A.F.C. .1. f .C. fibiUnsrt- In J9Mft* A ftC.-tfbmtn/tn Mitk Sftcnig bekend gaitkt treil vvihr idoe Hfxlo 1 mei 2013 91e jaargang nr. 9 Het was tijdens het jaardiner van januari jl. in het American Hotel dat de archiefcom missie verrast werd met een cadeautje. Kees Gehring en Jack van Gelder hadden - privé - in de buidel getast en een foto album van en over AFC op de kop getikt. Hulde voor deze beide mannen: dat zou den meer Ridders moeten doen! Inmiddels is een aantal maanden verlopen en heeft de commissie tijd gehad het album eens rustig te bekijken. De conclusie is dat het zijn geld meer dan waard is. Waar zit dan die waarde van dit album? Eerste elftal AFC - Concordia: 1-0 (1911) In de eerste plaats betreft het allemaal foto's uit het begin van de 20e eeuw (zeg 1900-1920) waar we er niet al te veel van hebben. Dat is dus een mooie aanvulling voor ons archief. Helaas staat lang niet bij elke foto een jaartal of een beschrijving (gebeurte nis, plaats e.d.). Een belangrijk deel van de foto's laat (wedstrijdfragmenten van) ons eerste elftal zien. Een enkele keer ook met namen, waardoor de waarde sterk toe neemt. Bijzonder in dat verband is een foto'tje van ons eerste uit die tijd (helaas te slecht van kwaliteit om hier af te beel den) uit seizoen 1902-1903 met de vol gende namen: E. Blickman, H.N. Burgers, G. Klomp, N.F. Scheerens, C.G. de Beus, G. Scheepens (aanv.), O. Dink, C. Klomp, W. v.d. Linde, H.A. Brass en R de Roy. Veteranen van AFC in 1915 t.g.v. 20-jarig bestaan 1915) Bijzonder is dat ook de scheidsrechter, een clubscheids- rechter mogen we aannemen, vaak op de foto voorkomt. In die tijd altijd met pet of hoed, wit overhemd en stropdas (zie o.a. foto AFC - Concordia). Het album bevatte tenslotte ook nog een foto uit een krant (onbekend is welke) waarop ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan, de veteranen van AFC (jazeker, ook toen al), staan afgebeeld (zie foto ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan in 1915). De bijgeschreven namen zijn vaak slecht leesbaar. Een aantal is nog wel leesbaar: van Gessel, Wels, Heimig, Scheepens ("Schaf'), Klomp, van Seventer, Prent en Buis. Of zoals het onderschrift meldt: "Menig bekend gezicht treft men onder deze spelers". Daarnaast is ook een aantal keren een foto opgenomen die buiten Amsterdam is genomen en die daarmee de reislus tigheid van AFC in de jaren 1905-1920 in beeld brengt. Zo zijn er foto's van AFC in Brussel, Straatsburg Maastricht en Alkmaar, allen helaas zonder jaartal. Maar zeker "op bezoek naar Straatsburg" was in die tijd geen kleinigheid. Verder komen ook van andere elftallen dat het eerste, foto's voor in het album, b.v. van het 3e elftal in het seizoen 1905-06 en 4e elftal in seizoen 1912-13 (zie foto linksonder). 4e elftal AFC in 1912-1913. Namens de archiefcommissie, Wim Ringe van de "Dossiers gaan open, die voor anderen gesloten blijven Verrassingen uit een gekregen foto-album. 22

Schakels (clubbladen) | 2013 | | pagina 22