Wat een goal 27 februari 2013 91e jaargang nr. 7 Op 25 juni 1988 scoorde Marco van Basten zijn nog altijd wereldberoemde doelpunt in de finale van het EK in Duitsland met het Nederlands elftal tegen de Sovjet Unie. Verslaggever Theo Reitsma had de meest treffende omschrijving: "Wat een goal!" Dat riep men ook bij de goal van Johan Cruyff tegen Haarlem in 1982, of voor het schitterende doelpunt van Dennis Bergkamp tegen Argenti nië in de kwartfinale van het WK'98 in Frankrijk. En zo zijn er vele andere onvergetelijke doelpunten Zondagmiddag 1 april 2012. AFC 12 speelt de uitwedstrijd tegen KDO 7. Het is half bewolkt. Af en toe schijnt de zon een beetje. AFC kan de drie punten goed gebruiken in de strijd om de bovenste plaats. Tegenstander KDO is een stugge middenmoter. Er ontspint zich een spannend duel. Het staat 2-2 als in de slotfase een offensief van 'Kracht Door Oefening' wordt afgeslagen. De bal belandt bij de linksback van AFC, Jonathan Reisman. Een snelle speler met een gave techniek. Hij zet de counter in en begint aan een dribbel vanaf eigen helft. 'Het twaalfde' herbergt sinds een aantal jaar een uniek gegeven. Dat zit zo: AFC is als club rijk aan vele goed vertegenwoordigde families. Dat heeft veel voetballende broers tot gevolg. Leuk natuurlijk, maar op zichzelf niet direct bijzonder. Wanneer broers samen voor één team uitkomen, wordt het al iets opmerkelijker. Meestal zijn het er dan twee, soms een enkele keer zelfs drie. Maar dat een trainer vier keer dezelfde achternaam in zijn opstelling kan invullen komt zelden tot nooit voor. Op 'Goed Genoeg' gebeurt het echter regelmatig; Jaron, Ben, Jonathan en Daniel Reisman spelen alle vier in AFC Zondag 12. De vier broers zijn kinderen van een Israëlische vader en een Friese moeder. Ze groeien op in Friesland. In Hardegarijp. Een dorp op steenworp afstand van Leeuwarden. Ze delen een gezamenlijke passie voor voetbal. Fan van Ajax, met een zwak voor SC Heerenveen. Jari Litmanen is in die tijd hun absolute held. Lang verdedigen ze de rood-zwarte kleuren van VV Hardegarijp, en hebben talent. Jaron ontwikkelt zich tot de vaste keeper van het vertegenwoordigende Districtsteam. Ben wordt een bepalende kracht in de Al van FVC, dat dan uitkomt in de Hoofdklasse voor A-junioren. De oudste van het stel, Jaron, maakt als eerste de relatief grote stap naar Amsterdam. Daar gaat hij Bestuurskunde studeren. Een vriend brengt hem op de hoogte van het bestaan van AFC. Hij besluit zich aan te melden en voegt zich bij de ploeg van Zondag 12. Hoewel hij naar eigen zeggen maar moeilijk kan wennen aan de koude douches, heeft hij het goed naar zijn zin bij zijn nieuwe club. In het veld laat hij zich direct gelden met (naar verluidt) katachtige saves. Ras AFC-er Max Flam, de leider en belangrijke motor achter het 12e, is erg blij met hem. Als Jaron vertelt over zijn talentvolle broers is een telefoontje snel gemaakt. Niet veel later volgen Ben en Jonathan in Jaron's voetsporen. Ook zij gaan in Amsterdam wonen en bij AFC in het 12e spelen. Ben leert bij de omroep BNN wat het is om televisie te maken. Jonathan gaat in Nieuwegein aan de gang met de studie Fysiotherapie. Buiten hun extra voetbal kwaliteiten brengen ze ook een flinke dosis gezelligheid en humor mee. Ze drinken graag een biertje en maken de '3e helft' in het clubhuis tot de belangrijkste. Aan het eind van een geslaagde zondagmiddag wil Ben nog wel eens uit volle borst het Friese Volkslied zingen, dat Jonathan dan graag ondersteunt met een aanstekelijke bulderlach. Het 12e maakt in die tijd een succesvolle periode door. In de seizoenen 06-07 07-08 wordt men twee keer achter elkaar kampioen. De selectie, waarin o.a. Michel de Hond, Erik Heideman en vader en zoon Meijaard spelen, rijgt de overwinningen gestaag aaneen. Maar ondanks de successen kunnen ze wel weer wat vers bloed gebruiken. Opnieuw wordt er gebeld met Friesland. Dat leidt tot de komst van de jongste telg van de 'Friese Daltons', Daniel. Hij beperkt zich in zijn jeugd niet tot één sport, maar probeert er velen. Een ware allrounder. Na zijn eerste seizoen bij de Reds wordt deze wereldverkenner door de groep direct verkozen tot 'Talent van het Jaar'. Tussen de bedrijven door bekwaamt hij zich voor de aardigheid ook in het geven van een echte vuur-show. Hij zou het dan ook prettig vinden als er boven in het clubhuis wat meer gerookt zou mogen worden. Met het Reisman kwartet compleet doet de ploeg van leider Flam in 2012 opnieuw een gooi naar de titel van de KNVB T klasse. De wedstrijd bij KDO, ver in het seizoen, is cruciaal. Diep in de tweede helft bij de stand 2-2 staat AFC behoorlijk onder druk. Dan komt de bal aan de linkerkant in de voeten van Jonathan. Hij begint aan een dribbel vanaf eigen helft. Terugspelen is geen optie. "Naar voren!!" wordt er vanaf de kant geroepen. Hij slalomt één, twee tegenstanders voorbij en glipt ook behendig langs de derde verdediger van KDO. Met snelle passen steekt hij door richting het vijandelijke doel. Ook de vierde verdediger kan hem niet bijhouden. Het veld ligt open. Op links loopt Ben, op rechts Daniel. Nog een laatste voorstopper moet het Reisman trio zien tegen te houden. Met een uiterste krachtinspanning omspeelt 'Jony' ook deze laatste man en knalt de bal hoog in de korte hoek langs de keeper. 2-3Een onvoorstelbaar doelpunt. Met een beetje (ruime) fantasie doet de treffer denken aan de beroemde goal van Ryan Giggs in de halve finale van de FA Cup tegen Arsenal, in 1999. Een fantasie die goed past in de wondere wereld van Zondag 12. Het nodigt uit om bij dat team eens een kijkje te nemen. De kans is groot datje dan een prachtige Reisman-actie of een live versie van "De aide Friezen mee pikt. Om met de woorden van Theo Reitsma te spreken: Wat een goal! Van links naar rechts: Jaron (31), Ben (28), Jonathan (25) en Daniel (21) Reisman.

Schakels (clubbladen) | 2013 | | pagina 22