeven dagen geheel fit heeft gevoeld en zonder hoofdpijn is. Bij enige twijfel over dit fenomeen is het altijd raadzaam een huisarts te raadplegen, of een bezoek aan een polikliniek van een nabijgelegen ziekenhuis te brengen. Neem hierin nooit enig risico! De Medische Commissie: Lex Swaan(arts) tel. 06-53674434 Michael Olivieira (verz. A-selectie) 06-21278122 Co Grosze Nipper (sportmasseur) tel. 06-44352970 Wim Crouwel (fysiotherapeut/voorzitter) tel. 06-51050940 mail: wim.crouwel@xs4all.nl Mededeling: m.i.v. woensdag 29 januari a.s. zal het inloopspreek uur voor blessures of mogelijk advies weer aanvangen bij ons eigen A.F.C. Je bent tussen 17.00-18.30 uur welkom in het Bas Rachman Sport Medische Centrum. Contact met de (club-)assistent-scheidsrechters De scheidsrechter kent deze assistenten meestal niet. Toch zal hij hen het vertrouwen moeten geven. Indien de club-assistent-scheidsrechter in het verdere verloop van de wedstrijd toont deskundig en eerlijk te zijn, kan de scheidsrechter op zijn signalen ingaan. Hij zal echter altijd waakzaam dienen te blijven. Om tot een goede samenwerking te komen, is het goed als de scheids rechter de volgende gedragslijn aanhoudt: beide club-assistent-scheidsrechters moeten zich voor het begin van de wedstrijd melden bij de scheidsrechter; de scheidsrechter deelt hen mee, dat zijn beslissing te allen tijde doorslaggevend is; hij geeft aan wat hun taken zijn. Zijn instructies dienen kort en helder te zijn. Dit zal misverstanden voorkomen. De scheidsrechter zal nooit de verantwoordelijkheid moeten afschui ven op zijn assistenten. Laatstgenoemden zullen zich onvoorwaarde lijk onderwerpen aan het gezag van de scheidsrechter. De scheidsrechter geeft de volgende instructies: het deel van de zijlijn waar de club-assistent-scheidsrechters dienen te lopen; hoe hij laat blijken, dat hij het vlagsignaal heeft gezien, maar niet overneemt; hoe de assistent zich dient op te stellen bij hoekschoppen, inworpen, strafschoppen, vrije schoppen met muurtje en doelschoppen; 6

Schakels (clubbladen) | 2014 | | pagina 6