M I X E D PICKLES 22 januari 2014 92e jaargang nr. 6 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 372) w.adriaansz@ziggo.nl JAARWISSELING Als de voortekenen niet bedriegen zal deze Schakel met de bijbehorende Mixed Pickles uitkomen op 22 januari 2014. Dat is 5 weken na het vorige clubblad. In die periode is het ijveren van onze selectie grotendeels onttrokken geweest aan het zicht van velen, waaronder Pickelaar. Een ook voor hem vrijwel voetballoze periode, waarin AFC niettemin ferm in beeld bleef door de fraaie eerste plaats in de zondag topklasse sinds 15 december 2013. Een plek, die - wat er ook gebeurt - tot 26 januari 2014 behouden blijft. Zelfs puntverlies van AFC in Lienden verandert daar niets aan, hoewel Pickelaar er niet vanuit gaat. Eerder van terreinafkeuringen bij hervatting van de competitie: een niet ongebruikelijk beeld in januari. Hoe dan ook: alle tijd voor een rustige jaarwisseling van Pickelaar, die - jawel - de oudejaarsavond lezend doorbracht tot 23,55 uur, waarna de televisie voor de zekerheid toch nog aan ging. Op Nieuwjaarsdag was het traditionele concert van de Wiener Philharmoniker uiteraard een must (en het afscheid van commentator Joop van Zijl wekte indruk op hem). Zelfs in Wenen bleek de vooruitgang niet meer te stuiten: Pickelaar telde nu al 6 musiciennes in het voormalige mannenbolwerk! Die eerste plaats van AFC op de ranglijst bleek overigens al bij het uitkomen van de persmap door 13 geselecteerden geprofeteerd te zijn. Zij rekenden wat de eindstand betreft op het kampioenschap! In het voorjaar zullen we meer weten. CITAAT "De bal is rond, ook ondersteboven en achterstevoren". (Pim Pelaer, Nederlands croniqueur, 20-ste en 21-ste eeuw). BERLIJN O.S. 1936 Ergens op de Veluwe stond een huis leeg. Althans nagenoeg, want er restte nog een boek. Of beter gezegd: een album met tekst en plakplaatjes, zoals de legendarische Verkade albums van weleer. Het dateerde vermoedelijk van 1938, draagt de titel Hun grootste Sportdag en bevat vele interviews door Han Hollander met bekende sportcoryfeeën uit die tijd. Han Hollander was voor de oorlog de eerste befaamde radiosportcommentator. Televisie was een nog onbekend fenomeen. Dat boek heeft lang in dat huis gelegen. Toen het pand eindelijk weer werd betrokken kon ook de nieuwe bewoner het niet zomaar wegdoen en na een lange omzwerving kwam het tenslotte op Pickelaars bureau terecht. Het was een uitgave van een koffie- en theehandel in Groningen. Het uitbreken in 1939 van de tweede wereldoorlog (Nederland werd door Duitsland overweldigd op 10 mei 1940) was in 1938 natuurlijk nog niet exact te voorzien, maar de gigantische propaganda voor het nationaalsocialisme en de dictatoriale macht van (de legaal gekozen) Hitier maakten de Olympische Spelen van 1936 in Berlijn wél in hoge mate verdacht; hoewel ook Nederland er deelnemende sporters heenzond. Pickelaar pikte het vraaggesprek eruit van Han Hollander met de Nederlandse atleet Tinus Osendarp, die in Berlijn wel succesvol was geweest (100 m en 200 m sprint), maar in Jesse Owens en twee twee andere Amerikanen toch zijn meerderen moest erkennen. Hollander sprak Osendarp met U (en egards) aan en repte met geen woord over de nazipropaganda; net zo min als in alle andere vraaggesprekken. Luttele jaren later - in 1941 - bleek Tinus Osendarp in de oorlog fout te zijn door de kant van de bezetter te kiezen; de Joodse Nederlander Han Hollander werd - met zovele anderen - opgepakt, afgevoerd en in een concentratiekamp vermoord. Het kon verkeren. EINDHOVEN JUB. 2013 Op de kortste dag van het jaar, 21 december, verjaarde er een 75-jarig nichtje van Pickelaar.Zij was na haar pensionering als kinderarts in Eindhoven blijven hangen en bood ter gelegenheid van haar driekwart eeuw een diner aan voor enige familieleden en persoonlijk vrienden. Zo zaten er 30 personen aan 3 tafels, wat goed deelbaar was. Stil maar waarde lezers, Pickelaar hoort U al vragen wat AFC daar mee te maken heeft; hij legt - moeizaam - uit. Nicht is ontsproten uit een Van Laar vaderkant en een Swart moederkant. De AFC-er Pickelaar had een Van Laar als moeder, wier jongste broer de vader van nicht was. De AFC-er Tom Swart had (uiteraard) een Swart als vader wiens zuster de moeder van nicht was. Samengevat: Pickelaar (Castricum) en Tom Swart (Neede) hebben dezelfde nicht (Eindhoven) zonder familie van elkaar te zijn. De uitnodiging voor het diner bevatte de namen van alle gasten. De weinig voorkomende naam van een hem onbekende heer Bergisch (Badhoevedorp) intrigeerde Pickelaar, zodat hij de man aansprak of hij wellicht familie was van Nita Bergisch, die jarenlang deel uitmaakte van Pickelaars AFC Nieuwjaars-cabaretgroep en ook deel uitmaakte van diens (en van Bob Wildeboer) 75-jarige AFC-musical. Jawel, dat was zijn nicht uit Amsterdam en hij had menige voorstelling op Goed Genoeg gezien. Pickelaars conclusie was, dat de wereld maar klein en AFC redelijk groot is. Eenmaal aan tafel realiseerde Pickelaar zich, dat hij aan de medische begeleiders, die hem al een reeks van jaren min of meer in leven hielden, nu ook de kinderarts kon toevoegen. Had hij daarmee nu alle soorten specialisten aan boord gehad? Nee, de gynaecoloog ontbrak nog. Die zou er eventueel nog wel aan te pas kunnen komen als Pickelaar zich tot vrouw zou laten ombouwen. De kans daarop is evenwel nihil. Wat zou hij als vrouw te zoeken hebben bij vrouwen? Pickelaar komt uit de kast: hij blijft eenduidig heterofïel. DENKWERK Koesterde Pickelaar nog goede voornemens voor dit jaar? Nee, niet echt. Deed hij dan alles goed in 2013? U hoort het hem niet zeggen. Keek hij nog wel even om? Ja, dat deed hij en een beetje onvermijdelijk kwam hij weer uit bij zijn andere kluppie de A.H.C. Quick (honk- en softbal), die op 1 maart 2013 zo maar 100 jaar werd. Ter gelegenheid daarvan werd hij als erevoorzitter geïnterviewd door Eva Schram (een hoog opgeleide freelance journaliste) voor Het Parool. Zij ontlokte Pickelaar uitspraken als: "Elke club heeft een karakter, het karakter van Quick deugt". En vooral: "Ik heb aan de oorlog één ding overgehouden. Bij iedereen die ik ontmoet vraag ik me af: deugt ie of deugt ie niet"? Ik vond het uitermate knap van haar, dat zij die woorden uit mij kreeg. En ja, toch nog een goed voornemen. Hij blijft - onveranderd - zijn best doen en hoopt onder meer via de Mixed Pickles nog enige tijd met het vrije woord bij AFC betrokken te kunnen blijven. Divergerende meningen gaat hij wederom niet uit de weg. Daar wordt toch vaak iets goeds uit geboren. En de enige voor hem aanvaardbare censuur blijft zelfcensuur. Kortom: hij herhaalt met de woorden "Denk niet dat... maar denk wel altijd na" een HBS-leraar van lang geleden. Toch nog iets blijvends uit die tijd opgestoken. DANKWOORD Eenmaal op zijn praatstoel gezeten vergat Pickelaar bijna zijn dank uit te spreken aan degenen, die hem - en mede Pickelaarse - hun goede wensen voor 2014 deden toekomen. Dat waren er velen: per kaart, e-mail of ingesproken telefoon. Hij heeft allen beantwoord - hoopt hij - maar de postbezorg(er/ster) heeft er aanwijsbaar ook wel eens met de pet naar gegooid. Jammer dan, maar helaas... 28

Schakels (clubbladen) | 2014 | | pagina 28