Imponerend kerkelijk afscheid van Jan van Dijk i Maar er is dan nog altijd dat sprankje hoop. Verdrietigerwijs ging het Jan ondanks alle goede zorgen steeds slechter. Op de Algemene Vergadering van 19 juli 2012 bracht zoon Roy de aanwezigen op indrukwekkende manier op de hoogte van het gegeven dat zijn vader niet lang meer te leven had. Het was een mededeling die hard aan kwam. Hoewel dus niet geheel onverwacht kwam het bericht van het overlijden van Jan op zaterdag 18 augustus toch als een schok. Een fantastische AFC'er die zo lang en zo nadrukkelijk in ons midden was had definitief afscheid genomen, een AFC'er die ongelooflijk trots was op zijn club, de club die op zijn beurt zo trots was en is op Jan van Dijk. Jan werd in 1943, 12 jaar oud, tijdens de oorlog lid en speelde na een korte onderbreking lange tijd bij de senioren, als, en wij citeren Jan, 'een voor-de-lol speler'. Bestuurlijk was het echter al snel 'serious business'. Na een periode in de Commissie Pers en Publiciteit trad hij op zijn 28° toe tot het AFC-bestuur onder voorzitterschap van Henk Kappelhoff, die hij overigens in het begin wel als mijnheer Kappel- hoff diende aan te spreken. In de periode 1959-1985 volgde een indrukwekkende bestuurscarriè re. 1 jaar als tweede secretaris, 11 jaar als 1' secretaris, 4 jaar als vice-voorzitter en 9 jaar als voorzitter. Toen in 1991 de beoogde voorzitterskandidaat niet beschikbaar bleek knoopte Jan er op verzoek van het toenmalige bestuur 4 jaar aan vast als voorzitter. Voor de stabiliteit en continuïteit van AFC een goede zaak. Bij elkaar 29 jaar in het bestuur op zeer belangrijke posities, een met AFC-oprichter Schaf Scheepens gedeeld record. In zijn bestuurscarrière werkte Jan nauw, graag en lang samen met een keur van AFC'ers die met elkaar 'AFC leidden en in stand hiel den'. Natuurlijk met onze erevoorzitter Henk Kappelhoff, die elf jaar lang op Jan kon bouwen als secretaris, maar ook met de volgende Ereleden en Leden van Verdienste met wie Jan, soms heel lang, in het bestuur zat: Otto van Rijn (26 jaar), Alfred van Soomeren (23), Sal van Gelder (15), Marcel Koster (15), Dio Hermens (11), Jo Hurwits (10), Cor van Peperzeel (9), Hans de Wijs (9), Dick van der Klaauw (9), Ger van Caspel (8), Johan de Bie (5), Kees Gehring (5), Henk van Teuneebroek (5), Rob Duis (4), Edwin Geluk (4) en Machiel van der Woude (4) en Jan Steensma (2). Zonder uitzondering hebben deze AFC'ers Jan ervaren als een ervaren, slagvaardige bestuurder én een solidaire, door-en-door-clubman. De formele waardering vanuit de club bleef natuurlijk niet uit. In 1975 werd Jan benoemd tot Erelid, in 1985 werd hij onderscheiden met de AFC-Nobelprijs. In 2001 was Jan 50 jaar lid en werd benoemd tot AFC-Ridder. Er is in die lange periode natuurlijk ontzettend veel gebeurd in een grote vereniging als AFC en er moest ook heel veel gebeuren. Zoals de verhuizing van het complex aan de Zuidelijke Wandelweg naar Goed Genoeg aan de De Boelelaan. En daarna vanaf 1995 de bespre kingen met de Gemeente over een nieuw complex, al dan niet in het huidige gebied. Besprekingen die Jan, ook na zijn bestuursperiode, intensief gevolgd heeft als adviseur voor het leven van de Stichting Goed Genoeg. Er vallen uit deze periode heel wat hoogtepunten te noemen. Een belangrijk moment voor Jan was ontegenzeggelijk het eeuwfeest van de club in de beroemde Wintertuin van Grand Hotel Krasnapolsky, al weer bijna 18 jaar geleden. Door een klap op een enorme gong leidde hij eigenhandig om middernacht AFC de nieuwe eeuw in. Een ander hoogtepunt was zeker het moment dat zijn zoon Roy bij AFC ging spelen en later ook kleinzoon Sander lid werd van AFC. Met een vader die ook oer-AFC-er was en in 1935 de AFC-Nobelprijs ontving dus vier generaties Van Dijk, het was een groot goed voor Jan. Door de jaren heen heeft Jan zich gemanifesteerd als een echte club man, sociaal, met een scherp oog voor tradities, maar ook met een 'open mind' voor veranderingen. Bij alle activiteiten waar Jan bij betrokken was handelende hij altijd vanuit het clubbelang. Bij iedere beslissing dus de vraag 'Wat is goed voor AFC'? en altijd vanuit het adagium 'Niemand is groter dan de club'. Van Jan leerde je dat je immer achter het eerste elftal moet blijven staan, in goede, maar ook in slechte tijden. Een wal opwerpen dus tegen dat eeuwige gemopper. De jaren na zijn voorzitterschap is Jan altijd betrokken gebleven bij zijn club. Bij de wedstrijden van het eerste, feesten en partijen, andere evenementen. Bijzonder was o.a. de inbreng bij de Algemene Verga dering, als laatste spreker bij de rondvraag. Vooral het 'vergis je niet' 13 september 2012 9 le jaargang nr. 2 was onvergetelijk, want het was de voorbode van een mooi verwoor de lofzang op het bestuur dat in het afgelopen seizoen weer zo veel gedaan had voor de club. Nooit kritisch, altijd stimulerend, gericht op continuïteit. De afgelopen Algemene Vergadering was Jan er noodgedwongen niet bij. Wij misten hem allemaal zéér. En dat zal zo blijven. Bij veel momenten zullen wij aan Jan van Dijk met ere denken als iemand die AFC heel veel goeds heeft gebracht. Donderdag 23 augustus, een dag voor de begrafenis, kwam ik volko men toevallig kleizoon Sander tegen in het clubhuis van AFC. Ik condoleerde hem met het overlijden zijn van zijn opa. Hij vroeg mij of zijn opa nu van het Erebord moest, waarop hij sinds zijn Erelid maatschap in 1975 op staat. Nee beste Sander, antwoordde ik, jouw opa is één van de grootste AFC'ers uit de geschiedenis van de club, die gaat dus nooit van het Erebord. Machiel van der Woude, voorzitter Oud-voorzitter en erelid van onze AFC, Jan Louis van Dijk, heeft vrijdag 24 augustus jl. op indrukkende manier afscheid genomen van zijn familie en zijn vele vrienden en vriendinnen, waaronder veel van AFC. En wij natuurlijk allemaal van hem. Dat gebeurde in de St.Augustinuskerk, op de hoek van de Amstelveenseweg en de Kalf jeslaan, op de grens tussen Amsterdam en Amstelveen. Nog juist op Amsterdams grondgebied. Recht tegenover café-restaurant 1890, waar je regelmatig AFC-ers tegenkomt. Waarom eigenlijk niet? Al eeuwenlang staat vlakbij een kerk een gezellige kroeg. Veel AFC-ers in Amstelveen. Alsof Jan bij zijn keuze van deze plaats, naast de begraafplaats Bui- tenveldert en het AFC-clubuis, zich gerealiseerd heeft, dat er veel AFC-ers wonen in de buurgemeente van de hoofdstad, t.w. Amstel veen. Een gemeente waar bij de overheid, zoals in de persoon van sportwethouder John Levie, veel bewondering is voor wat AFC orga nisatorisch en sportbeoefend presteert. Een actuele keuze ook naar Amsterdam toe door Jan van Dijk, zeker bemoedigend en positief aansporend bedoeld. Gezien de huidige situatie, waarin de politici in Amsterdam zich wel wat meer begripvol en coöperatief voor de toekomst van onze voetbalclub zouden kunnen opstellen. Ten opzich te van de belangrijke positie, die de 117- jarige AFC in de Amster damse voetbalwereld inneemt. Gesprek met priester. Jan van Dijk heeft, toen hij besefte, dat zijn levenseinde niet lang meer zou duren, een gesprek van liefst drie uur gehad met Deken Ambro Bakker van de St. Augustinuskerk. Over de wijze, waarop zijn nabestaanden in een wat religieuze sfeer op Jan's leven met dank baarheid konden terugbikken. Een gesprek, dat Deken Bakker zich als een voortreffelijke en hem imponerende gedachtewisseling herinner de. Priester Bakker liet aan de aanwezigen in de kerk weten, dat Jan's eerste vraag aan hem was of er een Hemel bestaat. Beiden kwamen overeen, zoals de Deken aan Jan vertelde: "De ziel van de mens na de dood gaat niet naar een grot, maar naar een tunnel. Immers een grot heeft alleen maar een ingang. Daar blijf je. Een tunnel heeft naast een ingang ook een uitgang, Zodat je ziel doorgaat, in afwachting van een wedergeboorte. Zoals bij een voetbalwedstrijd. Na elke wedstrijd kijkje uit naar de volgende wedstrijd". Ambro Bakker's woorden gaven Jan van Dijk een enorm rustig ge voel. Bakker tenslotte: "Jan is nu aan de "overkant". Hou contact met hem op dezelfde manier, als tijdens het leven. Droogje tranen en huil niet meer, als je van hem houdt. Je bent pas echt dood, als je vergeten bent". En dat geldt zeker niet voor Jan van Dijk. Prachtige woorden. Tijdens het kerkelijke afscheid klonken er prachtige woorden van Jan's dierbare familieleden. Van zoon Roy, van dochter Wendy, en maakten enkele van zijn kleinkinderen Sander en Nola veel indruk, met hun teksten en met het aansteken van de levenslichten. Veel ontroerende momenten in de St. Augustinuskerk ook voor dochter Debby en voor andere kleinkinderen en familieleden van Jan van Dijk. Tevens prachtige toespraken van AFC-voorzitter Machiel van 6

Schakels (clubbladen) | 2012 | | pagina 6