Voetbalreus klem tussen ambitie en beton 11 april 2012 90e jaargang nr. 9 Onderstaand artikel is overgenomen uit dagblad Het Parool van 4 april 2012. tekst Sam de Voogt Voetbalclub AFC is oud (1895), sterk (Topklasse) en groot (1900 leden). Maar de kantoren van de Zuidas rukken op. "Is de koffie wel te naggelen?" roept Erik Schiering, doordeweeks architect maar in het weekend elftalleider van studententeam AFC 7, naar Peter, de man achter de bar. Peter: "Vanochtend om kwart voor zeven nog een verse pot gezet!" Het is dan twee uur 's middags. De bar en keuken draaien op volle toeren zo vlak voor het begin van de wedstrijd van het eerste elftal tegen Achilles'29, en de sfeer is ami caal in het clubhuis. "Eigenlijk is het een sociëteit," zegt Johan de Bie, al 62 jaar lid van AFC. "Toen dit gebouw werd geopend, in 1962,mocht er geen sterke drank geschonken worden in clubhuizen. Aangezien we hier graag een glaasje whisky drinken, is het toen tot een sociëteit gedoopt en ver pacht." Als er geen voetbaltassen in de gang stonden, zou je bij het betreden van het clubhuisje inderdaad in een sociëteit wanen. In het ontvangstgedeelte voor bestuursleden hangen kroonluchters aan het plafond. De bestuursleden en andere belangrijke AFC'ers melden zich in pak, compleet met stropdas. Ook de spelers van het eerste dragen een overhemd met blazer of een jasje met het AFC-embleem. Buiten hangt boven het clubhuis een bord ter promotie van het kle dingmerk Tommy Hilfiger. AFCzit sinds 1962 op het sportpark in Buitenveldert, toen het ver huisde van de Zuidelijke Wandelweg. De club werd in 1895 aan de Koninginneweg opgericht. Elk weekend weer trappen de 117 teams af op de zeven velden, waarvan drie kunstgras, van sportpark Goed Genoeg. Het zorgt voor een overvol speelschema. Op sommige wed strijddagen wordt vijf keer op hetzelfde veld afgetrapt. "Dat zijn eigenlijk te veel wedstrijden," zegt erelid Kees Gehring. "Vergelijk het met Ajax, ook daar hebben ze zeven velden. Zij hebben niet meer dan twintig teams." De velden van AFC liggen op de duurste grond van de gemeente. Tijdens het honderdjarig bestaan van de club, in 1995, is met die gemeente een overleg begonnen over een verankering van AFC in het gebied. Sinds 2006 was er een overeenkomst, maar die is van de baan. De twee velden die voor die oude plannen tijdelijk waren aan gelegd, worden nog altijd gebruikt. Maar vorige maand publiceerde de gemeente haar plannen voor een verdere ontwikkeling van de Zuidas, die in 2015 moet beginnen. De AIO gaat ondergronds en met de komst van de tunnel blijft slechts ruimte over voor de vijf oor spronkelijke velden. Volgens de gemeente zijn vijf kunstgrasvelden voldoende om de club met zijn huidige grootte te behouden. Vijf is ook het aantal uit het contract van 2006, zegt wethouder Maarten van Poelgeest. AFC is het hier niet mee eens. Omdat de plannen uit 2006 niet kun nen worden gerealiseerd, is er volgens de club geen overeenkomst meer. "Bovendien hebben we telkens weer aangetoond dat vijf velden niet genoeg zijn," zegt Gehring, die bij de onderhandelingen betrok ken is. "Tegenstanders zijn niet bereid hun wedstrijd hier pas om vijf uur 's middags te beginnen." De toestroom van nieuwe leden zou volgens de club bijna onmogelijk worden - het huidige ledental van negentienhonderd zou minstens vijfhonderd kleiner moeten worden. Er is al een ledenstop. "We hebben zo'n 250 jongetjes op de wachtlijst staan," zegt Roy van Dijk van de zaterdagcommissie. 'We vervullen een belangrijke multiculturele functie'. De jeugdopleiding van AFC heeft een naam hoog te houden. Al, B1 Cl en Dl spelen landelijk in de hoogste klasse. "Het is van groot belang dat de jeugdteams op niveau blijven voetballen," zegt Van Dijk. "Met het verlies van twee velden moeten we ons grote zorgen gaan maken over een gebrek aan doorstroming vanuit de jeugd naar de selectieteams." Het clubhuis, vijftig jaar geleden nog state of the art, is ook hard aan vervanging toe. Het is vervallen en vooral te klein. Zo duiken de junioren van de A2 pas de kleedkamer in als het eerste net aftrapt voor de tweede helft. Gehring: "We hebben te weinig kleedkamers, maar ook geen ruimte voor naschoolse opvang, geen jeugdhonk, geen spelershome en geen opslag." Financieel gaat het de clubvoor de wind, maar als gevolg van alle onduidelijkheid wordt niet geïnvesteerd in een nieuw gebouw. "Want dat moet misschien over drie jaar al weer tegen de grond," zegt Gehring. Het eerste team speelt in de Topklasse, het hoogste niveau voor een amateurclub. Deze dag zit de tribune slechts halfvol, maar dat komt doordat Ajax vandaag tegelijkertijd thuis speelt, zegt Gehring. "An ders zijn er zo driehonderd mensen meer." Tijdens de eerste helft staat een grote groep oudere mannen in dure zwarte jassen achter het doel van de tegenstander. Volgens Gehring brengt het geluk: "Dan weten de spelers waar ze moeten scoren." De tweede helft staan de mannen inderdaad aan de andere kant. Presentator Jack van Gelder volgt vanaf de tribune elke seconde, met een dikke sigaar in de hand. Tijdens de rust wil hij wel even kwijt dat hij helemaal niks van de plannen van de gemeente snapt. "Ze hebben het er toch altijd over dat sport verbroedert? AFC is hier het voor beeld van. Er is een geweldige integratie van voetballers van allerlei afkomst die hier elke week samen komen voetballen." Aanvoerder van het eerste elftal Lutzen Brink: "Je weet niet of de aantrekkingskracht van de club afneemt, terwijl we zo'n belangrijke multiculturele functie vervullen." Ondanks de plannen van de gemeente ziet AFC een plek voor de club weggelegd in de toekomst van de Zuidas. Vier kunstgrasvelden en twee grasvelden zouden al een oplossing kunnen zijn. Die oplossing is echter onbespreekbaar voor de gemeente. Dat stuit de leden van AFC tegen de borst. Ze verwijten de gemeente een gebrek aan res pect. Gehring: "We zijn de oudste en grootste club van Amsterdam. Zo willen wij ook graag behandeld worden." Van Gelder vermoedt dat de club de dupe wordt van politieke spelle tjes: "Die mensen zitten slechts voor enkele jaren bij de gemeente. Die gaan dan de dienst uitmaken, terwijl ze van niets weten. Dat is schofferend en onacceptabel," zegt hij. Aanvoerder Brink: "Hun handelwijze is niet netjes. Ik werk zelf in het schroot en daar is je woordje woord. Dat geldt blijkbaar niet voor de gemeente." Van Poelgeest vindt juist dat de gemeente zich ruimhartig opstelt: "We hadden in deze tijd van financiële crisis ook kunnen zeggen: weet u wat, we verkopen de duurste stukken grond van de stad ge woon." "Meneer Van Poelgeest moet beseffen dat AFC groter is dan hij. Voor AFC is verhuizing wel bespreekbaar. Van Gelder: "Het heeft ook geen zin te blijven als je wordt omkaderd door hoogbouw." Maar dan moet er wel een voor AFC aanvaardbare plek worden gevonden, zegt Gehring. "We hebben het Amsterdamse Bos en het Amstelpark geopperd, maar ook deze voorstellen zijn onbespreekbaar gebleken voor de gemeente." De gemeente zelf dacht aan sportpark 't Loopveld in Amstelveen, maar dat stuit op bezwaren voor AFC. "We zijn een Amsterdamse voetbalclub, niet één uit Amstelveen," zegt Gehring. "Er is geen openbaar vervoer en een spelersbus kan er nu niet eens vanuit Amsterdam komen, dus daarvoor moet een goede toegangsweg komen. Daarnaast willen we de clubs die daar nu spelen, niet de nek omdraaien met onze komst." De onderhandelingen lijken daarmee in een impasse beland te zijn. Aan opgeven wordt in elk geval voorlopig niet gedacht bij AFC. "Er zijn genoeg belangrijke mensen lid van deze club om een groot en sterk front te vormen tegen deze plannen van de gemeente," zegt Van Gelder. "Het is slikken of stikken, lijkt het, en dat vinden wij na zeventien jaar onderhandelen heel teleurstellend," aldus Gehring. "Maar we gaan ons tot de laatste snik inzetten om tot een oplossing te komen." Peter hoort het van achter de bar allemaal aan en relativeert alle op winding. "AFC blijft sowieso altijd bestaan," zegt hij. "En voorlopig is er toch geen geld om te bouwen."

Schakels (clubbladen) | 2012 | | pagina 24