Ira Graag wil ik Johan de Bie, Henny Kottmann en Hassan bedanken voor hun zorg voor dit monument en deze herdenking Bij ons eigen monument dus, op 19 mei 1945 tijdens de bevrijdings vergadering door AFC voorzitter Dick Bessem geïnitieerd. Op dit monument staan de namen van clubgenoten die het leven lieten in een inktzwarte periode van onze geschiedenis, leder jaar noem ik de namen ter herdenking en overdenking. Wij denken aan de verzetsda den en het leed van AFC'ers en ACC'ers in een diabolische oorlogs situatie. En de houding die wij hieraan kunnen onlenen voor onze situatie nu en in de toekomst. Allereerst aan Henny Immig die op 27 jarige leeftijd als verzetsstrij der standrechtelijk op 4 januari 1945 werd doodgeschoten in Hoorn. Henny maakte deel uit van het eerste van ACC dat in 1943 kampioen werd van Nederland. Net als Henny moesten Rob Cijfer (25 jaar), Ko van Eijk (22 jaar) en Ab Scheepstra (20 jaar) hun held- haftige verzet vlak voor de bevrijding met hun dood bekopen. Gerard Nieuwkamp, in 1941 nog spelend in het eerste van AFC, wordt in 1942 in concentratiekamp Amersfoort gefusilleerd. Gerard Schee pens, Gerrit Struijs jr. en Henri Lindner sneuvelen in de meidagen van 1940. Eind 1942 wordt Elias van Praag in het concentratiekamp Mauthousen vermoord. Rolf Salm en Rudi Hertogs overlijden in andere concentratiekampen. J. Ph. Hatzman en Joop van de Heul overlijden tijdens hun gedwongen tewerkstelling in Duitsland. Alle maal clubgenoten die wij eren en nooit zullen vergeten. Het is al eerder verteld, in de oorlog bleef de bal 'gewoon' rollen. De Duitse bezetter liet het voetbal zoveel mogelijk begaan. Dat gold ook voor andere sporten, zoals het schaatsen, waaraan vandaag bij de sportherdenking in het Olympisch Stadion aandacht is besteed. Dit alles onder het door de Rijkscommissaris van Sport, Hans van Tschammer und Osten verwoordde motto 'wie aan sport doet, zon digt niet'. Het paste ook in de salamitactiek van de nazi's, beschreven door Barbara Beuys in haar recent verschenen boek Leven met de vijand. Amsterdam onder Duitse bezetting. De bezetting moest in Nederland gaan met zachte hand. Geen brute maatregelen dus en mooie opdrachten van de Wehrmacht voor de Nederlandse indu strie. Die tactiek werkte, tot in 1943 toen de Nederlandse mannen gedwongen werden te werken in Duitsland. Bij eerdere, extreme maatregelen tegen de Joden, die onder een geheel ander regiem vie len, werd door de Amsterdammers op grote schaal weggekeken, leidde het soms tot medelijden of machteloze woede, zelden zoals bij de Februaristaking in 1941, tot collectief verzet. Het waren meestal slechts eenlingen die zich durfden te verzetten, zoals de door herman Vuijsje onlangs in de NRC genoemde Amsterdamse politie-inspecteur 12 juni 2013 91e jaargang nr. 10 Jan van den Oever, die als enige weigerde mee te werken aan het ophalen van joden of de burgemeester van Zwollerkerspel, die als enige burgemeester protesteerde tegen het wegvoren van zigeuners naar verzamelkampen. Onze jonge clubgenoten in het verzet keken ook niet weg. Het zijn onze echte helden, die door hun verzet tegen het kwade ons iedere dag de spiegel van waarachtigheid voorhouden. De Duitse bezetter liet het sportbeleid redelijk ongemoeid en had in de NVB onder leiding van Karei Lotsy, een welhaast ideale uitvoer der. Voor alles stond voorop dat de wedstrijden 'gewoon' doorgang moesten vinden, onder alle omstandigheden. Over enige vorm van protest tegen de uitsluiting van joden, die op grond van de Verorde ning van 15 september 1941 van de Rijkscommissaris geen sportvel den meer mochten betreden, werden geen gedachten vuil gemaakt. Met geen woord werd hierover gerept in de bulletins van de bond. Wel werd, omdat ook 70 joodse scheidrechters werden uitgesloten, een klemmend beroep gedaan op spelers, oud spelers en officials om zich als arbiter beschikbaar te stellen, zonder overigens de reden te noemen waarom dit zo urgent was. 5, grotendeels joodse clubs in Amsterdam moesten september 1941 direct stoppen. De competitie ging zonder deze verenigingen gewoon door. AED (Allen Een Doel) en ODE (Overwinning Door Eenheid) hebben hierna nooit meer een wedstrijd gespeeld. Wilhelmina Vooruit en HEDW, later samengegaan, gelukkig wel, maar op heel veel compas sie hoefden deze clubs direct na de oorlog niet te rekenen. Zo moch ten ze niet uitkomen in de klasse waar ze in 1941 uit verdwenen waren en werd hun in de oorlog opgebouwde schuld niet kwijtge scholden. De bond stond hier overigens niet alleen in. Zo werden uit de kampen teruggekeerde joden geconfronteerd met boetes omdat o.a. de gas en licht rekening gedurende hun afwezigheid niet was betaald. En AFC en ACC? Achter de enorme ledengroei en de sportieve suc cessen, ging in de oorlog veel persoonlijk drama schuil. Onze vereni gingen kunnen trots zijn op de toen bestaande saamhorigheid getuige het Mobilisatie Comité aan het begin van de oorlog, de Contactcom missie die uitvoerige correspondentie onderhield met de leden die gedwongen tewerk waren gesteld in Duitsland en het Voedselcomité dat goed werk verrichtte ten tijde van de hongerwinter. Onder leiding van Dick Bessem en zijn echtgenote, en vele andere rechtgeaarde AFC'ers en ACC'ers bleven onze clubs ook in deze zware tijd op koers. Door hun inzet staan wij nu hier en gedenken onze omgeko men clubgenoten, als iconen van onze gemeenschap en als moreel kompas voor de toekomst. Tot slot wil ik, voor wij 2 minuten stilte in acht nemen, het gedicht Nachtelijke overdenkingen voorlezen van de 16 jarige Roos Reinartz, die dit gedicht vandaag voordraagt tijdens de Nationale Herdenking op de Dam. Zij heeft net als de meesten van ons de oorlog niet zelf meegemaakt, maar heeft daar wel gedachten over. Nachtelijke Overdenkingen 4 mei, ik lig in mijn bed maar kan niet slapen Beelden flitsen door mijn hoofd Foto 's die ik zag op tentoonstellingen Kransen onder monumenten, Een man tegen een muur, zijn ogen gesloten in gebed Het kamertje in mijn ooms schuur De lucht zwaar van herinneringen Zo 'n klein kamertje Zo 'n klein belangrijk ltamertje Een kamertje dat levens heeft gered Ik knip mijn nachtlampje aan en kijk om mij heen Mijn laptop, mijn volle kledingkast Ik schaam mij er opeens voor Mijn heftigste herinneringen zijn die van een ander

Schakels (clubbladen) | 2013 | | pagina 30