MIXED PICKLES f<nr7\ 12 juni 2013 91e jaargang nr. 10 JaB6 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 366) w.adriaansz@zonnet.nl en www.home.zonnet.nl/w.adriaansz WONDERWERK "Hoeveel AFC 1 competities heeft de Pickelaar van nu in zijn lange leven bewust gevolgd?", vroeg hij zich af vóór het schrijven van zijn laatste Mixed Pickles over het afgesloten seizoen. Het moeten er tenminste 75 geweest zijn. Min of meer normale, teleurstellende of meevallen de competities: zij kwamen allemaal voorbij. Maar het bloedstollend seizoen 2012/2013 bleek tot een buitencategorie te behoren: van zum Tode betriibt tot himmelhoch jauchzend en alles daar tussenin. Van het begin af aan had Pickelaar geen goed voorgevoel, maar in de 6-de, 7-de, 8-ste, 9-de en 10-de wedstrijd leek het goed te komen: 5 maal winst. Vervolgens pakte het toch minder goed uit: in de 12-de, 13-de, 14-de, 15-de, 16-de, 17-de en 18-de wedstrijd ging het faliekant mis: 7 achtereenvolgende nederlagen. In de 21-ste wedstrijd in en tegen Sneek werd een 2-3 voorsprong alsnog in minder dan 3 slotminuten prijsgege ven: een 4-3 nederlaag. Op dat moment stond het voor Pickelaar vast: AFC zou uit de topklasse degraderen. Niet als derde van onderen, maar als 16-de en laatste club. Zijn sombere gedachten werden 2 weken later in Hoom bevestigd toen AFC volstrekt kansloos van Hollandia verloor (3-0). Het contract van trainer Cor ten Bosch zou niet verlengd worden, maar hij zou het seizoen wel afmaken. Toen werden er moedige beslissingen genomen. Eerste door het AFC bestuur en vervolgens door de voor seizoen 2013/2014 gecontracteerde trainer Maarten Stekelenburg, die het desgevraagd aandurfde vervroegd de leiding van de AFC selectie over te nemen. De positieve omslag volgde direct, maar zette nog geen zoden aan de dijk, want de mededegradatiekandidaten pakten de punten eveneens. De vijfde en laatste achtereenvolgende overwinning bracht AFC thuis tegen HBS (3-1) alsnog het behoud van het topklasserschap! Algehele AFC euforie volgde, maar alle rechtgeaarde AFC-ers - waaronder mede zelfs Pickelaar - waren op dat moment even uit het oog verloren, dat zij enige jaren geleden mordicus tegen het ontstaan van die topklasse(n) waren. Het bracht Pickelaar onverwacht op de gedachte aan zijn wijze vader, die hij weer bijna rechtstreeks hoorde zeggen: wie lacht niet die de mens beziet? Pickelaar leerde ook van zijn vader, dat elke medaille twee kanten heeft, die van elkaar verschillen. Toch een beetje merkwaardig: AFC 1 verrichtte wonderwerk en Pickelaar dacht daarbij aan zijn rechtschapen vader, die al bijna 40 jaar geleden het leven liet. CITAAT "Ik geloof alleen wat ik niet met mijn eigen ogen heb gezien". (Jan Greshoff, Nederlands dichter en essayist, 1888-1971). SELECTIE Hoe goed kent een gemiddelde AFC-er de selectie van ons eerste zondagsteam? In het algemeen zal die kennis nogal oppervlakkig zijn en dan nog voornamelijk eenzijdig., want de selectiespelers vormen toch een wereldje apart. Pickelaar stond er bevoorrecht dit seizoen wat dichter bij, want hij bezocht vrijwel alle uitwedstrijden als medepassagier in de spelersbus. En hoewel hij daar voornamelijk zwijgend deel van uitmaakte kende hij de geselecteerden niettemin allemaal persoonlijk: vriendelijke en beleefde jongens, die hem bij elk weerzien steevast de hand reikten. Slechts een enkeling vond dat misschien een beetje eng; liet het bij een herkennende knik en handgebaar. Tijdens de busritten door Nederland gedroegen de circa 16 geselecteerden zich zowel heen als terug uitermate rustig. Te rustig zelfs. Als een groep filatelisten van middelbare leeftijd, op weg naar een centrale postzegelbeurs. Volgens Pickelaar hoort zo 'n groep jonge honden van een jaar of 25 nog te bruisen van levenslust, maar in de huidige tijd van informatie en communicatie is dat er blijkbaar niet meer bij. De meeste spelers lieten de duimen schuiven en een enkeling las of bestudeerde - jawel - een boek. Schuif het maar op Pickelaars leeftijd: dat eerste vindt hij vooralsnog geen vooruitgang. Even een terzijde. Onlangs zag hij in de wachtkamer van een medische specialist een jonge moeder met een zoontje van een jaar of 6 binnenkomen. Mama viste onmiddellijk een schuifspeeltje uit haar tas en gaf haar kind, dat duidelijk de niet lekker in zijn vel zittende patiënt was, een kinderschuifspeeltje. Zij sprak geen woord met haar jongen, die zelfs geen geruststellende aai over de bol kreeg. Zijn liefdeloze jeugd zal hem nog opbreken. Maar onze selectiespelers voetballen gelukkig nog zonder apparatuur met elkaar. Pickelaar zelfheeft slechts een simpel mobieltje op zak, waarvan hij spaarzaam gebruik maakt. APOTHEOSE Wat veranderde er in de aanpak tijdens de laatste 5 wedstrijden? Pickelaar is als man in the street klaar voor zijn duidelijke mening. Daarbij gesterkt door een uitspraak van Rob Duis (al een halve eeuw geleden): iedereen ziet zijn eigen wedstrijd(en). Om te beginnen kwam Kerwin Hartman toch weer als de beste keeper onder de lat te staan. Hij gaf daarbij uitgesproken leiding aan de achterste vier. Hij keerde bovendien twee strafschoppen. Het belang daarvan zijn we al weer bijna vergeten. Een andere leider, Magid Jansen, deed zich zelf (en zijn team) eerder soms te kort door zijn korte lontje, maar in de eindfase beheerste hij zich en werd hij behalve de bekende aanvalsaan- jager ook nog een perfecte extra verdediger. De voorhoede bestond weer uit drie pijlsnelle aanvallers: Joshua Patrick, Sjoerd Jens en Enrico Patrick. Alleen al op snelheid werden statische verdedigingen uit elkaar gespeeld, waardoor er weer gescoord werd. Maar ook alle niet genoem de spelers en wissels haalden het onderste uit de kan. Het resulteerde in 5 onbetwiste overwinningen: 15 punten en een gezamenlijke score van 12 doelpunten voor en slechts 3 tegen. Pickelaar krijgt het er weer warm van. PARK Als deze Schakel uitkomt zal het niet ver af zijn van de langste dag wat licht betreft en dan moet het welhaast zomer zijn. Dan richt Pickelaar zich weer op de A(msterdamsche) H(onkbal) C(lub) Quick, die hij nog langer diende dan AFC. Hij berichtte eerder, dat Quick op 1 maart 2013 100 jaar werd. Het jonge Quick-bestuur besloot er een feestjaar van te maken. Het zelfstandig betrekken van de accommodatie op Sportpark Sloten heeft Quick, na onder meer onderhuur op Goed Genoeg bij de toen nog A(msterdamsche) B(aseball) C(lub) vleugels gegeven. In deze tijd van bezuinigingen heeft Quick de deelraad Slotervaart zo gek gekregen, dat het complex totaal vernieuwd en vergroot werd. Pickelaar doopt zijn pen behalve in de AFC-Schakel ook nog in De Korte Stop, het clubblad dat hijzelfbij Quick in 1946 begon. Hij hekelde daarin onlangs de naam Pim Muiier Honkbalstadion, in Haarlem. Die man had met veel sporten te maken, maar niets met honkbal. Dat stadion had volgens uw Pickelaar de naam van Emile Bleesing moeten dragen; honkbalpionier en langjarig voorzitter van zowel de honkbalbond als van Quick. Op 23 mei 2013 werden de gerenoveerde Quick-velden officieel heropend. Uw Pickelaar mocht als erevoorzitter een naambord onthullen, waarvan hij veronderstelde, dat de naam Bleesing aan de orde was, maar hij trapte erin. De naam, die vrijkwam, was Pim Adriaansz- park. en dat was even slikken. Hij zal zich voortaan fatsoenlijk moeten gedragen. Het zal nog moeilijk genoeg worden.

Schakels (clubbladen) | 2013 | | pagina 39