Weetje nog, die ene wedstrijd *wÊÊ? 14 maart 2012 90e j aargang nr. 8 SsO— Op zondagmiddag 6 augustus 1995 is het prachtig weer in Amster dam. 25 graden met een stralende zon aan een blauwe hemel. Dat komt mooi uit want vandaag is er hoog bezoek op Sportpark Goed Genoeg. AFC neemt het op tegen het FC Barcelona van trainer Johan Cruijff. Een speciale wedstrijd, welke wordt gespeeld ter ere van het 100 jarig bestaan van de club uit Amsterdam-Zuid. Het Hoofdveld is omgebouwd tot mini stadion. Dat is met 6000 toeschouwers compleet gevuld. Er kan geen muis meer bij. Ruim voor aanvang van de wed strijd staan de mensen al in rijen dik voor de poort. Iedereen wil wel een glimp opvangen van Barga en Cruijff. Toegangskaartjes kosten 30 gulden. Deze gingen reeds in de voorverkoop bij de sigarenwin kels van Andre Krieger, Bennie Muller en Dennis Voet als warme broodjes over de toonbank. De wedstrijd is een feest. Of beter ge zegd, zoals de krant het op maandag stelt, een "mega spektakel". AFC is vanzelfsprekend kansloos, maar weert zich kranig. De dag zorgt alom voor blije gezichten en deze happening smaakt naar meer. En dat lukt. Vier jaar later krijgt AFC het opnieuw voor elkaar om een oefenwedstrijd te spelen tegen de wereldberoemde 'blaugranas'. Op zondag 27 juli 1999 mogen 'de Reds' in de herkansing. Barcelona wordt dan echter niet meer getraind door Johan Cruijff, maar door Louis van Gaal. Het wordt opnieuw een prachtige middag; het is opnieuw stralend weer en er zijn opnieuw 6000 genietende toeschou wers. Het Hoofdveld is opnieuw een schilderijtje en de fijnproevers worden opnieuw op hun wenken bediend. Ook is AFC opnieuw kans loos. Alhoewel, het scorebord doet anders geloven.... 17 en 13 jaar later ontmoet ik twee hoofdrolspelers uit beide wedstrij den: Nils Adriaans en Dennis Purperhart. We hebben rond het mid daguur afgesproken in Café Finch op de Noordermarkt. De ontmoe ting tussen de twee oud AFC 1 spelers is warm en vrolijk. Ze kennen elkaar goed. Purperhart was ooit coach van het Zaterdag-1 team waarin Adriaans als routinier zijn wedstrijden speelde. Tussen alle oude verhalen door drinken we cappuccino en jus d'orange. Vanuit het AFC archief heb ik twee historische krantenartikelen over het treffen met FC Barcelona mogen lenen. "Als je ze maar weer netjes terugbrengt" werd mij op mijn hart gedrukt. Dat is beloofd! Dennis zit echter zo gebiologeerd in de oude kranten te lezen, dat hij niet in de gaten heeft dat de punt van de krant in een kaars hangt en vlam vat. We schrikken alle drie, want de geschiedenis dreigt nu letterlijk in rook op te gaan. Door kordaat handelen wordt het artikel gelukkig gered van de ondergang en is Dennis de brand meester. De oude krant lijkt nu wel een stuk perkament. Het past dan ook mooi in de schat kist die ze bij AFC het archief noemen. Nadat we de schrik hebben weggelachen en de rook is verdampt gaan we terug in de tijd. Terug naar het bijzondere tweeluik met het grote FC Barcelona, in de twee de helft van de jaren negentig. Op 18 januari 1995 viert AFC haar 100ste verjaardag. Het bestuur van destijds heeft een aantal zeer bijzondere activiteiten op de kalender geplaatst. Zo schrijven Jack van Gelder, Nicky Hekster, en Ron van Doesburg de musical "De AFC-ers". Deze wordt gedurende drie avonden opgevoerd in een volle Amsterdamse Stadsschouwburg. Ook is er het AFC veteranentoernooi met de prijsuitreiking in de Nacht wachtzaal van het Rijksmuseum! Aan unieke evenementen dus geen gebrek. Echter, bovenaan de AFC-verlanglijst staat een jubileumwed strijd tegen Ajax, dat in mei van dat jaar de Champions League wint. Maar helaas, de wens komt niet uit. Ajax is "hot" en heeft de oefen duels voor het uitzoeken. De club uit De Meer bedankt AFC vriende lijk voor de uitnodiging, maar verkiest de 'Trofeo Benidorm' boven de jubileumwedstrijd tegen AFC. Een flinke streep door de rekening, want elke andere tegenstander zal minder aansprekend zijn. "Dan maar Barga" wordt er gekscherend geopperd. Onder het mom 'baat het niet schaadt het niet' polst Jack van Gelder bij Cruijff s assistent Tonnie Bruins Slot de mogelijkheden. Die geeft het verras sende antwoord: "Johan wil wel komen, maar dan wil hij in de dug out een echt Amsterdams broodje halfom krijgen". Dat heeft AFC meer dan graag over voor deze historische affiche. In augustus is het dan zover. Adriaans weet het nog erg goed: "Het was puur genieten. Alles zat mee. Het was mooi zomerweer, het veld was voortreffelijk, en er was super veel publiek. Maar bovenal de tegenstander. Ik kreeg er een heel gelukzalig gevoel van; spelen tegen Barga. Dat wil elk jongetje dat ooit gaat voetballen. Nog steeds als ik er aan denk word ik er blij van. Het is het mooiste dat ik als voetbal ler heb meegemaakt". Ruim een jaar eerder in mei, was Nils met zijn moeder op vakantie naar Barcelona gegaan. Via vriend van de familie Frits Barend was het gelukt om kaartjes voor een wedstrijd van Barpa te bemachtigen. Uit handen van 'El Salvador' zelf ontvingen Nils en zijn moeder de plaatsbewijzen. En, zo zou later blijken, niet voor zomaar een wed strijdje. Nils en zijn moeder waren getuige van de beroemde kampi oenswedstrijd tegen Sevilla. Terwijl in een zinderend Camp Nou Barcelona met 5-2 won, miste Serviër Djukic van Deportivo La Coruna in de laatste minuut een strafschop tegen Valencia. Die fatale misser betekende de titel voor Barcelona en Cruijff. Het is nog altijd een van de meest beroemde ontknopingen van de Primera Division. Beter hadden Nils en zijn moeder het niet kunnen treffen. Nils speelt zijn hele jeugd in AFC. Hij valt op als talent en wordt gevraagd om voor Ajax te komen voetballen. Via via schemert door dat Cruijff hem een goede speler vindt. Maar zijn moeder heeft het liever niet. Ze kan zich niet veel voorstellen van de als hard en zake lijk bekend staande opleiding. Ze verbiedt uiteindelijk de overstap. Nils heeft er wel verdriet van, maar speelt toch met veel plezier ver der in de AFC jeugd waar hij alle selectie teams doorloopt. In het seizoen 91-92 zit hij voor het eerst bij de A-selectie. Een begin van een succesvolle periode bij 'het eerste'. Het AFC van het seizoen 95-96 is een goede ploeg. Onder leiding van trainer Hennie Kottmann en teamleider Henk Bijlsma denken de trouwe volgers dat het team zelfs hoger kan eindigen dan de knappe 2e plaats van het voorgaande seizoen. Tegen Barcelona treden ze, in de stijlvolle ouderwetse Umbro tenues, volgens de opstelling in een Catalaanse krant aan met: Beekenkamp, Hogendozen, Suit, Keizer, Addrian, Gebbing, Gikesaard, Zebeda, De Bruim, Van Bal en Van de Meen. Een mooie puzzel. IIV ..ii. MF Mwk' W mÈÊm Onderschrift in de Telegraaf van 07-08-1995: Hij komt er graag nog voor naar de hoofdstad. Johan Cruyff ontvangt voor de wedstrijd tegen AFC van Jack van Gelder een echt broodje halfom. "Zo 'n broodje kun je alleen in Amsterdam krijgen aldus de TD van Barca Barga speelt in het prachtige sponsorvrije tenue van Kappa. Het is een show voor ware liefhebbers. Helaas zijn Koeman, Stoitchkov, Romario en Laudrup er net niet meer bij. Zij zijn in de transferperiode van die zomer vertrokken. Maar er blijven nog genoeg sterren over met spelers als de huidige trainer Josep Guardiola, Bakero, Robert Prosinecki, Gheorghe Hagi en Jordi Cruijff. Brutaal genoeg biedt AFC keurig partij aan de Catalanen. Kottmann laat zijn team met de nodige dosis Amsterdamse bluf 1 op 1 spelen. De dan 23 jarige Nils Adriaans speelt centraal achterin en houdt de Bosnische topspits Kodro knap in bedwang. Na zestig minuten staat het nog maar 1-1

Schakels (clubbladen) | 2012 | | pagina 23