Medische commissie Scheidsrechterscommissie Infectie van boven of onder de stropdas. 22 januari 2014 92e jaargang nr. 6 fa "Ik heb U lief, mijn A.F.C.Dat werd vrijdag 17 januari j.l. uit volle borst door ongeveer 180 clubleden gezongen tijdens haar 119 jarig bestaan van onze mooie club A.F.C. Dit keer wederom in het sfeer volle American Hotel aan het Amsterdamse Leidseplein. Buiten drui lerig, maar binnen vooral door toedoen van de nieuwe tafelpreses Tom Egbers en enig spiritualia, gezellig en warm. Oud eerste 11-tal speler en huisarts Bas Rachman werd evenals ondergetekende onder staande ovatie in het zonnetje gezet wegens het realiseren van het hyper moderne Sport Medisch Centrum. Des te meer kwam de klap hard aan bij het verlaten van dit statige pand, waarbij alle aanwezigen voldaan en getooid in winterjas met A.F.C. sjaal, ten prooi konden vallen om verkouden te worden. Dat heb je dan gewoon aan jezelf te danken. Nederland stevent af op een griepepidemie. In de eerste week van het nieuwe jaar is het aantal griepgevallen fors gestegen. Een griepepidemie betekent dat verkoud heden, griepaanvallen en andere infectieziekten weer in grote getalen de kop kunnen opsteken. Ofschoon de niet-sporter al gauw zal zeggen dat het niet verstandig is om te sporten als je ziek bent, leeft echter die behoefte onder fanatieke sporters wel degelijk. Allemaal zijn we toch 3 tot 4 maal per jaar verkouden, maar als dat moment samen valt met sportieve plannen moet je toch een keuze maken. Kort door de bocht bestaat er altijd onderscheid tussen een aandoening boven of onder de stropdas. Boven de stropdas betekent een neus/bijholte infectie en onder de stropdas een aandoening van luchtwegen en longen. Een luchtweginfectie is vrijwel altijd een virale infectie, die zich kan manifesteren als een eenvoudige(boven) keel/neusverkoudheid, maar ook als een veel ernstiger beeld zoals {onder) een longontsteking of een zware griep. Voordat een advies gegeven wordt moet er onder scheid gemaakt worden tussen een infectie met algemene verschijnse len zoals koorts en spierpijn, of een infectie die zich beperkt tot lokale verschijnselen zoals keelpijn, loopneus en/of hoofdpijn. Onze clubarts Lex Swaan heeft voor sporters een 10-tal aandachtspunten opgesteld en wil dat graag met je delen. Regelmatig sporten verhoogt de weer stand. Alleen tijdens en kort na inspanning is deze weerstand tijdelijk verminderd en ben je vatbaarder voor infecties, zoals griep. Boven dien kom je tijdens het sporten in nauw contact met medesporters, die ook ziektekiemen kunnen overdragen. De aandachtspunten: 1. Bij koorts, spierpijn of bij een verhoogde rust pols, NIET sporten. 2. Verkoudheid of griep kun je namelijk niet 'even" uitzweten. 3. Een virusinfectie kan niet behandeld worden met antibiotica, maar deze moet je gewoon goed uitzieken, met als stelregel het aantal ziektedagen is de zelfde maat voor het aantal herstel dagen. 4. Bij virale darminfecties gepaard met diarree geldt een absoluut sportverbod. 5. Bij een gewone keel/neusverkoudheid mag men doorsporten. 6. Bij een verkoudheid met slechts lokale klachten mag wel rustig maar weer niet te intensief worden gesport. 7. De beslissing om al of niet te sporten neem je altijd vóór dat je een koorts remmend middel hebt genomen. 8. Bij lokale klachten gepaard met hoofdpijn mag weer wel met een pijnstillend(paracetamol) middel worden gesport. 9. Indien de verkoudheid leidt tot een sinusitis(voorhoofd/bijholte ontsteking) zal sporten extra hoofdpijn veroorzaken, dus NIET spor ten. 10. Ook bij bronchitis NIET sporten, dit omdat de longfunctie ge stoord is en de zuurstofopname belemmerd wordt en vaak een antibio tica kuur moet worden voorgeschreven. Veelal kun je maar weinig preventieve maatregelen treffen om griep te voorkomen, dit wegens de diversiteit van deze griep virale stam men. Wel is het goed om je weerstand optimaal te houden door ge zonde voeding, persoonlijke hygiëne, voldoende rust en al of niet een antigriepprik te nemen. N.B. Op het verjaardagsfeest van ons A.F.C. bleek al gauw dat het nemen van een lekkere neut ook al wonderen kon verrichten. Laat de tweede helft seizoen maar komen! De Medische Commissie: Lex Swaan(arts) tel. 06-53674434 Michael Olivieira (verz. A-selectie) 06-21278122 Co Grosze Nipper (sportmasseur) tel. 06-44352970 Wim Crouwel (fysiotherapeut/voorzitter) tel. 06-51050940 mail: wim.crouwel@xs4all.nl Mededeling: m.i.v. woensdag 29 januari a.s. zal het inloopspreek uur voor blessures of mogelijk advies weer aanvangen bij ons eigen A.F.C. Je bent tussen 17.00-18.30 uur welkom in het Bas Rachman Sport Medische Centrum. Verantwoordelijkheid aanvoerder Wat verstaan we onder "aanvoerder"? Antwoord: de speler van het team die zich zichtbaar onderscheidt van de overige spelers van zijn team, door het dragen van een aanvoer dersband. De aanvoerder heeft een voorbeeldfunctie richting zijn medespelers en is namens zijn team het aanspreekpunt voor de scheidsrechter; zowel voor, tijdens als na de wedstrijd. Taken en verantwoordelijkheden van aanvoerder algemeen; 1Als er geen scheidsrechter aanwezig is en er zijn geen vervangende scheidsrechters, dan zorgt de aanvoerder van de thuisspelende vereni ging voor een vervanger die zal optreden als de vervanger van de niet aanwezige scheidsrechter (Liefst in overleg met de bezoekers). 2. De aanvoerder zorgt voor het invullen van spelersnamen en onder tekening van het digitale wedstrijdformulier vóór aanvang van de wedstrijd. Het digitale formulier dient tijdig en vóór aanvang van de wedstrijd beschikbaar te zijn voor de scheidsrechter. 3. De aanvoerder verstrekt de gegevens van medespelers aan de scheidsrechter tijdens en na afloop van de wedstrijd (in verband met afwikkeling van registraties). Tevens dient de aanvoerder na afloop van de wedstrijd, wanneer de aanvullende gegevens zijn ingevuld, het digitale formulier nogmaals te paraferen. 4. Indien de scheidsrechter één of meerdere spelers, trainer, begelei ders in staat van beschuldiging stelt via een aantekening op het wed strijdformulier, dan worden de betrokkenen en de aanvoerder geacht van de aantekening van de scheidsrechter kennis te hebben genomen. Hier ligt een taak van de aanvoerder om de verkregen informatie door te geven aan de direct betrokkenen. Taken en verantwoordelijkheden in relatie tot visuele controle spe lerspas; 1Beide aanvoerders zijn verplicht de scheidsrechter te assisteren bij de visuele controle van de spelerspas. 2. Door middel van het ondertekenen van het wedstrijdformulier verklaart de aanvoerder dat: a. Alleen spelers aan de wedstrijd hebben deelgenomen die op dat moment speelgerechtigd waren; b. De visuele controle is uitgevoerd; c. De gegevens op de spelerspas overeenstemmen met de gege vens op het wedstrijdformulier. 3. Aanvoerders die hun taken onjuist of onvoldoende uitoefenen zijn in overtreding. Jeugdvoetbal 1In het jeugdvoetbal neemt de elftalleider van de desbetreffende vereniging de taken en verantwoordelijkheden van de aanvoer der, zoals hier omschreven, over. 23

Schakels (clubbladen) | 2014 | | pagina 23