"Oud" en "Nieuw" Medische commissie Zondag, gehaktdag 5 V/ F 1896 Mede mogelijk gemaakt door AFC, Gassan Diamonds, Flilton Amsterdam, Kappé, LaDress en Troostwijk Zondag, altijd "gehaktdag". Dit was de uitspraak van oud prof en analist Jan van Halst zondagavond jl. in Studio Voetbal, het pro gramma van ons A.F.C. lid Jack van Gelder. Hij bedoelde, dat nog geen week na het dramatisch incident waar een goedwillende vader, en grensrechter door voetballende jeugdvandalen het leven liet, al weer respectloos werd omgegaan met alle vormen van sportiviteit. Elleboogstoten, onderuit schoffelen, tot een absolute onnodige agres sie van Feyenoord spits Graziano Pellé. Kortom, "gehaktdag". Heeft vorige week onze voorzitter Machiel v.d. Woude in het bijzijn van honderden toehoorders nog niet een vurig pleidooi gehouden om sportiviteit hoog in het A.F.C. vaandel te moeten handhaven, wordt door onze te duur betaalde voetbalprofs alle wetten met de voeten getreden. Helaas kennen we ook allemaal de voorbeelden van spel- overtredingen, scheldpartijen en agressief gedrag bij het amateur voetbal. Gelukkig is ook A.F.C. een vereniging welke overtuigd is dat sporti viteit en respect essentiële begrippen zijn in de sport in het algemeen, maar bij voetbal in het bijzonder. Het maakt sporten plezieriger en veiliger. Immers onsportief gedrag, raw spel en agressief gedrag leiden maar al te vaak tot blessures. De Medische Commissie heeft een 'rondootje" langs de velden ge daan en sluit zich aan bij de gedragscodes welke in januari 2012 zijn opgesteld door de KNVB Commissie Sportiviteit en Respect. Aan alle spelers: Probeer te winnen met respect voor jezelf, je teamgenoten en tegenstander. Speel altijd volgens de afgesproken spelregels. Aanvaard de beslissingen van de scheidsrechters, zij maken min der fouten dan jij. Wijs je medespeler gerust op onsportief gedrag. Onsportief gedrag van een tegenstander is nooit een reden om jezelf onsportief te gedragen. Toon je moed om eigen fouten bespreekbaar te maken met je trainer, teamgenoten of ouders. Respecteer het werk van mensen om je heen die ervoor zorgen dat je optimaal kunt trainen en wedstrijden te spelen. De voertaal tijdens trainingen en wedstrijden dient Nederlands te zijn. Alle A.F.C.-ers worden vanaf nu geacht dat wij als spelers van A.F.C. na de wedstrijd, zowel uit als thuis, altijd "handen schudden". De tegenstander wordt gefeliciteerd met een overwinning of bedankt voor het spelen van de ontmoeting en daarnaast worden de scheids- en de grensrechters bedankt voor hun bijdrage aan de gespeelde wedstrijd. Het Bestuur hoopt op deze manier een bijdrage te leveren aan het terugdringen van geweld en agressie op en rondom de velden. ZONDER RESPECT GEEN VOETBAL. De fysio/sportverzorgers van A.F.C. Lex Swaan (sportarts), Michael Olivieira, Jan Loenen, Co Groszenipper, Dennis Schroder, Mariëlle Marelis, Aukje Spoelstra, Floor Monas, Maxime Groenewegen en Wim Crouwel wenst heel A.F.C. gezellige feestdagen en een "RESPECTVOL 2013". De medische Commissie: Lex Swaan(arts) tel. 06-53674434 Wim Crouwel(fysiotherapeut/voorzitter) tel. 06-51050940 Mail: wim.crouwel@xs4all.nl 19 december 2012 91e jaargang nr. 5 Michael Olivieira (verzorger A-selectie) tel. 06-21278122 Co Groszenipper (sportmasseur) tel. 06-44352970 Voor AFC-ers inloopspreekuur maandagavond 18.00-19.00 uur fysio- praktijk Mariëlle Marelis A.J.Ernststraat 167 Amsterdam Bvt. Tel. 06-24207849 Nog even en we wensen elkaar weer het allerbeste voor het nieuwe jaar. Vragen komen er ook, zoals hoe vergaat het onze jeugd straks in A.F.C.? Ouderen onder ons kijken nog vaak met plezier terug op hun voetbal jaren uit het verleden. Nu we toch vervlogen tijden aanhalen, gaan we even helemaal terug naar het jaar 1944. Waarom 1944? De geallieerde troepen landen toen 6 juni 1944 op de kusten van Normandië. Heeft helemaal niets met voetbal te maken zul je denken. Toch wel, een jongetje van amper 11 jaar wonende in de P.C. Hooft- straat en werd een week later lid van de Amsterdamse Football Club. Daar kon hij voetballen op de velden, gelegen aan de Zuidelijke Wandelweg. Bij de Stadionkade, hield de stad toen aan de zuidkant op. Aan de overkant daarvan, een zandvlakte en heel in de verte de be graafplaats "Buitenveldert" met als buur de A.F.C. Dat joch speelde dat seizoen voor de somma van 8 gulden en 50 cent, dat was de con tributie voor een heel jaar voetbal, maar het mocht niet zo wezen, het werden maar vier wedstrijden. De beruchte Hongerwinter 1944-45 kondigde zich aan en voetballen was verder niet meer mogelijk, de competitie werd stilgelegd. 18 Januari 1945 zou het feest moeten zijn, A.F.C. bestaat dan 50 jaar. In stilte werd dat herdacht om na een eventuele bevrijding, het alsnog groots te kunnen vieren. Dat werd gedaan, eerst in het Apollo Pavil joen en even later een A.F.C. revue, die drie dagen was te zien in een uitverkocht Bellevue theater. Het Gouden Boek verscheen met herin neringen aan de eerste 50 jaren van A.F.C. Ons eerste elftal werd in het eerste jaar na de oorlog ook nog eens kampioen. Door een beslissingwedstrijd, gespeeld tegen K.F.C. uit Koog a/d Zaan met 4-2 te winnen. Dit onder toeziend oog van ruim 43.001 toeschouwers in het Olympisch Stadion waaronder het eerder genoemde jongetje uit de P.C. Hij had z'n taak als ballenjongen bij die bewuste wedstrijd naar behoren volbracht, zo luidde het commen taar na afloop in de wandelgangen. Trots ging hij op z'n fietsje huis waarts, om vermoeid van de inspanningen z'n bed in te duiken! De tijd gaat echter snel, 68 jaar nadien anno 2012, is er weer zo'n jongetje nu van tien jaar die zich laat horen. Hij meldt zich per email bij de Archiefcommissie, want hij wil wat weten over de geschiedenis van AF.C. Hij is net één jaar lid en speelt in de E 4. Hij woont op de Stadionweg met de al eerdergenoemde kade om de hoek maar nu met een geheel andere horizon in de verte. Zijn opdracht is een werkstuk maken voor school, groep 7. Zijn ge dachten gaan uit dat te doen over zijn voetbalclub A.F.C. waar hij met veel plezier speelt. Op een maandagavond verscheen hij volgens afspraak om 19.00 uur in een Ajax outfit, vergezeld met z'n vader, dan denk je even die jongen is hier verkeerd. Maar het ijs was snel gebroken, leuk toch! Negen archiefkasten gingen voor hem open, die volgens het gezegde voor andere wel eens gesloten bleven! Hierin vond hij genoeg materi aal om een goede indruk te krijgen voor zijn opdracht. Tegen 20.30 uur had hij uiteindelijk voldoende indrukken opgedaan om daarmee zijn proefschrift hopelijk te doen slagen. Met wat souvenirs onder de arm ging hij met zijn vader, ook zeer geïnteresseerd, met de auto huiswaarts. Daar dook hij ook snel het bed in, net zoals het jongetje in 1946, eveneens vermoeid door alle indrukken. Om vervolgens te dromen over zijn club A.F.C.

Schakels (clubbladen) | 2012 | | pagina 10