Vrienden Biljart Club aan stoot De eerste keer sappt U reist niet met de auto, maar met de trein en scheldt u geregeld op de NS vanwege weer twintig minuten vertraging dankzij vlinders op de rails of onwillige wissels? Sluit de ogen, krimp in gedachte een meter en daar staat u: kaplaarzen, rugzakje met een boterham voor onder weg en de vuistjes samengebald. Vurig hopend. En als de trein aan komt: ja! De gebeden zijn verhoord, een dubbeldekker. De dag kan niet meer stuk. Eerste keren zijn echter niet alleen memorabel uit de kleutertijd. Voor het eerst zonder ouders op vakantie, het eerste sollicitatiegesprek en bovenal de eerste keer meedoen met het hoogste elftal, ofwel het debuut. Er volgen misschien nog wel tientallen wedstrijden, maar het debuut (een woord dat haast koninklijke allure meedraagt) is onmoge lijk te vergeten. De geur in het kleedlokaal, de geveinsde ontspanning terwijl het bloed door de aderen raast, het eerste balcontact, het hoge tempo, de einduitslag. Anderhalf uur die nooit meer na te bootsen is, en altijd zal bijblijven. En dan is er natuurlijk nog de oervorm van 'de eerste keer'. De eerste aller eerste keren. La première fois. Op de middelbare school is het in toenemende mate het belangrijkste gespreksonderwerp. Iets om naar uit te kijken, naar te verlangen en stiekem ook een beetje tegen op te zien. Zoals dat voor alle eerste keren geldt. Iemand moet wel heel dement worden om deze onovertroffen versie van de eerste keer te vergeten. Dat betekent overigens niet dat dit kwalitatief het beste optreden zal zijn. Hoogstwaarschijnlijk niet zelfs, een première is altijd wat on wennig. Gelukkig maar, dan blijft er tenminste nog wat om te leren. Maar wat er ook gebeurt, de eerste keer blijft bewaart in de brandkast der gedachten. En die brandkast blijft in het dagelijks leven helaas vaak gesloten. Daarom, voor de liefhebbers, de volgende keer bij binnenkomst van de supermarkt op weg naar een vluchtige diepvriespizza: kijk even bij de ingang. Soms staan er van die kleine winkelwagentje. Weet u nog? De pret toen u er voor de aller eerste keer eentje zag? Meestal staan er meer dan genoeg en er past precies zo'n pizza in, niemand die het zal zien... Het 'broem-broeeem'-geluid kunt u desgewenst achter wegen laten, maar het hoeft niet. De traditionele jaarlijkse partij tegen de biljartclub van de KHFC vond 14 maart j.l. plaats in hun gezellige clubhuis in Haarlem. Hartelijk was de ontvangst van onze gastheren met koffie en vers appelgebak met slagroom, na de busreis uit Amsterdam. Groot was de verbazing nadat onze 'tegenstanders' de uniforme outfit van de VBC'ers waarnamen; de rode slip-overs met het 'VBC-70' jubileumembleem geschonken door ex bestuurslid Kees Gehring. In het onderlinge duel van 12 tegen 12 wonnen de VBC'ers Henk v.d. Jagt, Hans Honsdrecht, George Wijnberg, Ger Smit en Frans Jüch hun partijen. In de slotpartij van Peter Brans, met kans op een gelijkspel, trokken onze Haarlemse vrienden na winst met 14-10 aan het langste eind. VBC-voorzitter Peter v.d. Heijdt sprak tenslotte een passend woord van dank en overhandigde de zeer sympathieke gastheer Arie Kalkman (KHFC), die zijn zieke voorzitter Ton ten Have verving, de wisselbeker. 11 april 2012 90e jaargang nr. 9 Dat werd waargenomen door Grunholz, die als antwoord op één van de vragen van Jack grapsgewijs antwoordde: "Dat komt, omdat ik een trainer ben, die er nog jong uitziet". Cor ten Bosch, die best toegaf, dat Haaglandia, geen team is, dat zo maar te kloppen valt, hield zich verder af van een prognose over de uitslag van de komende wedstrijd 's middags. Reactie Jack van Gelder glimlachend: "Ja, je bent een trainer, die zich indekt". Haaglandia won de wedstrijd enkele uren later. De gehele opzet van de lunch, voorafgaande aan de wedstrijd, voldeed in z'n geslaagde bedoelingen. Tweelingbroer Johan roept regelmatig in z'n rubriek, dat je AFC-ers overal tegen komt. Heeft hij groot gelijk in, waarbij ik graag toevoeg, dat je op zo'n lunch in ons clubhuis voor een thuis wedstrijd ook een flink aantal voetbalfans tegenkomt, die geen lid, maar grote vriend van AFC zijn. Dat gebeurde mij, waaruit voor de komende weken een aantal zinvolle en leuke afspraken kwam. Ook met AFC als onderwerp. De zin van het scheppen van een netwerk, komt uit z'n lunch duidelijk naar voren. Waarbij zich dan op het breinscherm van mijn hersenen de woorden laten zien, dat "to know who can be sometimes more important then to know how". Laten velen in AFC toch de gave hebben, dat het kennen-van-wie vaak gelijk gaat met het kennen-van-wat. Daarom draait onze voetbalclub zo geweldig goed. Overigens: het was ook een feestje in gedachten voor mij om Edwin Geluk glimlachend te zien rondstappen. Hans de Bie. door Laurens Samsom Wat ontbeet u vorige week dinsdag? In welke rij van de supermarkt stond u gisteren? En wanneer bracht u voor het laatst de flessen naar de glasbak? Het zijn de grijze gebieden van het dagelijks bestaan. Iedereen doet ze, niemand onthoudt het. Sleur en saaiheid liggen op de loer, maar er is een remedie. We vergeten dat alles ooit de eerste keer was en destijds spannend en enerverend. De eerste keer als kind met een loodzware plastic zak alleen over straat naar de glasbak. Lekker hard de flessen op de bo dem van de bak laten kletteren, maar voorzichtig met dat vervaarlijke klepje. En daarna met de lege zak hard terug naar huis rennen. Of de auto, ook zoiets. Staat u vaak in de file? Denk dan vooral aan de eerste keer voorin. In een kinderzitje, of gewoon op een stapel kussens, ogen tekort komend voor de langsrazende landschappen, andere wagens en al die rare borden langs de weg. Opgetogen en uitgelaten, met in het achterhoofd dat de linker hand niet mag bewe gen, want daar zit dat zwarte balkje: de handrem.

Schakels (clubbladen) | 2012 | | pagina 9