MIXED PICKLES 15 augustus 2012 91e jaargang nr. 12 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 357) w.adriaansz@zonnet.nl en www.home.zonnet.nl/w.adriaansz TOEVAL Tot en met het laatste AFC hoofdklasse seizoen (2009/2010) had Pickelaar amper weet van Groesbeek, dat voor hem slechts een naam was van een onbekend ver dorp ergens in het oosten van Nederland. Maar omdat daar twee topklasse clubs gehuisvest bleken te zijn kwam Pickelaar er inmiddels al vier keer (tweemaal bij Achilles '29 en tweemaal bij De Treffers). Door een speling van het lot kwam hij met Pickelaarse een zomers weekje opnieuw terecht te - jawel - Groesbeek (in een bungalow, kunstig op loopafstand verscholen nabij de Achilles '29 velden). Op weg naar leeftocht zochten de Pickelaars naar een vestiging van de jubilerende Zaanse grutter, die aan gene zijde van het dorp bleek te liggen nabij andermaal jawel het complex van De Treffers. De omgeving verder verkennend werd met een veerpontje (voor 2 auto's) de Maas overgestoken en - derde maal jawel - daar kwam het terrein van EVV Echt in beeld! Het leek bijkans een topklasse bedevaart, maar dat was het niet. Het bleek allemaal puur toeval; waarvan echter ook wel wordt gezegd, dat toeval niet bestaat. Hetgeen allemaal niet wegneemt, dat Pickelaar van plan blijft die sportparken in het nieuwe seizoen 2012/2013 opnieuw te bezoeken. Maar dan uiteraard met de spelersbus van AFC. Groesbeek en Echt, opgelet: Pickelaar komt er weer aan... CITAAT "Wat wij toeval noemen is het toevluchtsoord van de onwetendheid". Baruch Spinoza, Nederlands wijsgeer van Portugees Joodse afkomst, 1632-1677). STILTE Behalve in zijn eigen vierwieler en de AFC spelersbus verplaatst Pickelaar zich ook al langjarig in de trein. Hij mag zich dan ook een bekwaam railreiziger noemen, die alle daarbij behorende facetten eerder meemaakte: van kapotte bovenleidingen, bevroren wissels, door herfstbladeren vierkante wielen, tot ontsporingen te Amersfoort (eindigend op een stootblok) en op de Moerdijk (wel op de spoorbrug gebleven). Feitelijk geen informatie voor AFC-ers, maar Pickelaar waagt zich in zijn Mixed Pickles aan een vrijblijvend uitstapje per spoor naar Nijmegen. Voor wie minder bekend is met de trein vermeldt hij, dat er compartimenten zijn met folieteksten STILTE op de ramen. Ooit aangebracht om het massale mobiele telefoonverkeer in de trein in te perken en dat heeft blijkbaar gewerkt. Pickelaar stapte in Arnhem juist op tijd over naar Nijmegen; inmiddels een drukke studentenstad. Plaatsgenomen hebbende sprak hij akoestisch beschaafd tegen Pickelaarse: "Dat was gelukkig nog net op tijd". Geen tekst voor jonge medereizigers. Zij beroerden hun tablets - die kuitschietende robots - zwijgend. Maar tegenover de Pickelaars zat een niet met apparatuur behangen student. Hij had een gestapelde tekst op schoot en een accentueerstift in de hand. "Het is hier een stiltegebied", sprak hij, gebiedend op het raam wijzend, tot Pickelaar die bedremmeld zweeg. Eine Umwertung aller Werte noemen onze oosterburen dat. Hopelijk is de a.s. wetenschapper niettemin geslaagd voor zijn vermoede tentamen. TREURBUIS Eén van de pickles, die door het uitstel van de vorige Schakel moest sneuvelen, was Pickelaars voorbeschouwing van het EK voetbal, waarin hij voorspelde dat Nederland de tweede ronde niet zou halen. Achterafkan hij dat gemakkelijk beweren. In AFC kan hij geen getuigen oproepen, maar toch heeft hij een deugdzame en onkreukbare getuige achter de hand en dat is Pickelaarse; aan wie hij toevertrouwde dat het matige resultaat van het Nederlands elftal in de aanloop naar de eerste drie pool wedstrijden zeker geen toeval (alweer dat woord) maar wel degelijk een signaal was. Heeft Pickel;aar dan vervolgens de wedstrijden tegen Denemarken, Portugal en Duitsland niet op TV gezien? Natuurlijk wel en daarbij is het ook niet gebleven. Van nature is Pickelaar geen TV horige, zoals hij ook maar moeizaam internet op gaat vanwege de overdaad daar aan sociaal gemankeerden. De TV staat wat hem betreft 's avonds niet dan bij uitzondering aan, maar die uitzonderingen dienden zich recent zo overvloe dig aan, dat de treurbuis (een naamgeving door de onlangs overleden dichter Gerrit Komrij) veelvuldig aanstond en zelfs op zondag 1 juli j.l. tot een persoonlijk verrekijk record leidde toen hij EK atletiek volgde, aansluitend Studio Sport en afsloot met de EK voetbal finale Spanje-Italic (4-0). Dat leverde zeven en een half uur kijkgenot op, waarvan hij vond dat hem op persoonlijke titel wel een plaats behoorde toe te komen het Guinness Book of Records. Erger moet het niet worden; hoewel voorzichtigheid geboden blijft: de Olympische Spelen gaan Pickelaar niet ongemerkt voorbij. REDACTIE De AFC Schakel is door de jaren heen onder meer tot stand gekomen met drie redacteuren van dezelfde achternaam. De eerste was Jo Wijnand, die dat als professional langjarig deed; voornamelijk voor de laatste wereldoorlog. Kort na de oorlog trad diens zoon George Wijnand (een generatiegenoot van Pickelaar) aan, die de historische AFC naam Mixed Pickles als Schakelrubriek een nieuw leven gaf en door zijn vader liet schrijven. Pas twee jaar geleden trad kleinzoon/zoon André Wijnand aan als de derde Wijnand Schakelredacteur. Na twee jaren is hij er mee gestopt; zoals hij al in de vorige Schakel berichtte. Er zal sprake geweest zijn van divergerende meningen met derden; wellicht zelfs van incompatibilité d'humeur. Maar hoe het ook zij: in korte tijd heeft André Wijnand de AFC Schakel op een beduidend hoger plan gebracht; met aanvankelijk de eigen serie AF Coryfeeën en vervolgens met het aantrekken van nieuwe, bekwame medewerkers. Pickelaar rekent het tot zijn plicht André Wijnand in de AFC Schakel te complimenteren. Dat kan hij niet anders doen dan met een (te) veel gebruikt woord, dat hier terecht wél geschreven moet worden: CHAPEAU! DUURZAAMHEID Pickelaar werd o.a. door Rob Duis in kennis gesteld van een AT5 uitzending op zaterdag 7 juli j.l., die hijzelf met gezien had: een interview door een Groen Links wethouder met onze vice-voorzitter Ad Westerhof, waarin AFC werd uitgemaakt voor hooghartig, elitair, arrogant, kak kerig enzovoort. "Door deze wethouder van Groen Links? De partij met (nog) maar 4 zetels, althans volgens de laatste peilingen - helaas een peiling - van alweer een AFC-er"? Ook Pickelaar hoort al ruim meer dan een halve eeuw van het wereldvreemde AFC. Dan moet het dus wel waar zijn. Hij sterft trouwens zelf ook bijna van kapsones met zijn twintig jaar oude caravan en zijn nieuwe tweedehands Ford Focus. Toch eindigt hij schouderophalend met een deelregel uit de hem toegezonden e-mail: "Een ding is zeker... als Groen Links straks haar onzinnigheden niet meer kan verkondigen, dan zal AFC nog steeds heel actief zijn en blijven op een plek met mooie GROENE velden en in een prachtig clubhuis". P.S. Pickelaar sloot zijn tekst al op 18 juli j.l. af vanwege een aanstaand ommetje. 21

Schakels (clubbladen) | 2012 | | pagina 25