(v! MIXED PICKLES V 10 oktober 2012 91e j aargang nr. 3 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 359) w.adriaansz@zonnet.nl en www.home.zonnet.nl/w.adriaansz KLOK EN KLEPEL Als de AFC- Schakel inderdaad op 10 oktober a.s. uitkomt is het 50 jaren (en 4 dagen) geleden, dat de opening van ons Sportpark Goed Ge noeg op 6 oktober 1962 werd gevierd met een receptie in het gloednieuwe clubhuis. Normaal zou er dus na een halve eeuw weer reden zijn voor feestgedruis, maar gezien de onzekere AFC-locatie in de toekomst zullen de glazen nu wel niet geheven worden; dacht Pickelaar aanvankelijk in zijn onschuld. Het AFC bestuur had verrassend een andere mening: op 6 oktober voor de harde AFC kem in het clubhuis een voorprogramma gevolgd door een brunch. Inmiddels al verleden tijd. Pickelaar stelde zich echter al maanden eerder in op het schrijven van een pickle over het inmiddels verouderde en onderhoud behoevende clubhuis, waaraan ons carillon een uniek kenmerk toevoegde. In de vorige Schakel trof Pickelaar onverwacht al aandacht aan voor dat carillon, dat een uit Het Parool overgenomen artikel bevatte: Het carillon bij AFC; waarvoor de informatie aan de journalist naar eigen zeggen was aangereikt door een AFC functionaris. Helaas zonder de feiten te checken. In zijn laatste Mixed Pickles schreef Pickelaar nog argeloos over de Schakel als één van de primaire kenbronnen voor de toekomstige AFC historie. Maar in het geplaatste carillonverhaal is daarvan geen sprake, want de feiten kloppen niet. De geschiedenis van AFC is bij Pickelaar altijd ruim aan haar trek gekomen en hij voelt zich verantwoord het ware carillonverhaal in de Schakel vast te leggen. Wetende, dat kritiek op iemands geheugen maatschappelijk moeilijker ligt dan kritiek op diens voetbaltalent. Het zij zo. Pickelaar begint het carillonverhaal bij Willem (Wim) Staats, erelid van AFC sinds 1970. Een man van vele ingevingen. Destijds volgens erelid Rob Duis (vader van Bob en Jack) een man van 10 ideeën, waarvan er 7 briljant waren. In de aanloop naar het carillon somt Pickelaar er een aantal van op. Hij organiseerde het afscheid van de velden op de toenmalige Zuidelijk Wandelweg. Dat werd een afbraakfeest, met een in de vloer van het bovenliggende clubhuis gezaagde opening, waardoor via een ladder de onderliggende voormalige kleedkamers bereikt konden worden voor bar en klein buffet. Buiten in het donker op het tweede veld een gigantische fik van overtollig materiaal. Op Goed Genoeg was hij de man van het 70 jarige AFC feest Schots en scheef. Geen tafel of stoel stond nog horizontaal en een heus Schots peloton in kilt trad met de doedelzakken indringend het clubhuis binnen. Hij was ook de man van het bord voor het voormalige hoofdveld, waarop bij betreding stond Be friends en bij verlating daarvan Keep smiling; nu overgebracht naar ons huidige hoofdveld. Zijn tekst op het clubhuis (boven de trap) Het sie raad van een huis zijn de vrienden die er verkeren is dan wel geen stijljuweeltje maar onmiskenbaar duidelijk. Hij schreef ook in de Schakel, waarvan Pickelaar als 38 jarige redacteur was. Wim Staats deed dat eerst als Jhr. van Rossum de Gaulin (van ros hem de goal in) en later als J.E. Camme de Bout Hachèle (je kan me de bout hachelen). Uiteraard was Wim Staats ook de man, die het carillon bedacht en de financiering daarvan (4.500 gulden) zelf regelde met een Definitieve aanslag 1962 voor iedereen die voor vol werd aangezien; in het formaat blauwe enve loppe van destijds. Bij het binnenhalen van het geld kan Jaap van Nek, erelid van AFC sinds 1953, mogelijk een rol gespeeld hebben. Het carillon werd door de leden aangeboden. Aanvankelijk speelde het elk half uur de eerste regel en elk heel uur de eerste twee regels van ons clublied. Maar 50 jaar geleden was het huidige voetbal hoofdveld nog het veld van cricketdochter ACC, met gelijktijdig meer leden van beide clubs dan nu en velen daarvan vonden (toen nog) geluid storend tijdens het spel, zodat tijdens alle wedstrijden het carillon het zwijgen werd opgelegd. Maar het speelt allang weer. Eenmaal per uur: In onze goede Amstelstad is lang geleên geboren; gevolgd door het aantal uurslagen. Het werk van die ene man: Willem Staats! CITAAT "De eerste wet van geschiedschrijving is niets onwaars te zeggen en niets waars te verzwijgen". (Marcus Tullius Cicero, Romeins staatsman en redenaar, 106 v.C. - 43 v. C. op bevel vermoord). OVER DE TOP Nu ongeveer een kwart van de topklasse competitie al achter de rug is mag er voorzichtig een tussenbalans opgemaakt worden. Ferm van start gingen WKE, FC Lienden en Achilles '29, maar geen van drieën is inmiddels nog zonder puntenverlies. Toch lijkt het niet te boud gesproken, dat die clubs zich zullen handhaven. Onderaan lopen 4 clubs de kans uit de topklasse te verdwijnen. Wat handhaving betreft wil dat zeggen te willen behoren bij de overige 9 clubs. De krachtsverschillen lijken daar beperkt en het zal dringen geblazen blijven tot het eind. Maar AFC heeft zich na een matig begin goed hersteld; hetgeen in Lienden al zichtbaar werd ondanks de niet geheel terechte 1-0 nederlaag: een inmiddels goed georganiseerde verdediging, die daardoor voorin - met veel snelle jongens - legio mogelijkheden schept. I Iet verklaarde thuis de 2-0 zege op Achilles '29 en uit de 2-3 overwinning op de sterke outsider HSC'21. Hoe het na de zware bekerklus thuis tegen FC Den Bosch (0-1 in de verlenging) thuis tegen het wisselvallige Haaglandia is gegaan gaf eveneens een goed gevoel (5 -0 Chabat uit blijft hier nipt onbesproken. PERSMAP De AFC Persmap 2012/2013 is in de vorige Schakel al uitvoerig bezongen. Pickelaar kan zich daarin vinden; met de kanttekening dat er bij het uitkomen al 4 competitiewedstrijden verspeeld waren. Hij was verheugd dat de verantwoordelijke infonnatie rechts onderaan de laatste bladzij de (41). terecht de kop Colofon droeg. Dat betekent namelijk Eind en dat hoort met die kop dan ook aan het eind. Informatie mag uiteraard ook elders (zelfs helemaal voorin, zoals in de Schakel), maar dan moet die kop daar weg. Voorheen ging dat wel eens fout bij AFC en gaat het vaak nog steeds fout bij andere periodieken. Pickelaar - hoewel geen boekhouder - kon het niet nalaten ook even naar de kosten te kijken. De eenmalige Persmap kost net zoveel als de kale drukkosten voor een jaar Schakels. Maar vooruit, dan heb je ook wat. LECTUUR Het valt niet te ontkennen, dat Pickelaar nogal taalgevoelig is en daarop wordt hij vaak aangesproken. Op moderne wijze: welk boek ligt er op zijn nachtkastje, welk boek heeft hij het laatst gelezen en wat is zijn favoriete lectuur. Welaan, op zijn nachtkastje ligt geen boek, maar staat een glaasje water. Niet voor zijn kunstgebit, want daar is hij nog lang niet aan toe. Een romanvreter is hij ook niet; misschien leest hij er per jaar één of twee. Hij is meer voor de korte vorm. Zij voorkeurslectuur leest hij met rode koontjes veelal in medische wachtkamers. Binnenkort mag hij gelukkig naar de tandarts, waar hij altijd veel te vroeg heengaat. Er moeten weer een paar vullingen vervangen worden. Ha fijn, daar wacht hem vooraf de Donald Duck! De vorige keer ging het mis, want zijn patiëntvoorganger had afgebeld en daardoor kwam Pickelaar eerder aan bod. Hij moest zijn Donald Duck goeddeels ongelezen achterlaten, hetgeen hij zijn jeugdige vrouwelijke tandarts toevertrouwde. Zij gaat zeer zorgvuldig met haar oudste patiënt om, tilde hem na behandeling uit de stoel, reikte hem de arm en begeleidde hem terug naar de inmiddels weer bevolkte wachtkamer. De bezette Donald Duck werd met een vriendelijk woord voor Pickelaar vrijgemaakt. Zo kwam het allemaal toch nog goed. 23

Schakels (clubbladen) | 2012 | | pagina 23