A.F.C. 11 april 2012 90"= jaargang nr. 9 van de -e? "Dossiers gaan open, die voor anderen gesloten blijven Dit keer, niet zoals u gewend bent een artikel over de historie van AFC, maar een actueel verhaal over de archiefcommissie zelf, met daarbij de volgende onderwerpen. Archiefruimte. Na een langdurig overleg met het bestuur, hebben we met elkaar een modus gevonden om nieuwe archiefkasten aan te schaffen. Behoudens enkele bij het Bouwfonds, door verhui zing overbodig geworden kasten, die we indertijd dankbaar konden overnemen, maakten we gebruik van een stel oude kasten, die niet meer afsluitbaar waren en die een brand werendheid van nul-komma-nul bezaten. Onze archiefruimte is nu voorzien van vier gloednieuwe brandvertragende kasten, die het geheel nu, tevens na een paar kleine bouwkundige aan passingen, een meer professioneel aanzicht geven. Maar vooral het idee, dat onze waardevolle stukken nu veilig en goed opge borgen zijn, geeft ons een goed gevoel. Website. Misschien heeft u als trouw websitebezoeker het zelf al ontdekt, maar de archiefcommissie beschikt sinds enkele tijd over een eigen archief pagina Via de kop "ARCHIEF" zijn er allerlei interessante stukken en gegevens op te roepen, zoals: geschiedenis (beknopte omschrijving en een omschrijving per periode), schakels en bulletins, persmappen, bestuursnotulen, foto's, beeld- en geluid, eregalerij, uitslagen en overzicht AFC- 1 van 1895 t/m 2010. Genoeg om even voor te gaan zitten, kijk zelf maar eens. Opmerkelijk is dat ook juist van buiten onze vereniging hiernaar gekeken wordt. De commissie is nog bezig het gebodene uit te breiden en te vervolmaken. In voorberei ding is het plaatsen van een uitgebreid fotoarchief op de site, dit in overleg met onze onvolprezen webmaster Hans Elias. "Erfenis" van Chris Schroder Na het overlijden van ons aller Chris Schroder, namen zijn zonen Frank en Rob contact met ons op en kwamen met het aanbod om de door Chris zorgvuldig aangelegde dossiers over te dragen aan de archiefcommissie. Van dat aanbod maakten wij natuurlijk graag gebruik, want Chris heeft in de loop van de jaren een schat aan (historische) gegevens opgebouwd, waar heel AFC regelmatig kennis van kon nemen. Enkele weken geleden was het zover, alles was keurig in dozen verzameld en dat werd dus heel wat keertjes lopen van de parkeerplaats naar het clubhuis. En zo is de "erfenis" van Chris opgenomen in het AFC-Archief, een plek waar het thuis hoort. Namens heel AFC bedankt Frank en Rob voor het overdragen van deze stukken en bij deze nogmaals een (postume) hulde aan het vele werk dat Chris hiervoor heeft verricht. Archiefcommissie Het zal vele AFC-ers niet ontgaan zijn, dat ondergetekende bij de viering van de 116-de veij aardag van AFC, de Mr. Henne Boskamp Nobelprijs mocht ontvangen. Natuurlijk een hele eer en met veel genoegen heb ik deze prijs in ontvangst genomen. Echter ik wil bij deze waardering ook de commissie in zijn geheel betrekken en daarbij mijn kompanen Hans de Wijs en Wim Ringe noemen; samen vormen we een echt team. En als ik dan toch bezig ben namen te noemen, mag ik zeker de naam van onze nestor en oud-voorzitter van de archiefcommissie Pim Adriaansz niet vergeten. Het is Pim geweest die, bij de voorbereidingen voor het 100-jarig bestaan van AFC, de nood zaak voor het (her) oprichten van een archiefcommissie in zag. Als ik nog aan die tijd terug denk, (alweer 17 jaar geleden dus) moet u zich daarbij voorstellen dat het gehele archief van AFC zich, ingepakt en opgeslagen in vochtige en beschimmelde vuilniszakken, in een ballenhok bij de kleedruimtes bevond. Na intensief overleg kon de ruimte achter het toneel, eens als dameskleedkamer en douche gebruikte ruimte, ingericht wor den als archiefruimte. Inmiddels is bijna al het aanwezige mate riaal (digitaal) geïnventariseerd en kan er van een waardevol en goed geordend archief gesproken worden. Het doel van de commissie is daarbij niet alleen het bewaren en archiveren, maar ook het naar buiten uitdragen van de rijke historie van ons aller AFC. Zo is er ondermeer een DVD verschenen bij het 110-jarig bestaan met een sfeerbeeld van de club en onlangs is het boek 115 jaar AFC-1 verschenen, als ook kunt u met enige regelmaat artikelen van de archiefcommissie lezen in de Schakel over het AFC-verleden. Voorts verheugt het ons, dat er steeds meer leden contact opnemen met de commissie voor het aandragen van (nieuwe) stukken of het vragen van informatie. De conclusie kan daar bij getrokken worden, dat de belangstel ling voor de AFC-historie alleen maar toeneemt. In dat kader zijn wij blij, dat oud eerste elftalspeler Bob Gehring (maar nog jong in jaren) een artikelenserie is gestart in de Schakel met als titel: "Weet je nog die ene wedstrijd." Bob speurt daarbij regelmatig in het archief en we zien elkaar daarbij zeker niet als concurrenten, maar juist als aanvulling. U ziet het, u leest het de archiefcommissie is volop in beweging en staat een ieder graag tot dienst. Meestal zijn wij elke eerste en derde maandagavond van de maand op AFC aanwezig en een ieder is altijd welkom (of bel even voor een afspraak) Volgende keer weer, zoals u gewend bent, een stukje over de historie van AFC of over de voetbalsport in het algemeen. (Zoals hieronder bijvoorbeeld.) Namens de archief commissie Rik de Boer De grensrechter anno 1870 Al ging het in de eerste jaren van het voetbal er soms hard aan toe. Langs de lijnen liepen in die tijd nog echte "heeren" en de grensrechter daarbij zelfs gekleed in jacquet en hoge hoed. Hij deed zijn werk, zoals ook nu nog, met een vlag. Ook de scheidsrechter hanteerde aanvankelijk een vlag, of zakdoek, om zijn bedoelingen kenbaar te maken. Pas in 1878 werd door de scheidsrechter voor het eerst van een fluit gebruik gemaakt. (Uit: "Kampioenen en Krukken in Kniebroek: van Pierre Heyboer.) 21

Schakels (clubbladen) | 2012 | | pagina 21