Bijzaken in Gaza Medische commissie In memoriam Tom Blok Opperdoes thuis, altijd lastig. 14 maart 2012 90e jaargang nr. door Laurens Samsom w <#&- Het is vaker gezegd: voetbal is de belangrijkste bijzaak in het leven. Dat geldt niet alleen in Nederland. Hier, in het Midden-Oosten, is voetbal minimaal even belangrijk. Natuurlijk voeren de politiek, voortslepende conflicten en religie (of een mengeling daarvan) de boventoon in de berichtgeving over deze regio. Maar op straat praat men graag over voetbal, heel graag zelfs. Begin maart was ik voor het eerst in Gaza. Een landstrookje niet groter dan een derde van de provincie Utrecht. Een verdere overeen komst met de midden-Nederlandse provincie is nauwelijks te vinden. Zeven van de tien Gazanen leven onder de armoedegrens, bijna veer tig procent is werkloos en het Israëlische militaire offensief van ruim drie jaar geleden (onder de poëtische titel Operatie Gegoten Lood), heeft een immer zichtbaar spoor aan ruïnes en kogelgaten achter gelaten. De journalisten en diplomaten die zich tussen deze deprimerende puinhopen begeven, zoeken meestal (en terecht) naar de grote the ma's: hoe zit het met de armoede, het geweld, de invloed van Harnas en de smokkeltunnels naar Egypte. Dat zijn de echte belangrijke onderwerpen. Maar onderweg, tussendoor of na afloop van een inter view is er ook tijd voor die ene o zo belangrijke bijzaak. Het was me al eerder opgevallen op de Westoever: bussen, taxi's en winkels zijn vaak volgeplakt met voetbalattributen. Stickers, poster, shawltjes. De competitie in Gaza stelt niet veel voor, daar zijn de meeste inwoners van de strook het snel over eens. Het gaat dan ook vooral om twee buitenlandse teams: Bar9a of Real. Zo nu en dan is er een flits van La Liga te zien op televisie. Daarna biedt het internet soelaas om gedeelten van gespeelde wedstrijden terug te kijken, voor wie over een computer beschikt. Het voetbal geeft lucht op een plek waar verder weinig vrolijks te beleven is. En als er niet naar het voetbal gekeken wordt, dan geeft het stof tot napraten. Onze praatprogramma's zijn er niets bij. Eindeloos kunnen jongeren (maar ook volwassenen) discussiëren over dribbels van Messi, afstandsschoten van Christiano Ronaldo of reddingen van Casillas. Om daarna te beginnen over cruciale zeges, het aantal ge wonnen trofeeën of die ene geniale wissel. Wie niet goed geïnfor meerd is, valt al snel af. In een buurtwinkeltje in Gaza stond ik het vrolijke gekeuvel gade te slaan toen het gesprek zich plotseling op mij richtte. Welke club mijn voorkeur eigenlijk had, wilde een van de jongste jongens weten. Het viel even stil, de kemphanen zaten klaar om mijn keuze instemmend te verwelkomen of hoofdschuddend af te wijzen. In politieke discus sies houdt ik mijn mening hier voor me, maar deze keuze was ge makkelijk te delen. "Voor mij is er maar een club", rekte ik de span ning, "AFC". De partijen wisten zich even geen raad. Met behulp van de winkeleigenaar, die een beetje Engels sprak, introduceerde ik het clubje uit Amsterdam-Zuid dat ouder is dan Barca en Real, geen shirtsponsor heeft en over een indrukwekkende jeugdopleiding be schikt. "Waar kan ik ze zien spelen", vroeg het jongste voetballiefhebbertje in voorzichtig Engels. "Ik denk datje wel wat op YouTube kan vin den", antwoordde ik. "Volgende keer datje komt, ken ik alle spelers", beloofde hij. "Ah Ef Zee, funny name", en lachend rende hij de straat uit, een kapotte tennisbal voor zich uitschoppend. Zaterdag jl. mocht ik mijn collega Mariëlle Marelis vervangen bij zaterdag A.F.C. 1 - Opperdoes. Met de bevalling achter de rug (meer on-medisch kan haast niet), was voor haar een studie weekend inge last. Op de wisselbank ontwaar ik een vooraanstaand Amsterdams journaille medewerker, ons gewaardeerd lid Thomas R. Bleek enige tijd te zijn uitgeschakeld met een enkelblessure; "geen schop gehad maar gewoon verstapt". "Zeker goed laten behandelen"? Was mijn altijd professionele vraag. Beste lezers, laat maar, Thomas had daar nog geen tijd voor gehad en helaas moest Jeroen Brussee, een uiterst gedreven trainer, opnieuw een speler missen. De enkelblessure: ons enkelgewricht is een gewricht dat heel wat te verduren krijgt. Zeker als het om voetbal gaat. Per jaar vinden er maar liefst 425.000 enkelverstuikingen plaats, waarvan 85.000 in het voetbal( info: Topzorg KNVB), met alle gevolgen van dien. Het is daarom goed om een enkelletsel serieus te nemen, zowel in het be handelen als in het voorkomen ervan. De verschijnselen zijn behalve het zelf voelen van overmatig rekking aan de buitenzijde ook pijn, zwelling en lokale drukpijn. De Eerste Hulp is behalve het stoppen van de activiteit, koelen met ijs of koud stromend water, tevens het aanbrengen van een drukverband en gedo ceerde rust. Veelal kan na 24 uur weer worden belast. Hoe eerder het normaal afwikkelen mogelijk is, hoe sneller de functie zich weer herstelt. Laat bij enige twijfel altijd een foto maken. Veel enkelver stuikingen zijn herhalingen van een eerdere verzwikking en komen vaak voor als voetballers niet voldoende gerevalideerd zijn. In dat geval is de enkelbeheersing( coördinatie) onvoldoende en zwikt de enkel sneller. Goede oefentherapie is van belang. Deze therapie is er op gericht de balansbeheersing van de enkel te herstellen, pas dan kan de speler weer met de groep trainen of spelen. Met individuele trai ning van coördinatie, kracht en conditiebehoud, is het raadzaam de enkel nog zeker zes weken preventief te tapen of een brace te dragen( lees: stabiliseren). Het is een fabel dat door het dragen van een brace of taping tijdens het sporten de enkelbanden verder zouden verzwak ken. Deze worden gedurende dagelijkse bezigheden in kracht door gaans voldoende op peil gehouden, al kunnen extra versterkende oefeningen ter preventie van blessures nooit kwaad. Raadpleeg daar voor altijd je fysio. Medische Commissie: Lex Swaan (arts) tel. 06-53674434 Wim Crouwel (fysiotherapeut/voorzitter) tel. 06-51050940 mail: wim.crouwel@xs4all.nl Michael Olivieira (verzorger A-selectie) 06-21278122 Co Grosze Nipper (sportmasseur) tel. 06-44352970 Voor A.F.C.ers is iedere maandagavond tussen 18.00 en 19.00 uur gratis inloopspreekuur in de fysiopraktijk Mariëlle Marelis, A.J. Ernststraat 167 Tel. 020-6446454 gsm. 0624207849 Het afgelopen weekend bereikte ons het treurige bericht dat Tom Blok, veel te vroeg, op zestigjarige leeftijd is overleden. Door een slopende ziekte en andere omstandigheden was Tom geen lid meer, maar aangezien hij wel meer dan 20 jaar lid van AFC is geweest, vind ik het wel passend om in deze Schakel hier even stil bij te staan. Tom werd, voor zover ik kon nagaan, in 1969 lid van onze club. Hij ontpopte zich al snel tot een uitstekende voetballer en gezien zijn capaciteiten zou hij waarschijnlijk ooit wel in de hoogste elftallen kunnen spelen, maar dat had Tom er zelf niet voor over. Hij hield niet van trainen, hield meer van het spelen in een vriendenteam en kon genieten van een biertje na afloop van een wedstrijd. 9

Schakels (clubbladen) | 2012 | | pagina 9